Korsze: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

2011-08-24 12:35:54 (ost. akt: 2013-07-03 16:03:28)
Korsze: kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Korsze początkowo były małą osadą niedaleko historycznej granicy Mazur z Warmią. Długo nie posiadała własnego kościoła, ani katolickiego, ani ewangelickiego.

Kiedy jednak w latach siedemdziesiątych XIX wieku stały się Korsze ważnym węzłem kolejowym, gwałtownie wzrosła liczba ludności, głównie o wyznaniu ewangelickim, które przeważało w ówczesnych Prusach, ale też i wyznaniu katolickim. Początkowo katolików przyłączono do parafii w Reszlu, jednak ze względu na ciągły wzrost ludności do Korsz zaczęli przyjeżdżać kapłani z Reszla, którzy odprawiali Msze Św. w kaplicy urządzonej w dzisiejszej aptece. W 1898 r. z inicjatywy właściciela apteki, po przeprowadzeniu zbiórki wśród katolików, zakupiono trzy morgi ziemi pod budowę kościoła.

Nowy duszpasterz w nowych murach


Kościół zbudowany został dopiero w 1903 r., a poświecono go 10 grudnia tego roku, na cześć Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1904 r. Korsze otrzymały stałego katolickiego duszpasterza, którym został ks. Zimmerman. Prawa parafii otrzymał korszyński kościół dopiero 22 lutego 1910r. Zbudowany w stylu neogotyckim kościół był bardzo mały (dzisiejsze prezbiterium).
Tymczasem Korsze w latach 1910 – 1930 mocno się rozwinęły, przybyło ludności. Już pod koniec lat trzydziestych kościół był zbyt mały dla wiernych z Korsz, mimo, że większość mieszkańców było wyznania ewangelickiego. 1 czerwca 1939 r. przestał pełnić obowiązki proboszcza ks. Zimmerman, a zastąpił go ks. Derra. Opuścił on placówkę w końcu stycznia 1945r. wraz z wojskiem niemieckim.
Po wojnie z kościoła i plebani pozostały tylko mury. Nie wiadomo, co stało się z ołtarzem, obrazami. Prawdopodobnie zostały spalone w czasie zimy 1945 r. przez żołnierzy.
W połowie grudnia 1945 r. przybył do Korsz transport z Turmont, a wśród przesiedleńców znajdował się ks. Stanisław Lachowicz ze swoimi parafianami. Już 25 grudnia 1945 r. ochrzczono pierwszych dwoje dzieci, a 1 grudnia 1946r. odbyło się pierwsze nabożeństwo. Wierni stale odnawiali i upiększali swój kościół, ale wciąż był on za mały.

Trzeba rozbudować


W czasie wizytacji kanonicznej biskupa Tomasza Wilczyńskiego w Korszach 16 czerwca 1957 r. ludzi było tak dużo, że Mszę Św. odprawiano na przykościelnym placu, przy prowizorycznym ołtarzu. Wówczas to ksiądz Lachowicz postanowił, że kościół należy rozbudować.
9 sierpnia 1958 r. otrzymano zezwolenie na rozbudowę kościoła, a już 18 października 1959 r., biskup Tomasz Wilczyński dokonał konsekracji kościoła w Korszach , pierwszej konsekracji kościoła w diecezji Warmińskiej po II wojnie światowej.
Dalsze lata to ciągłe upiększanie kościół. W 1965 r. zbudowano ołtarz główny, 24.09.1969 r. biskup warmiński Jan Obłąk poświęcił ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W październiku 1970 r. ks. biskup Józef Drzazga poświęcił kaplicę Matki Bożej Miłosierdzia, ufundowaną została przez Stanisławę Kobus.
8 grudnia 1991 r. zostały założone cztery witraże, przedstawiające objawienia Matki Bożej. potem kolejne.
Historia kościoła w datach:
o 1903 - budowa
o 10 grudnia 1903 - poświęcenie
o 1958 - rozbudowa
o 18 października 1959 - konsekracja, bp. Tomasz Wilczyński
o 1993 - restauracja świątyni, poświęcenie ołtarza i witraży
o 2004 - budowa placu przed kościołem



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy