Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pomnik generała Samsonowa pod Wielbarkiem

2011-08-24 14:32:54 (ost. akt: 2013-07-03 15:58:26)
Pomnik generała Samsonowa pod Wielbarkiem

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Pomnik znajduje się w lesie przy drodze z kolonii Rokitka do leśniczówki Karolinka. Wzniesiono go w latach 1918 - 1920, w miejscu gdzie 30 sierpnia 1914 roku popełnił samobójstwo gen. Samsonow.

Aleksander Wasiliewicz Samsonow był dowódcą rosyjskiej armii „Narew", która w sierpniu 1914 roku została rozbita przez armie niemieckie, dowodzone przez gen. Hindenburga w bitwie zwanej w historiografii niemieckiej „Bitwą pod Tannenbergiem" (Obecnie Stębark). Przyczyną klęski armii rosyjskiej był niedowład organizacyjny i animozje między dwoma rosyjskimi generałami: Samsonowem i Rennenkampfem. Armia niemiecka wygrała bitwę biorąc około 100 000 żołnierzy rosyjskich do niewoli. Gen. Samsonow, nie mogąc pogodzić się z klęską, popełnił w lesie samobójstwo. Do dziś miejsce jego śmierci upamiętnia monument z polnych kamieni z tablicą pamiątkową, ale ciała generała już tam nie ma. W 1916 r. z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, grób Samsonowa odnalazła jego żona, Katarzyna Aleksandrowna. Na jej prośbę dokonano ekshumacji mężowskich szczątków, które rozpoznała po rodowym medalionie generała. Dzielna kobieta przewiozła trumnę przez front walczących armii, by pochować męża w majątku Samsonowów we wsi Akimowka pod Chersoniem na Ukrainie.
Po zakończeniu wojny Niemcy upamiętnili miejsce śmierci gen. Samsonowa stojącym do dziś kamiennym obeliskiem. Znajduje się on koło leśniczówki Karolinka pod Wielbarkiem, niedaleko wsi Rokitka (na niektórych mapach Piwnice Małe). Jadąc od strony Nidzicy trzeba minąć Przeździęk Wielki i przed przejazdem kolejowym skręcić w leśną drogę w prawo. Jadąc od Wielbarka za przejazdem skręcimy w lewo. Tą drogą trzeba dotrzeć do zabudowań, a następnie skierować się na wschód (jadąc od Szczytna - w lewo). Tuż za rozstajem polnych dróg, na skraju lasu stoi monument.
opr. ab


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Pomnik generała Samsonowa

  Pomnik generała Samsonowa

  Generał Aleksander Wasiliewicz Samsonow popełnił samobójstwo po przegranej wielkiej bitwie z armią niemiecką,...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wielbiciel akurat tego rejonu #2403867 | 37.47.*.* 23 gru 2017 21:43

  Super jest ten las! Naprawdę w którą drogę się nie wiedzie świeci czystością. Widać, że wiedza w Leśnictwie jak zarządzać naszym wspólnym dobrostanem. Fajne, sentymentalno-historyczne miejsce.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. miłosnik lasu #667087 | 80.254.*.* 10 maj 2012 10:04

  well well.... uwielbiam las Leśnictwac Karolina. Piękne miejsce i przesympatyczny Leśniczy. Pozdrawiam Pana Mariusza.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sympatyk bitwy pod TANNENBER #574216 | 83.25.*.* 25 lut 2012 13:55

  gen SAMSONOM wiedział co go czeka jak wruci do kraju za przegraną bitwe .A może tam już wymierzyli mu kare i podzielili się skarbem nikt tego nie wie na 100%

  ! - + odpowiedz na ten komentarz