Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Kalinowo: kamienny kościół

Kalinowo: kamienny kościół

Autor zdjęcia: Dariusz Gajko

Najciekawszy z obiektów sakralnych gminy Kalinowo, choć najnowszy. Poprzedni drewniany kościół został zniszczony 25 X 1914 roku podczas działań wojennych.

Nowy kościół, w obecnym kształcie budowano w latach 1924-1926 według projektu Kicktona Berlina. Zbudowany na planie prostokąta, z wydzielonymi miejscami na prezbiterium z zakrystią, lożę kolatorską i kruchty.

Ołtarz główny z 1925 r. to dawny relikwiarz ewangelicki przedstawiający Chrystusa ukrzyżowanego i stojących obok – Marię i św. Jana, dzieło katolickiego rzeźbiarza ze szkoły monachijskiej. Ponadto po stronie północnej stoi ambona z pięknie zdobionym baldachimem, a nad kruchtą – chór z organami. Ładne witraże zawierają nazwiska kolatorów kościoła, właścicieli ziemskich z Kalinowa i okolic.

Adres parafii:
ul. Mazurska 1;
19-314 Kalinowo;
tel. 087 6298426;

Niedzielne msze święte: 8:00, 10:00, 12:15.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Harryangel #1267287 | 91.146.*.* 10 gru 2013 22:29

    W kościołach ewangelickich nie ma i nigdy nie bywało żadnych relikwiarzy. Ołtarz to ołtarz. I nawet nie ma co podkreślać, że główny, bo w kościołach ewangelickich, a już na pewno w wybudowanych jako takie, zawsze jest tylko jeden.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz