Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

2020-12-09 12:55:29 (ost. akt: 2020-12-09 12:55:36) Artykuł sponsorowany
Czym kierować się przy wyborze projektu domu?

Od wyboru odpowiedniego projektu domu zależy bardzo wiele. Chodzi nie tylko o funkcjonalność mieszkania, lecz także o sam przebieg budowy, zastosowane rozwiązania technologiczne, możliwości wykończenia, a przede wszystkim ostateczny koszt budowy. Do wyboru projektu warto więc dobrze się przygotować.

Zacznij od określenia powierzchni
Projekty domów dostępne na https://www.extradom.pl/ są bardzo różnorodne: od małych, funkcjonalnych mieszkań po rozbudowane domy wielorodzinne. Pierwszą rzeczą, jaką warto wziąć pod uwagę przy choćby wstępnej selekcji projektów, jest powierzchnia użytkowa budynku. Określając wstępnie swoje oczekiwania, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko obecną liczbę mieszkańców, lecz także możliwość powiększenia się rodziny w przyszłości. Pamiętaj, że przygotowujesz się do inwestycji, która ma służyć tobie oraz pozostałym domownikom przez wiele lat. Najpopularniejsze obecnie projekty zakładają 100-150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. To wielkość, która gwarantuje komfortowe funkcjonowanie 5-osobowej rodzinie.
Decydując o wielkości domu, koniecznie weź także pod uwagę specyfikę korzystania z niego. Jeśli pracujesz w domu lub planujesz w przyszłości założenie działalności gospodarczej, przejście z pracy w korporacji do tworzenia własnego biznesu lub wiesz o takich planach któregoś z domowników, uwzględnij to w ocenie potrzebnych ci pomieszczeń. Niezbędny może się okazać gabinet lub pomieszczenie do pracy twórczej lub przyjmowania klientów.

Dom parterowy czy piętrowy?
Kolejną decyzją, którą koniecznie trzeba podjąć, zanim zaczniesz rozważać zakup konkretnego projektu, jest wybór między modelem domu parterowego lub piętrowego. Tutaj rolę odgrywać będzie zarówno wielkość działki, jak i np. stan zdrowia domowników. Jeśli w domu mieszkać ma osoba starsza lub schorowana, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie dom parterowy. Dom piętrowy daje z kolej możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej nawet przy ograniczonej wielkości działki, natomiast trzeba liczyć się z tym, że koszty budowy takiej bryły z pewnością będą wyższe. Pewnym kompromisem są projekty domów parterowych z poddaszem użytkowym.

Z piwnicą czy bez?
Wykonanie podpiwniczenia również wymaga uwzględnienia w projekcie. Przed jego wyborem musisz więc wiedzieć, że potrzebne ci takie rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku domu piętrowego - podpiwniczenie bryły i zlokalizowanie w nim pomieszczeń gospodarczych daje większą powierzchnię użytkową domu, natomiast jest to rozwiązanie kosztowne. Wiele osób, które dysponują działką niewielkich rozmiarów, decyduje się jednak na wykonanie piwnicy, ponieważ daje ona dużą oszczędność przestrzeni.

Typ i lokalizacja pomieszczeń
Warto, abyś na etapie poszukiwania idealnego projektu, był przekonany do liczby i rodzaju pomieszczeń, które muszą nie znaleźć wewnątrz bryły. Będzie miało to znacznie dla projektowania kanałów kanalizacyjnych i wentylacyjnych, a także wszelkiego rodzaju przyłączy. Części zmian można oczywiście dokonywać także później, natomiast zmiana pierwotnego układu założonego w projekcie i wykonanego przez ekipę budowlaną będzie kosztowna. Takich wydatków można unikać, precyzyjnie definiując swoje oczekiwania już na etapie wyboru projektu. Na tym etapie warto zdecydować także, czy kuchnia ma być otwarta czy zamknięta, jakie wielkości powinien być garaż, jeśli jest on przewidziany w projekcie.

Jaką bryłę domu wybrać?
Klienci to pytanie najczęściej zadają sobie na początku, natomiast warto o niej myśleć dopiero po określeniu wszystkich powyżej wymienionych kwestii. Większość projektantów i ekspertów budowlanych zaleca natomiast wybór prostej bryły. Nie oznacza to wcale, że dom musi z zewnątrz być nudny. Wiele można tutaj zdziałać z pomocą umiejętnego doboru materiałów, kolorów, detali i faktur. Prosta bryła to mniejsze koszty. Prosty układ pomieszczeń w środku także daje większe możliwości przebudowy lub rozbudowy w przyszłości.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB