Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Sępopol: warto zobaczyć

2010-10-07 12:00:00 (ost. akt: 2011-01-28 19:56:38)
Sępopol: warto zobaczyć

Miasteczko miało w swej historii okresy świetności. Tędy w XVI i XVII wieku przebiegał handlowy szlak Warszawa — Królewiec; a dzięki spławnej od Olsztyna do ujścia do Pregoły Łynie, funkcjonował tu śródlądowy port. Sprzyjało to rozwojowi miasta. Kwitło rzemiosło i handel, miasto było ufortyfikowane murami obronnymi, posiadało dwa rynki.

Osada pruska wymieniana jest w dokumentach z drugiej połowy XIII w. Sępopol (niem. Schippenbeil) prawa miejskie uzyskał w 1351 Na mocy pokoju toruńskiego (1466) pozostał w państwie krzyżackim, od 1525 w Prusach Książęcych. W 1749 r. w pożarze zniszczony został m.in. ratusz w górnym rynku. Kolejne zniszczenia przyniósł pobyt wojsk rosyjskich w 1807 r. - Rosjanie spalili wówczas nowy barokowy ratusz (dolny rynek). W XIX w. Sępopol nie rozwinął się.

W 1912 Sępopol otrzymał wodociąg i gazownię, w 1923 podstację elektrowni. W 1939 w Sępopolu mieszkało 3434 osób.

W 1945 r. miasto spalone przez Rosjan, zniszczeniu uległo 75% zabudowy. W 1973 roku Sępopol odzyskał prawa miejskie. Miasto ma mniej mieszkańców niż przed wojną.

Od początku istnienia miasta nad okolicą góruje wspaniały gotycki kościół. Podczas prac konserwatorskich barokowego ołtarza odkryto, że na drugiej stronie dębowej deski, pod grubą warstwą czarnej farby znajdują się nieznane malowidła. Badania dowiodły, iż odkryte obrazy powstały na przełomie XIII/XIV wieku, czyli w okresie, kiedy założono miasto. Postanowiono wydobyć je spod warstwy farby oraz zrekonstruować. Powstała niecodzienna sytuacja. Na jednym kawałku deski były dwa wartościowe zabytki. Obraz przecięto. Dzięki temu, świątynia wzbogaciła się o dwa bardzo wartościowe zabytki.

Poszczególne sceny i ich charakter pozwalają stwierdzić, iż malowidła były pierwotnie skrzydłami ołtarza szafiastego, podobnego do tego, który się znajduje w kościele Mariackim w Krakowie. Fachowcy są zdania, że od dziesięciu lat w całym województwie warmińsko — mazurskim, nie odkryto malowideł tablicowych tej rangi.

To nie jedyne atrakcje Sępopola. W odrestaurowanej wieży kościelnej jest taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na panoramę malowniczej okolicy. Na wieży znajduje się również muzeum posiadające w swoich zbiorach ponad trzysta eksponatów dotyczących dziejów miasta i okolic.

Zresztą cały zespół kościelny otoczony murami obronnymi z basztą oraz neogotycką plebanią robi wspaniałe wrażenie. Miejsce to przez niektórych określane jest mianem „Mały Frombork”. Dzięki wytyczonym szlakom rowerowym oraz stanicom wodnym na rzece Łynie, można tu z powodzeniem oddawać się turystyce rowerowej i kajakowej. Amatorzy jazdy konnej też znajdą coś dla siebie. W niewielkiej odległości od Sępopola znajduje się stadnina koni w Liskach.

Turystyczną atrakcją gminy są szlaki rzek Łyny i Gubra (obszary wzdłuż całego przepływu rzek należą do strefy chronionego krajobrazu).

Tomasz Miroński

Warto zobaczyć na terenie gminy Sępopol:
Lwowiec: kościół z XIV wieku
Ostre Bardo: cerkiew greckokatolicka
Sępopol: gotycki kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła (1360-1370)
Sępopol: pozostałości murów miejskich z XIV w. z fragmentami baszty.
Sępopol: klasycystyczne kamieniczki z XVIII-XIX w (ul. Kościuszki).
Sępopol; staropruskie "grodzisko", zwane obecnie potocznie "kaczym dołkiem".
Sępopol: secesyjna wieża ciśnień z 1912 r.
Wiatrowiec: XVIII-wieczny dworek

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Barciany
Bartoszyce
Korsze

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lutuś #769073 | 83.11.*.* 6 sie 2012 21:50

    a dlaczego tylko pracowników Domu Kultury ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kaowiec #19137 | 212.244.*.* 14 cze 2010 07:28

    Pozdrawiam pracowników Domu Kultury w Sępopolu -:))))).

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)