Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Grunwald: po bitwie - turniej

2011-10-03 15:35:26 (ost. akt: 2013-07-03 15:32:09)
Grunwald: po bitwie - turniej

Autor zdjęcia: Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Grunwald to takie miejsce, gdzie wciąż słychać szczęk oręża. Dosłownie. 1 października w miejscu historycznej bitwy sprzed 601 lat odbyła się ostatnia w 2011 roku impreza z cyklu "Jesień Średniowiecza".

Turniej bractw rycerskich „Jesień średniowiecza” zakończył w sobotę 1 października 2011 roku cykl imprez na polach grunwaldzkich. W Turnieju Rycerskim o Pierścień Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy pięknej pogodzie uczestniczyły grupy rekonstrukcyjne z naszego regionu, a także Warszawy, Torunia i Chełmna.
W turniejach na miecz i tarcze oraz na miecz i puklerz aż się iskry sypały. W obu konkurencjach zwyciężył Marcin Waszkielis. W strzelaniu z łuku i kuszy liczyło się przede wszystkim oko, tu podwójne zwycięstwo odniósł Zbigniew Jakubowski. Najbardziej widowiskowa była jednak bohurta, rodzaj rycerskiej wolnej amerykanki do upadłego. Ten turniej wygrała grupa Cannabis Dei. Na deser uczestnicy imprezy mogli obejrzeć występ grupy szczudlarskiej oraz pokaz tańca z ogniem.
W lipcu inscenizację bitwy pod Grunwaldem obejrzało 70-80 tysięcy osób. We wrześniu pole bitwy odwiedzały przede wszystkim wycieczki szkolne. Sobotni turniej zakończył formalnie sezon, ale Grunwald nie zapada w sen zimowy.
Rycerze przed turniejowymi walkami
— Muzeum Bitwy pod Grunwaldem będzie czynne do końca października, a po wcześniejszym uzgodnieniu będzie można je zwiedzać także później — mówi dyrektor muzeum Szymon Drej.
Wkrótce odbędzie się sesja naukowa na temat ekonomicznego wymiaru bitwy grunwaldzkiej. Połączona będzie ona z wystawą monet krzyżackich, których zakup dofinansował Narodowy Bank Polski. W grudniu i styczniu realizowany bęzie projekt „Tatarzy pod Grunwaldem”.
Stanisław Brozowski
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Grunwald - wokół pola wielkiej bitwy

  Jeśli ktoś przekroczy granice naszego województwa od południowego zachodu, może odwiedzić kilka ciekawych miejsc Kurzętnik - ruiny dawnego Zamku Kapituły Chełmińskiej, ale też panoramę doliny Drwęcy i Nowego Miasta Lubawskiego. W Nowym...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. koko #399662 | 83.14.*.* 4 paź 2011 20:25

  lubię grunwald

  ! - + odpowiedz na ten komentarz