Prosna: pałac z XVII wieku

2011-10-05 15:11:00 (ost. akt: 2014-08-07 13:08:29)
Prosna: pałac z XVII wieku

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Pałac w Prosnej podobno przetrwał II wojnę światową, ale nie wytrzymał PGR-owskiego zarządzania. Nawet jednak w obecnych szczątkach możemy dopatrzeć się dawnej świetności.

Prosna (niem. Prassen) – wieś położona w powiecie kętrzyńskim, w gminie Korsze. Obok wsi przepływa rzeka Guber, która oddziela Prosnę od sąsiedniego Sątoczna.
Nazwa wsi wywodzi się od pruskiego słowa prassan - proso.
Wieś lokował w roku 1376 wielki mistrz krzyżacki Winrych von Kniprode na prawie chełmińskim. Czynsz od włóki wynosił dwie grzywny i cztery skojce.

Krzyżakom za zasługi


Od XVI wieku do stycznia 1945 roku, czyli do wkroczenia na teren Prus Wschodnich Armii Czerwonej, Prosna była w posiadaniu rodu zu Eulenburg. Przodkowie tej rodziny przybyli z Saksonii, aby jako rycerze krzyżaccy uczestniczyć w wojnie trzynastoletniej. Jako wynagrodzenie za udział w wojnie otrzymali nadania ziemskie w Galinach, Wicken (obecnie Klimowka obwód kaliningradzki) i Skandawie. Dzięki ożenkowi Botho X. zu Eulenburga z dziedziczką Sątoczna Anną Vogt von Ammerthal od 1520 roku Prosna znalazła się w posiadaniu rodu zu Eulenburg. Sątoczno było główną siedzibą rodu do roku 1610, a następnie Prosna.
W roku 1913 do dóbr w Posnej należały następujące wsie i folwarki: Błuskajmy Małe, Błuskajmy Wielkie, Bykowo, Kałwągi, Łękajny, Sątoczno, Stawnica, Wetyn i inne oraz lasy. Razem dobra miały powierzchnię 3036 ha.

Armia czeka na ziemniaki


W styczniu 1945 po zajęciu Prosny przez Armię Czerwoną pałac i majątek ziemski były użytkowane przez pododdział tej armii aż do zbiorów ziemniaków w roku 1946. Czerwonoarmistom aż się oczy świeciły, gdy oglądali dobrze zagospodarowane pola majątku. Wygłodzone wojska rosyjskie podobnie postępowały w innych miejscach, np. w pobliskich Łazdojach. Jesienią 1946 roku jednak laba się skończyła, matiuszka Rossija wezwała żołnierzy do powrotu, a majątek w Prosnej przejęły Państwowe Nieruchomości Ziemskie. W 1949 powstał tu specjalistyczny PGR pod nazwą Stacja Hodowli Ziemniaka Prosna. W roku 1974 SHZ Prosna weszła w skład wielozakładowego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nasiennej w Korszach, które początkowo miało siedzibę w Glitajnach.
W roku 1970 w Prosnej było 249 mieszkańców.

Rezydencja rodu zu Eulenburg


Pierwszy murowany dwór w Prosnej wybudowany został w latach 1610-1620. Rezydencja została rozbudowana w latach 1667-1668 według planów Józefa Naronowicza-Narońskiego. Budowę barokowego pałacu zlecił Georg Friedrich zu Eulenburg (cioteczny brat Ahasvera ze Sztynortu).
Pałac został przebudowany w 1860 r. Zwraca uwagę oryginalna wieża w stylu romantycznego gotyku, w znacznym stopniu zniszczona. Obecnie zachowała się tylko elewacja, wnętrza są kompletnie wypalone. Podobno pałac przetrwał wojnę, ale użytkowany najpierw przez żołnierzy radzieckich, potem przez PGR, powoli popadał w ruinę. Zachowały się piękne maswerkowe okna. Osobliwością pałacu miały być pięknie rzeźbione drewniane schody. W przydworskim parku starodrzew z liczącymi ponad 200 lat dębami i świerkami.
opr. ab




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Pałac w Łabędniku

    Pałac w Łabędniku

    Pałac w Łabędniku (Pałac rodu von der Groeben, niem. Schloss von Groß Schwansfeld) wybudowany został...

  • Pałac z początku XVIII wieku w Drogoszach

    Pałac z początku XVIII wieku...

    Pałac w Drogoszach (niem. Schloss Dönhofstädt) znajduje się we wsi Drogosze w gminie Barciany w powiecie...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. januszd #1376974 | 79.175.*.* 16 kwi 2014 18:08

    W roku 1970 w Prosnej było 249 mieszkańców. Skąd ta odmiana? W Prośnie w 1970 ... Mianownik (kto? co?): prosna Dopełniacz (kogo? czego?): Nie lubię prosny Celownik (komu? czemu?): Przygladam się prosnie Biernik (kogo? co?): Lubię prosnę Narzędnik (z kim? z czym?): Rozmawiam z prosną Miejscownik (o kim? o czym?): Rozmawiam o prosnie Wołacz: Hej prosno! pozdrawiam

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Polecamy