Wojewoda, wicemarszałek województwa, władze powiatu i gminy Węgorzewo oraz przedstawiciele Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury podpisali deklarację, zapowiadającą odbudowę pałacu von Lehndorffów w Sztynorcie na Mazurach.
Obecny właściciel Sztynortu, spółka T.I.G.A., w 2009 roku bezpłatnie przekazała pałac tej fundacji.
Według planu zagospodarowania w pałacu ma się znaleźć muzeum, Europejskie Centrum Kształcenia Rzemiosła i Konserwacji Zabytków oraz Europejska Młodzieżowa Strzecha Budowlana. Prace restauratorskie mają przebiegać w ścisłej współpracy ze wszystkimi przedstawicielami władzy rządowej i samorządowej.
Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury deklaruje zamiar restauracji pałacu w Sztynorcie oraz należącego do niego parku w celu udostępnienia obiektu do ogólnego użytku.
Porozumienie przewiduje, że w najstarszej części budynku powstanie muzeum poświęcone dawnym właścicielom pałacu - rodzinie Lehndorffów. Mają tam się znaleźć elementy oryginalnego wyposażenia pałacu, które z niemieckich muzeów odzyskały córki ostatniego z właścicieli. Jedną z nich jest znana top modelka i aktorka o pseudonimie Veruschka czyli Vera von Lehndorff.
W pozostałej części pałacu w Sztynorcie mają się znaleźć Europejskie Centrum Kształcenia Rzemiosła i Konserwacji Zabytków oraz Europejska Młodzieżowa Strzecha Budowlana. Obie placówki mają uczyć młodych ludzi konserwacji zabytków i tradycyjnego rzemiosła budowlanego. Według fundacji taka działalność będzie wspierała turystykę kulturową oraz zawodowy rozwój młodzieży.
Według Christofera Herrmanna na remont pałacu w Sztynorcie potrzeba ok. 6 mln euro. Spółka, która zarządza pałacem, w przyszłym roku zamierza starać się o nie w tzw. funduszach norweskich. Wcześniej - bo jeszcze w październiku 2011 roku - ma się rozpocząć remont pałacowego dachu. środki na ten cel przekazało polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od ponad 20 lat pałac w Sztynorcie popada w ruinę. W grudniu 2009 roku pałac od prywatnej firmy przejęła Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która do zarządzania zabytkiem powołała spółkę. Pierwszym działaniem było zabezpieczenie stropów budynku, by uchronić go przed zawaleniem.
Sztynort leży na półwyspie, oddzielającym jeziora Mamry, Kirsajty i Dargin. Od XV wieku aż do zimy 1945 roku był główną siedzibą rodową Lehndorffów, jednego z najznamienitszych i najbardziej znanych rodów szlachty pruskiej. Z tej rodziny wywodził się m.in. jeden z warmińskich biskupów, wielu jej członków pracowało w armii i dyplomacji, a ostatni z rodu, Henrich, 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu w Gierłoży brał udział w nieudanym zamachu na Hitlera.
opr. ab
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ca #1417669 | 81.190.*.* 14 cze 2014 08:03
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/port-w -sztynorcie-ma-klopoty-samorzad-boi-sie- o-swoje-plany-rozwoju/g4n56
! odpowiedz na ten komentarz
Tomek #402752 | 83.16.*.* 7 paź 2011 11:26
czas najwyższy!!!!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz