Pieniężno: spacer nad górską rzeką

2011-10-12 11:05:25 (ost. akt: 2011-11-02 14:17:59)
Najbardziej rozpoznawalnym elementem miasta jest kościół pw. św. Piotra i Pawła

Najbardziej rozpoznawalnym elementem miasta jest kościół pw. św. Piotra i Pawła

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Niech nikogo nie zmyli ten tytuł; nie piszemy o jakimś podgórskim uzdrowisku, tylko o prastarym grodzie na Warmii. Pieniężno jest nie tylko pełne interesujących zabytków, ale też zachwyca turystów wspaniałymi walorami krajobrazowymi i widokowymi.

Pieniężno położone jest w środkowym biegu rzeki Wałszy, która tutaj właśnie przybiera charakter rzeki górskiej. Rezerwat, utworzony wzdłuż jej brzegu, to jedna z większych atrakcji turystycznych miasteczka.
Proponujemy dziś trasę spacerową właśnie w tych "pięknych okolicznościach przyrody". Nasz szlak ma około 17 km długości, z czego oczywiście tylko część leży w granicach miasta. Trasa kończy się już poza granicami gminy.
Wyruszamy spod kościoła św. Piotra i Pawła. Dalej kamienne zabytkowe schody doprowadzą nas do głębokiego jaru Wałszy. Zanim zanurzymy się w gąszcz zieleni, mijamy Stadion Leśny, gdzie usytuowana jest muszla koncertowa. Latem organizowane są tutaj festyny i konkursy piosenek, często występują lokalne zespoły muzyczne "Consonnans", "W drodze", "Stokrotki".
Przy wejściu do rezerwatu napotykamy interesujący obiekt - czynny most kolejowy, oddany do użytku w 1885 roku. To najwyższy czynny most kolejowy w Polsce (28,5 m wysokości).
Aby dokładnie zwiedzić rezerwat trzeba poświęcić przynajmniej dwa dni wędrówki. Można poruszać się wg czerwonych znaków Szlaku Kopernikowskiego - łagodniejszą prawą stroną biegu Wałszy, bądź lewą stroną - specjalnie przygotowaną przez Nadleśnictwo - Orneta.
Wspomniany Szlak Kopernikowski to szlak pieszy, tzw. rajdowy, przeznaczony dla obozów wędrownych i osób zdobywających wyższe odznaki turystyki pieszej. Biegnie przez obszar krajobrazowo-geomorfologiczny doliny rzecznej.Ten trudny do przebycia odcinek robi wielkie wrażenie. Malownicze pagórki, w dolinie wartko płynąca rzeka, niezwykle cenne okazy drzew, bogate poszycie runa leśnego, liczne okazy rzadko występujących ptaków dostarczają wędrowcom wielu ostatecznych wrażeń.
Bardziej wprawionym piechurom radzimy wspinaczkę na szczyt Białej Góry i dotarcie do wieży widokowej, skąd widać panoramę całej okolicy. Liczne meandry Wałszy są atrakcją dla kajakarzy. Bystry nurt sprawia, że nie jest to trasa łatwa. Po jej pokonaniu dopłyniemy do Pasłęki. Trasa Szlaku Kopernikowskiego w obrębie gminy wynosi 24 km, a Pieniężno leży na jego 103 km. Istniejące tu unikatowe środowisko przyrodnicze i geomorfologiczne przyczyniło się do utworzenia siedmiokilometrowej ścieżki dydaktycznej. Rozpoczyna się pod ruinami zamku w Pieniężnie, następnie biegnie przez jar Wałszy do kapliczki przy "cudownym źródełku". Stamtąd po przekroczeniu rzeki drewnianym mostem, prowadzi wschodnim brzegiem Wałszy z powrotem do Pieniężna.
Na trasie ścieżki rozmieszczono sześć tablic informujących o charakterystycznych okazach flory i fauny. Znajdujące się tu urządzenia rekreacyjne, basen, pięknie odrestaurowana leśniczówka oraz wiata umożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu. Po intensywnej wędrówce o każdej porze roku turystę zapraszają do wypoczynku kwatery agroturystyczne.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. qwert #428992 | 82.177.*.* 2 lis 2011 14:45

    po tylu latach wszystko niszczeje jak sie nie podoba to se do tesco na spacer poszli bo przeciez to jest teraz na topie niedzielny spacer po hipermarketach

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. coopernick #410821 | 80.50.*.* 15 paź 2011 23:17

    KŁAMSTFFFO !!! wyższy jest wiadukt kolejowy, wsparty na kamiennych filarach, rozpięty nad doliną rzeki Woliborki. Jest to najwyższy (około 40 m) wiadukt kolejowy na trasie Wałbrzych-Kłodzko. Dodatkową ciekawostką jest to, że poprowadzony został po łuku, co XIX wieku było posunięciem nowatorskim. Na trasie Kłodzko-Wałbrzych takich mostów jest w sumie pięć. Wszystkie mają podobną konstrukcję.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. jaga #410763 | 89.174.*.* 15 paź 2011 21:33

      trochę nieaktualne są wiadomości, rezerwat, jego ścieżki, przeszły modernizację, jest nowy most i nowe tablice oraz inne atrakcje

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    2. czytelniczka #409549 | 95.40.*.* 14 paź 2011 11:17

      na pewno nie "cudowne zrodelko" tylko bloto w popekanym baseniku z betonu!! a mostu tez juz dawno tam nie ma tylko ruina mostu lezy w rzece!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Polecamy