Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ruszajny: wieś z nagrodami

2011-10-13 14:06:37 (ost. akt: 2013-07-16 13:20:41)
Sołtys Beata Łoposzko z pucharem za III miejsce.

Sołtys Beata Łoposzko z pucharem za III miejsce.

Autor zdjęcia: Władysław Katarzyński

Ruszajny to wieś położona nieco na uboczu, tym bardziej, że modernizacja drogi krajowej nr 16 odsunęła wieś od ruchliwych szlaków. Niedawno Ruszajny zdobyły III miejsce w wojewódzkim konkursie "Czysta i piękna zagroda — estetyczna wieś".

Aby dostać się do wsi, należy w okolicach Barczewa zjechać na ślimak, potem na szosę w kierunku Jezioran, następnie asfaltem między zabudowaniami dzielnicy przemysłowej i dopiero stamtąd dociera się do Ruszajn. Wita nas tablica z napisem "Ruszajny" oraz mapa wsi na stojakach z informacją o jej historii, która w skrócie wygląda tak: Ruszajny zostały założone 10 maja 1336 roku przez Henryka z Lutr. Najstarszy zachowany zabytek, murowana kapliczka, pochodzi z 1867 roku, druga, z 1895 roku. Podczas powstania styczniowego 1863 roku mieszkańcy Ruszajn udzielili schronienia powstańcom. W 1872 roku na terenach przyległych we wsi zbudowano dworzec kolejowy. Po wojnie istniała tutaj szkoła podstawowa, poczta i świetlica, w której działał chór i zespół teatralny. W Ruszajnach urodził się Stefan Foremny, założyciel chóru parafialnego w Barczewie. — Te tradycje zobowiązują — mówi sołtys Beata Łoposzko, która wcale nie narzeka, że wieś leży teraz na uboczu, bo teraz panuje tu cisza i spokój. — Nie chcemy być gorsi od poprzedników. Po przystąpieniu do konkursu we wsi wykonano wiele prac, ale mieszkańcy najbardziej dumni są ze stawku w środku wsi. Został oczyszczony, ogrodzony, ustawiono ławeczki, zasadzono krzewy, powstała fontanna i kaskada z kamienia oraz ogrodzony plac zabaw dla dzieci. Stary chodnik został wyłożony polbrukiem, a litery na nim to inicjały wykonawców. Jest też drugi chodnik, przez wieś. Był zasypany, został odsłonięty. Przy upiększeniu Ruszajn pracowało wiele osób. Każdy zrobił tyle, na ile go było stać. Pomogły też władze gminy Barczewo. Nagroda konkursowa - 10 tysięcy złotych - zostanie przeznaczona na dokończenie remontu świetlicy wiejskiej i jej wyposażenie.
Wyniki konkursu "Czysta i piękna zagroda-gospodarna wieś 2011" :
Organizatorem był Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich i samorząd województwa.
I Ostaszewo gm. Grodziczno
II Niedanowo, gm. Kozłowo
III Ruszajny, gm. Barczewo Oraz 17 wyróżnień


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Klaus Kluth #449164 | 80.144.*.* 20 lis 2011 22:48

  Sehr geehrte Frau Beata Łoposzko, in Ruszajny hat sich viel verändert und es wurde viel schönes getan. Ich habe mich sehr gefreut, das sich das Dorf so schön entwickelt und jeder daran viel arbeitet. Herzlichen Glückwunsch zu Ihrem Preis! Meine Schwester war dieses Jahr zum Urlaub und hat mir berichtet, dass in Ruszajny viel getan wurde um das Dorf schön zu gestalten. Mich hat es auch deshalb gefreut, weil auf dem 1 Foto das Haus hinter dem Teich zu sehen ist. Hier hatte früher mein Großvater Bernhard Kluth gelebt. Machen Sie weiter so! Freundliche Grüsse aus Deutschland Klaus Kluth --------------------------- Drodzy Beata Łoposzko, w Ruszajny wiele się zmieniło i było już dużo zrobiliśmy. Byłem bardzo szczęśliwy, że wieś rozwijała się tak piękne i to wszystko działa dużo. Gratulujemy nagrody! Moja siostra była w tym roku na wakacje i powiedział mi, że miało to miejsce w Ruszajny zbyt dobry, aby we wsi. Byłem również zadowolony, to dlatego, że trzeba spojrzeć na zdjęcie, dom za stawem. Niegdyś mieszkał tu mój dziadek Bernhard Kluth. Keep it up! Pozdrawiam z Niemiec Klaus Kluth

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. D.L. #425682 | 83.11.*.* 30 paź 2011 01:23

  a najważniejsze że jako jedna z nielicznych pani Jola robiła to zupełnie bezinteresownie (mam na myśli radnych ze wsi)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. J.M. #411040 | 89.228.*.* 16 paź 2011 11:09

  Jolu to tylko Ty mozesz wykonac tak piekny wieniec-gratuluje

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. JO #410709 | 89.228.*.* 15 paź 2011 20:28

  gratulacje za wspaniały pomysł Joli Kiluk

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Brawo Pani Sołtys #409449 | 87.204.*.* 14 paź 2011 09:29

  gratuluje zaangażowania, poświecenia i życzę dalszych sukcesów Beata z Wójtowa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz