Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Wozławki: gotycki kościół z XIV wieku

2011-10-14 11:44:06 (ost. akt: 2013-07-03 15:26:08)
Wozławki: gotycki kościół z XIV wieku

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Wozławki lokowano po raz pierwszy w 1357, niemal jednocześnie powstała parafia rzymsko-katolicka. Kościół zbudowano ww latach 1370-1380, wieżę dobudowano stoi lat później.

Wieś lokowana była w 1357 r. przez biskupa Jana Stryprocka (Styproka). Powtórny przywilej lokacyjny wydał ponad 200 lat później (w 1564 r.) biskup warmiński Stanisław Hozjusz. Wozławki w XIV w. były siedzibą parafii. Pierwsza wzmianka o proboszczu w Wozławkach pochodzi z 1379.
Ciekawostka:
W roku 1373, to jest w roku śmierci biskupa Styprocka (został otruty przez Krzyżaków na dworze papieskim w Awinionie), papież Karol IV postanowił, że odtąd wszyscy biskupi warmińscy będą nosić tytuł Księcia Warmii. Nie udało nam się ustalić, czy tym tytułem zdążył nacieszyć się przed śmiercią sam biskup Jan Styprock.

Kościół pw. św. Antoniego Opata jest budowlą salową, z zakrystią od północy. Parafia należała do archiprezbiteratu w Jezioranach. Wystrój wnętrza jest barokowy. Ołtarz główny w kościele pochodzi z 1726 roku, powstał w warsztacie Krzysztofa Peuckera w Reszlu. Ołtarze boczne, ambona i zagroda chrzcielna są barokowe. Na zagrodzie chrzcielnej znajduje się późnogotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć z początku XVI wieku. Na sklepieniu kościoła polichromia z pierwszej połowy XVIII wieku. Po stronie południowej kościoła w latach 1727-1728 wybudowano kaplicę w kształcie rotundy. Budowę sfinansowano z fundacji Eulenburga. Kaplica pw. św. Brunona zdobiona jest freskami Meyera (obecnie mocno zniszczone). W 1729 obok Wozławek do parafii należała wieś Trutnowo.
Obecnie proboszczem jest ks. Aleksander Sieńkowski. Parafia św. Antoniego Opata w Wozławkach od 2009 roku obejmuje wieś Trutnowo, Sułowo (dawniej parafia Podwyższenia Krzyża Św. w Sułowie) oraz Wieniec. Na terenie parafii znajdują się dwa kościoły: św. Antoniego Opata oraz Podwyższenia Krzyża Świętego.
W Wozławkach warto tez zobaczyć kapliczki warmińskie.

Msze święte:
NIEDZIELA
w okresie letnim:
10:00; 18:00
w okresie zimowym:
10:00; 17:00
DNI POWSZEDNIE
8:00


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB