Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Rowerem po Szwajcarii Orzyskiej

2010-10-17 12:00:00 (ost. akt: 2010-10-27 18:36:39)
Orzyska Majowa Wyprawa po Słońce (2009r.)

Orzyska Majowa Wyprawa po Słońce (2009r.)

Autor zdjęcia: Dom Kultury w Orzyszu

Kolejny szlak rowerowy utworzony w ramach projektu "Turystyka - wspólna sprawa" wiedzie po tzw. Szwajcarii Orzyskiej. Jest to teren położony między wsiami Odoje i Ublik. Miłośników dwóch kółek uraczy krajobraz pogórza, wzbogacony licznymi jeziorami, z których największe to Buwełno i Tyrkło.

Startujemy w Orzyszu, a kończymy we wsi Okartowo. Szlak, po którym jedziemy, został oznakowany kolorem zielonym i ma długość 30,5 km.

C1 - Wzniesienie przy przysiółku Grądy (1,6 km)
To miejsce, z którego łatwo dostrzec układ pagórków na tle obszarów niegdyś zabagnionych, a obecnie zmeliorowanych. Występuje tu czapla siwa i bocian biały.

C2 - Kulminacja terenu w borze mieszanym (2,5 km)
Na niewielkim wzniesieniu znajduje się bardzo malowniczy bór mieszany. Drzewostan tworzą dorodne okazy: sosny, świerki i dęby.

C3 - Jezioro Kęplaste (5,2 km)
Na jeziorze znajduje się kilka pomostów, z których można zauważyć liczne rośliny wodne, między innymi skrzypy. W pobliżu rosną lasy łęgowe.

C4 - Jezioro Przylesie (5,6 km)
To jezioro o bardzo czystej wodzie, o czym świadczy rzadka roślinność, m.in. ramienice - glony te tworzą podwodne skupiska. Nad brzegiem rosną dorodne świerki i stuletnia sosna.

C5 - Jezioro Błękitne, zwane Łazdunami (7,1 km)
Zbocza wązozu nad jeziorem stanowią siedlisko kilku osobliwych gatunków roślin, m.in. przylaszczki i gruszyczki.

C6 - Torfowisko pod Danowem (8 km)
Torfowisko jest wysokie i przejściowe, malowniczo położone na skraju lasu. Najlepiej obserwować je z pobliskiego wzniesienia, za którym znajduje się Danowo.

C7 - Danowo (8,6 km)
Danowo to wieś położona w południowo-wschodniej części gminy Miłki. Powstała przed 1495 rokiem. Istniał tu kiedyś dwór Wyłódki, wzniesiony na włókach sołeckich, należących do rodziny Wyłuckich. W pobliżu Danowa znajdują się cztery niewielkie jeziora: Jezioro Długie, Przykop, Zgniłek i Stoczek. Nad tym ostatnim jest stanica wędkarska. Z Danowa autobusem dostaniemy się do Giżycka, Orzysza i Pisza. We wsi znajduje się sklep spożywczo-przemysłowy.

C8 - Łęgi nad rzeczką przy Jeziorze Stoczek (9,7 km)
Przy mostku z betonową balustradą widoczna jest zabagniona dolina cieku łączącego jeziora Stoczek i Błękitne. Krawędzie doliny są dość strome. Zbocza te porasta żyzny i wilgotny las grądowy.

C9 - Lasy grądowe wokół dawnej osady Stoczki (11,2 km)
Na zachód od drogi Orzysz - Giżycko rzeźba terenu staje się bardziej różnorodna, a różnice wysokości względnych czasami przekraczają 10 m. Obszar ten porastają dęby, klony, graby i świerki. Las jest cienisty, a jego mikroklimat zachęca do spacerów w upalne dni.

C10 - Polana w miejscu nieistniejącej osady Stoczki (11,2 km) Nad polaną górują dwa pomniki przyrody. W głębi znajdują się ruiny zabudowań dawnej osady Stoczki. Do 1945 roku istniał tu duży folwark, należący do wsi Ublik.

C11 - Wiadukt kolejowy w lesie koło dawnej osady Stoczki (12,1 km)
Wiaduktznajduje się nad nieistniejącą linią kolejową Orzysz - Giżycko z 1906 roku. Wokół dawnej linii kolejowej rosną pojedyncze dęby szypułkowe i świerki.


C12 - Cmentarz koło Ublika (14,3 km)
Teren tego niewielkiego cmentarza można rozpoznać po osobliwym zadrzewieniu, które składa się ze starych dębów bezszypułkowych, lip i świerków.

C13 - Widok na jezioro Ublik Wielki (14,9 km)
Najwygodniej jest pojechać nad jezioro od zachodu, gdzie znajduje się niewielka polana. Zbiornik posiada wysokie i zalesione brzegi. Jest połączony niewielkim kanałem z jeziorem Buwełno. Można rozpoczynać tu spływy kajakowe w kierunku jezior: Buwełno, Niegocin lub Ublik Mały (przez kanał pod nasypem kolejowym dawnej linii kolejowej). Miejscowi twierdzą, że w jeziorze Ublik Mały znajduje się duża ilość zatopionego uzbrojenia niemieckiego z okresu II wojny światowej.

C14 - Cierzpięty (18,7 km)
Wieś leży nad jeziorem Buwełno. W pobliżu przebiegała linia frontu podczas I wojny światowej. Świadectwem walk z tego okresu są dwa cmentarze. W pobliżu wsi można też odnaleźć liczne ślady umocnień z czasów II wojny, wchodzących w skład Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Jezioro Buwełno jest położone w wielkiej rynnie, w której znajdują się również jeziora: Wojnowo i Tyrkło. Zbiornik należy do najgłębszych w tym regionie. Występują w nim liczne gatunki ryb. Leży z dala od szlaku wodnego Wielkich Jezior Mazurskich, więc zapewnia dostkonały wypoczynek z dala od zgiełku.

C15 - Bagno Nietlice (18,9 km)
W przeszłości było tu duże jezioro. Tereny bagienne położone między Niegocinem i Śniardwami należą do największych i najlepiej zachowanych na całym Pojezierzu Mazurskim. Trudno dostępne i odludne, stały się ostoją wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Latem znad bagien rozlega się klangor żurawi. Bagna można obserwować z mostku położonego na północ od Cierzpięt, do których droga wiedzie wzdłuż jeziora Buwełno.

C16 - Zastrużne (22,7 km)
Ze wsi jest dobry dostęp do Bagna Nietlickiego. Łatwo można dostać się także PKS-em do Orzysza.

C17 - Bory bagienne koło wsi Drozdowo (24,8 km)
Rośnie tu sosna zwyczajna i brzoza omszona. Po eksploatacji torfu miejsce to uległo wtórnemu zabagnieniu. Na wschód od borów mieści się rezerwat torfowiskowy "Jeziorko koło Drozdowa", a w nim można zaobserwować bobry budujące tamy.

C18 - Rzeka Wężówka (26,1 km)
Rzeczka płynie przez zabagnienia. W wielu miejscach lustro wody kryje się całkowicie w trzcinie. Ze względu na wysokie walory przyrodnicze doliny Wężówki, prowadzone są starania o utworzenie tu terenu chronionego.

C19 - Wężewo (28,7 km)
We wsi znajduje się zabytkowy dworek z parkiem. Interesujący jest układ drzew w parku, sadzonych na przełomie XIX i XX wieku.

C20 - Wieś Okartowo (30,5 km)
Warto zobaczyć kościół rzymskokatolicki (wnętrze posiada bogatą polichromię roślinno-geometryczną), skosztować ryb w smażalni oraz przenocować na polu namiotowym lub w schronisku młodzieżowym. Znajdują się tu też dwa sklepy spożywcze, stacja PKP (linia Olsztyn - Orzysz - Ełk) i przystanek PKS.


Trasa zielonego szlaku została opracowana w ramach projektu szkoleniowo-doradczego dla branży turystycznej "Turystyka - wspólna sprawa". W tym projekcie uczestniczą przedsiębiorcy i samorządowcy z powiatów: ełckiego, orzyskiego i oleckiego. Trasa po Szwajcarii Orzyskiej jest częścią produktu turystycznego "Śladami Michała Kajki".

ANNA GOCŁOWSKA
a.goclowska@naszelk.pl
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB