Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Morąg: warto zobaczyć

2010-06-09 13:04:29 (ost. akt: 2011-02-28 18:52:26)
Morąg: warto zobaczyć

Morąg i okolice pełne są tajemnic czekających na swoich odkrywców. Władze miasta uczyniły nawet z tego faktu chwyt reklamowy, nazywając ziemię morąską "Krainą nieodkrytych tajemnic".

Co sprawia, że najnowsza historia miasta pełna jest białych plam i sprzeczności? Na pewno duży wpływ na ten stan rzeczy ma fakt, że Morąg po ostatniej wojnie stał się miastem pogranicza. W średniowieczu Morąg leżał w centrum Pogezanii, terytorium pogańskich Prusów. Po zdławieniu oporu Pogezan Krzyżacy wymazali nazwę tej ziemi z ludzkiej pamięci. Przez kilka wieków utrwaliła się tu nowa tradycja. Na początku XX wieku tereny te zwane były już Oberlandem.

Mieszkańcy posługiwali się nawet odrębnym dialektem, ale przyszła II wojna światowa i... znów polityka sprawiła, że historia zaczęła się od nowa. Oberland jako nazwa brzmiąca "prusko" była nie do zaakceptowania przez nowe władze, a ponieważ nie dało się jej przetłumaczyć na język polski, okolice Morąga zostały... bez nazwy. Dziś nawet sami morążanie nie wiedzą do końca w jakim regionie historycznym leży ich miasto. Na pewno nie jest to ani Warmia, ani Mazury.

Morąg leży też na pograniczu krain geograficznych: Pojezierza Iławskiego i Pojezierza Mazurskiego. Ziemię morąską wzdłuż i w poprzek przecinają też inne granice: miasto administracyjnie podlega np. "pod Olsztyn", ale w kościelnym schemacie organizacyjnym należy do Diecezji Elbląskiej. Policjanci z Morąga do swoich przełożonych jeżdżą na wschód, a wojskowi - na zachód...

Dzisiejszy Morąg rozdarty jest pomiędzy Pomorzem, a Warmią i Mazurami. Pogranicze widoczne jest też w architekturze Morąga i okolic. Turysta na stosunkowo niewielkim obszarze może np. spotkać zarówno charakterystyczną dla Warmii przydrożną kapliczkę, jak i pomorską chatę z podcieniami.

W centrum morąskiej starówki pod gotyckim ratuszem z barokową wieżą stoją XIX-wieczne armaty, które do końca nie wiadomo jak się tu znalazły. Wokół rynku stoją bezstylowe kamienice, w których nie ma sklepików...

Taki właśnie, pełen wewnętrznych sprzeczności jest dzisiejszy Morąg.

Turysta odwiedzający to miasto może wręcz być pewien, że coś go tu zaskoczy...Choćby widok amerykańskich żołnierzy. Od maja 2010 roku w Morągu stacjonują bowiem baterie rakiet "Patriot".

Morąg położony jest blisko jeziora Narie, gdzie znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych. najbardziej znane z nich to Kretowiny.

Na terenie gminy Morąg znajduje się wiele pomników przyrody, m.in. głaz granitowy (Lubin), szpaler dębów oraz park poddworski (Markowo), park podworski (Wenecja). dąb oraz lipa (droga Słonecznik - Wenecja), dąb (Strużyna).

Warto zobaczyć w Morągu
Gotycki ratusz zbudowany w 1444 roku
Muzeum im. J. G. Herdera
Fragmenty murów i baszt z XIV w.
Pozostałości zamku krzyżackiego, obecnie częściowo odbudowanego
Gotycki kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła z 1303-1331 r.
Zabytkowe wieże ciśnień

Warto zobaczyć w gminie Morąg:
Kalnik: barokowy kościół zbudowany w latach 1730-1738
Markowo: wsi ruiny pałacu Dohnów z parkiem krajobrazowym, pałac zbudowano w latach 1701-1704, przebudowany w XIX w, w pobliżu wsi, na wzniesieniu w lesie, znajduje się cmentarz Dohnów
Słonecznik: kościół poewangelicki z 1694, zabytkowa chata mazurska.

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Godkowo
Małdyty
Miłakowo
Miłomłyn
Pasłęk
Łukta
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Waldemar #931310 | 213.77.*.* 28 gru 2012 14:08

  Spoglodam na Morąg troche z łeską w oku a dlaczego bo juz dawno tam nie byłem a urodziłem sie w Morągu w 1954r do tej pory bardzo lubie to miasto tam spedziłem dziesiństwo i bardzo czesto powracam myslami tamtych lat młodych spedzonych w Morągu Pozdrawiam ciepło tych co jeszcze tam zyją i tych obecnych nieznanych mi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adler #783232 | 31.175.*.* 18 sie 2012 21:49

  Morąg kiedyś miał swój urok, mimo, że nigdy nie należał do najpiekniejszych miast. Ostatnio zauważam, że strasznie sie zapuścił, dostrzegalna jest coraz większa degrengolada, pomijając już to, że zupełnie nie dba się o mieszkańców. Nie zmienia tego fakt upiekszenia "alejek", bo całą "mądrość" tego co tu sie robi pokazuje raczej to co zrobił kilkunastominutowy deszcz. Kiedy w tym mieście była ostatnio wietrzona władza !?! Nikt nie pamięta, wiec jak ma być normalnie ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Zibi #725149 | 79.185.*.* 28 cze 2012 23:53

  Tak się składa, że Morąg odwiedzaliśmy przynajmiej raz w roku, a ostatnio nieco rzadziej, ale muszę powiedzieć, że miasto rzeczywiście się zmienia, ale szkoda, że zlikwidowano w nim już wiele Zakładów, gdzie mieszkańcy miasta a także i okolicznych miejscowości mieli zatrudnienie. Ostatni słyszę, że likwiduje się w szpitalu niektóre oddziały. Uważam to za złe posunięcia i myślę, że wiele tu zależy od Włodarzy tego miasta. Wracając do armat stojących przed ratuszem, kiedy je oglądaliśmy to Mateusz z którym byliśmy miał wówczas może 4 lata i nazwał je"WYRĄBAJŁAMI". Pytał taty dlaczego te WYRĄBAJŁY tu stoją ? Pozdrawiam mieszkańców miasta, a Władzom Morąga życzę tej prawdziwej dbałości o ten region, a także starań o powrót powiatu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gucio #87839 | 217.98.*.* 28 paź 2010 14:17

  Polecamy szczególnie zwiedzenie ulicy Śląskiej ,jest to perełka burmistrza SOBIERAJSKIEGO.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz