Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Łukta: warto zobaczyć

2010-06-10 12:23:59 (ost. akt: 2010-06-12 23:48:31)

Gmina Łukta zajmuje wschodnią część powiatu ostródzkiego, jest położona na styku Pojezierzy Olsztyńskiego i Ostródzko-Iławskiego, nad rzeką o tej samej nazwie, w pagórkowatym krajobrazie, wśród jezior, oczek wodnych i lasów. To raj dla żeglarzy, wędkarzy i grzybiarzy i dla wszystkich, którzy cenią sobie święty spokój.

Nazwa Łukta pochodzi od staropruskiego słowa "lucte" oznaczającego sitowie. Osada powstała w 1340 roku, zasadźcą był Prus Jone. W 1352 roku miejscowość Łukta otrzymała przywilej lokacyjny. Burzliwa historia nie była łaskawa dla Łukty, wieś wielokrotnie płonęła. Z najcenniejszych zabytków pozostał zbudowany w XIV wieku przez Krzyżaków kościół, przy budowie którego pomocy finansowej udzielił Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen.

Podróż po gminie można zacząć od odwiedzenia trzech rezerwatów przyrody. Pierwszy, to "Ostoja bobra na rzece Pasłęce i Jeziorze Isąg, gdzie podziwiać można wspaniałą dziką przyrodę i przy odrobinie szczęścia spotkać bobra. Kolejny, to "Wyspa Lipowa" na jeziorze Marąg. Tam wart obejrzenia jest rezerwat krajobrazowy porośnięty starymi lipami drobnolistnymi, gdzie gniazduje kolonia kormoranów i czapli siwych. Jednak prawdziwą chlubą jest rezerwat "Sosny Taborskiej", w pobliżu wsi Tabórz. Rosną tam wspaniałe, smukłe sosny, na których poznano się już wieki temu, bo służyły do budowy masztów na żaglowcach w całej Europie. W rezerwacie można z zadartą głową podziwiać 40-metrowe smukłe drzewa, liczące często nawet 250 lat.

W gminie są też 23 pomniki przyrody. Na przykład sklasyfikowany na 16. miejscu wśród najstarszych w Polsce dębów. - Ma 670 cm obwodu - mówi Bogdan Majewski z Urzędu Gminy w Łukcie.

Bogactwem gminy są też liczne i czyste jeziora. Jest kilka dużych, rynnowych, takich jak: Isąg, Marąg, Gil, Długie, Łoby, Tabórz, Ruskie i Szeląg oraz ok. 200 małych jeziorek i oczek wodnych rozsianych wśród lasów i pól.Barbara Chadaj-Lamcho

Florczaki: XVIII-wieczny kościół
Ględy: stary cmentarz ewangelicki
Kozia Góra; zabytkowy dwór, zespół folwarczny oraz zabytkowy park.
Łukta: gotycki kościół z 1407 roku
Mostkowo: zabytkowy młyn, młynarzówka, magazyn zbożowy oraz kuźnia.
Ramoty; dwór wraz z chlewnią, oborą, dwoma stodołami, stajnią, kuźnią oraz , magazynem zbożowym
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. twoja stara #65640 | 95.48.*.* 30 wrz 2010 13:57

    | | __ _____ __| | \ \/ / _ \ / _` |

    ! - + odpowiedz na ten komentarz