Górowo Iławeckie: warto zobaczyć

Górowo Iławeckie: warto zobaczyć

Niewielkie miasto z wielkim urokiem, gdzie zatrzymał się m.in. Napoleon Bonaparte. Znane w Polsce z ukraińskiego liceum. Tak w skrócie można opisać leżące w powiecie bartoszyckim Górowo Iławeckie.

Początki Górowa (niem. Landsberg) sięgają XIV wieku. Prawa miejskie zostały mu nadane w 1335 roku. Do tej pory zachowany został średniowieczny układ urbanistyczny "starego miasta". Pośrodku rynku stoi ratusz, dziś siedziba Urzędu Miasta. Z tego samego okresu pochodzi dawny kościół ewangelicki, w którym obecnie mieści się cerkiew z pięknymi freskami i ikonostasem Jerzego Nowosielskiego oraz największym na Warmii i Mazurach barokowym malowidłem sufitowym. Wjeżdżając do miasta nie sposób nie zauważyć Stawu Garncarskiego.

Będąc w Górowie nie można ominąć także neogotyckiego kościoła rzymskokatolickiego oraz pochodzących z tego samego okresu kamieniczek w centrum miasta. Spacerując górowskimi ulicami możemy natknąć się m.in. na pozostałości dawnych murów miejskich i zabytkową wieżę ciśnień oraz ukraińską izbę pamięci. Miłośnicy historii z pewnością będą chcieli zobaczyć pastorówkę dawnego kościoła ewangelickiego; budynek, w którym w 1807 roku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Unikatowym miejscem nie tylko w skali kraju, ale Europy, jest muzeum gazownictwa.

Górowo to nie tylko samo miasto, ale także położone na obszarze Zielonych Płuc Polski piękne i urokliwe okolice. Urozmaicona, pagórkowata rzeźba Wzniesień Górowskich tworzy idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Zamkowa (216 m n.p.m.) położona w okolicach Dzikowa.

Co roku rzesze turystów odwiedza Żywkowo, nazywane bocianią stolicą Europy. Wieś jest bowiem jednym z największych na Starym Kontynencie skupisk tych ptaków. Wokół Górowa, wśród wielu łąk i lasów, można odnaleźć pruskie grodziska, zarośnięte poniemieckie cmentarze (np. za Wiewiórkami), ruiny dworków i pałacyków.

Tereny gminy to także prawdziwy raj dla eksploratorów. To właśnie w Dzikowie poszukiwano zaginionej Bursztynowej Komnaty, a na swojego odkrywcę czeka jeszcze Tajemnicza Góra (210 metrów) w Pareżkach.

W mieście i gminie wiejskiej Górowo Iławeckie mieszka duża grupa Ukraińców, wysiedlonych tutaj w 1947 roku w ramach przymusowej Akcji "Wisła". W niektórych wsiach w okolicach Górowa stanowią oni większość mieszkańców. W mieście istnieje ukraińskie gimnazjum i liceum. Przy szkole działa znany w całej Polsce Zespół Pieśni i Tańca "Dumka".

Polska nazwa nie ma nic wspólnego z Iławą. Przez krótki okres w 1945 roku granica polsko-radziecka biegła nieco na bardziej na północ niz obecnie. W granicach Polski była wtedy Iławka Pruska (obecnie Bagrationowsk), która była siedzibą powiatu. Dlatego Górowu dodane słowo "Iławeckie".

Grzegorz Kwakszys


Warto zobaczyć w Górowie i gminie wiejskiej Górowo Iławeckie



Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. do obiktywnego ... #574519 | 83.6.*.* 25 lut 2012 18:29

    TAK TRZYMAC!!!!!niedajmy sie zwariowac to my jestesmy u siebie,to nasz kraj i nasze miasto.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. M. Kalski #176127 | 83.11.*.* 22 sty 2011 12:07

    Urocze miasteczko

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. HEHE #150916 | 80.50.*.* 20 gru 2010 21:56

    Jasne!!! Brawo!!! Dużo ci Ukraińcy zrobili naprawdę. Dostali gimnazjum i liceum po 10 osób w klasie, kiedy my siedzimy po 25.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. ... #101620 | 150.254.*.* 11 lis 2010 09:00

    W tym szpitalu też po ukraińsku szczekają, więc zamilcz człowieku. Bez Ukraińców nikt o tej dziurze nawet by nie wspomniał.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. obiektywny górowianin #73099 | 109.243.*.* 9 paź 2010 22:04

      -gdyby nie szpital i lekarze tam pracujacy - to by psy dupami szczekały- po ukraińsku

      ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Polecamy