Zamek krzyżacki, kamień tatarski czy rezerwat źródeł Łyny, to tylko niektóre atrakcje, jakimi turystów kusi 15- tysięczna Nidzica, nazywana "Bramą na Mazury".
Nidzica była pierwszym miastem w Prusach, które w styczniu 1945 roku zdobyła Armia Czerwona. I jak wiele innych później została złupiona i spalona. W Nidzicy był wtedy rosyjski pisarz noblista Aleksander Sołżenicyn, który opisał, mordy i gwałty czerwonoarmistów w Nidzicy.
1. Źródła rzeki Łyny – został utworzony w celu zachowania źródeł rzeki
2. Rezerwat Jezioro Orłowo - ochrona żółwia błotnego.
3. Koniuszanka I - utworzony dla ochrony przyrody nieożywionej
4. Koniuszanka II ma na celu zachowanie niezwykle malowniczego, przełomowego odcinka rzeki Koniuszanka. Zobacz.
W XIX wieku poważny odsetek mieszkańców Nidzicy stanowili katolicy, którzy nie mając kościoła, chodzili na msze św. do pobliskiego Janowa, leżącego w Królestwie Kongresowym. Kiedy jednak zaczęto pilnie strzec granicy, w latach 1858-1860 zbudowano kościół w Nidzicy. 30 lat później dobudowano wieżę i plebanię. W 1948 roku kościół przejęli ewangelicy.
Całość murów wzmocniona była piętnastoma basztami. Resztki 2 baszt stoją do dzisiaj. Została wzniesiona w II połowie XIV wieku. Ściany zbudowane są z kamienia na wapiennej zaprawie i wypełnione gruzem.
Zbudowany z kamienia i cegły w stylu gotyckim w XIV wieku wraz z murami miejskimi. Pełnił funkcję obronną. W późniejszym czasie był obiektem sakralnym.
Według legendy, w 1656 nieopodal tego kamienia, oddział tatarski rozbił swój obóz. Widać stąd doskonale zamek. Tatarzy chcieli o zmierzchu zaatakować warownię. A straż zamkowa z uwagą śledziła ich poczynania. Mimo zakazu strzelania, młody żołnierz Jan Nowak z armaty wystrzelił. Tatarzy uciekli w popłochu. W nagrodę Jan otrzymał ziemię i worek złota, którego nie zdążył wydać za życia. I ponoć do dzisiaj jego duch krąży po krużgankach zamkowych
Nidzica: XIX- wieczny ratusz
Nidzica: stary cmentarz żydowski (początek XIX w.) i nowy cmentarz żydowski (koniec XIX w.), z zachowanymi kilkudziesięcioma nagrobkami
Żelazno: Kościół p.w Św. Andrzeja Boboli zbudowany z ciosanych kamieni z 1880 roku
Bolejny: [url=http://nidzica.wm.pl/9369,Bolejny-niemieckie-bunkry-z-czasow-II-Wojny-Swiatowej.html]Niemieckie bunkry z czasu II Wojny Światowej
Kanigowo: kościół p.w. Podwyższonego Krzyża Świętego z XV w.
Łyna: Kościół p. w Najświętszego Serca NMP z XVIIIw.
Warto zobaczyć w sąsiednich gminach:
Jedwabno
Janowiec Kościelny
Janowo
Kozłowo
Olsztynek
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ryszard oswald bandycki #1277190 | 83.24.*.* 22 gru 2013 13:10
Neidenburg - dzisiejsza Nidzica po plebiscycie nie znalazł się, tylko pozostał w granicach Prus Wschodich,gdyż nigdy przedtem do Polski nie należał.
! odpowiedz na ten komentarz