Dokładnie wtedy, gdy Krzysztof Kolumb po wielu przygodach dopływał do nowego lądu, nazwanego później Ameryką, nad malowniczym jeziorem Buwełno niedaleko Orzysza na Mazurach powstawała nowa osada. To dzisiejsze Cierzpięty.
Obecne Cierzpięty (niem. Seehohe, dawna nazwa Tirtel lub Cierspienten) to wieś niegdyś czynszowa, lokowana w 1492 na zasadzie odnowienia przywileju przez Jakuba Kulcsza, następnie w 1509 (7 łanów) przez Stańka, Mikołaja i Wawrzyńca na prawie magdeburskim i w 1539 przez sołtysa Mikołaja Paszkowskiego na prawie chełmińskim (44 łany). Wieś leży w powiecie piskim, w gminie Orzysz nad jeziorem Buwełno, ok. 10 km na północny zachód od Orzysza.
Wypoczynek nad jeziorem
Cierzpięty to obecnie wieś letniskowa z licznymi gospodarstwami agroturystycznymi i kwaterami dla turystów. Z dawnych czasów zachował się zespół dworsko-parkowy z podwórzem gospodarczym, położony bardzo malowniczo nad brzegiem jeziora Buwełno. Znajdziemy tam dość duży, mocno zdewastowany dwór, zabudowania gospodarcze ujęte w duży czworobok oraz pozostałości drzewostanu z założenia parkowego, pierwotnie schodzącego do jeziora. Dwór pochodzi z 2. połowy XIX w. Założony na rzucie wydłużonego prostokąta, parterowy, przykryty dachem naczółkowym. Na osi elewacji obustronny ryzalit zwieńczony trójkątnym naczółkiem, od frontu poprzedzony gankiem z balustradą.
We wsi jest także cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, ze szczątkami poległych Niemców i Rosjan. Nazwiska na nagrobkach: landstm. Bessmer, Drunk, Fleisschmann, Grigant, Jacobi, Lenkeit, Lilieweiss, Loerchner, Mauleitner, Meiszies, Peter, Reichent, Stange, l nieznany z BL „Koenigsberg II”, Samulowwitz, podof. Hinz, st.szer. Schrr Zuehike, landstm. Daehiing, Juhneke, Eteuhut, Lange, Lau, N'itz, Probal Schrock, Spittzhaack, z BL „Schlawe” szer. Andrruskiewiec, landstm. Heise, Blow, Seewald, Zander z BL „Braunsi II”, ofic. Scherping, podof. Voss, land' Baars, Dierks, Jenz, Pierrstorff. Ponadto 76 nieznanych Niemców i 63 nieznanych Rosjan.
Dociekliwi wędrowcy znajdą też resztki umocnień obronnych z czasów II wojny światowej.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez