Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Morąg: ratusz strzeżony przez armaty

2010-12-31 12:00:00 (ost. akt: 2013-07-29 10:29:49)
Morąg: ratusz strzeżony przez armaty

Autor zdjęcia: ih

Starsi ludzie powiadają, że za komuny w Polsce było tylko jedno miejsce, gdzie armaty były wycelowane na wschód. Były to armaty stojące pod morąskim ratuszem.

Sam ratusz zbudowano w 1444 roku. Mimo licznych pożarów i przebudów zachował średniowieczny charakter. Zniszczony w 1945 roku został odbudowany w 1954 roku. Mieściło się w nim Muzeum im. J.G. Herdera i pałac ślubów. Po przeniesieniu muzeum do Pałacu Dohnów niszczał. Dzięki Bogu znalazły się pieniądze na jego odnowienie. I teraz jest dumą Morąga.

Stojące przez ratuszem armaty to pruski łup wojenny z 1870 roku, Wtedy to Prusy pokonały Francję i dzięki temu stały się Niemcami a zdobyczne armaty trafiły do Morąga.
Morążanie użyli armat w 1998 aby przekonać warszawskich urzędasów do stworzenia powiatu morąskiego. Przywieziono je do Warszawy pod Urząd Rady Ministrów. Bez rezultatu.
ih


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andy #31311 | 83.9.*.* 27 lip 2010 15:07

  Oczywiście musicie się zaraz kłócić. Tekst napisano chyba po to, by przedstawić pewną ciekawostkę turystyczną i - jak się nie mylę - jedyną w naszym województwie. Onegdaj, gdy byłem w Morągu opowiadano tam legendę, iż armaty strzelą wtedy, gdy obok przejdzie (przejedzie) mieszkająca w Morągu... dziewica. Jak dotąd.. nie strzeliły :-):-):-)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lighter #24284 | 80.57.*.* 3 lip 2010 15:27

  Burmistrz Moraga Jan Janiak w koncu lat 90-tych koncentrowal sie w zwalczaniu opozycji i rozdawaniu kasy radnym bedacym w radach nadzorczych gminnych przedsiebiorstw w zamian za mozliwosc skutecznego rzadzenia – zachowania wladzy za wszelka cene. Manifestacja z armatami pod Urzędem Rady Ministrów zwrocila uwage calej Polski na Morag i zdeterminowanie jego mieszkancow do utworzenia – restytucji powiatu, który istnial przed wojna i do 1975 roku ubieglego wieku. Ale była to inicjatywa mieszkancow, a nie wladz miasta!!! Owczesny burmistrz Moraga Jan Janiak przegral powiat na dlugo przed reforma administracyjna Polski, m.in. nieudolna i nieprzyjazna polityka wobec wladz gminy Zalewo. Mimo wszystko dziwne jest, ze w 1998 roku MWSiA utworzyla powiat ostrodzki ignorujac morazan, pozytywna opinie radnych moraskich i zarzadu Ostrody.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Daniel Bronowski #20671 | 83.9.*.* 20 cze 2010 08:24

  Władze Morąga nie użyły armat w walce o powiat, bo wówczas władze Morąga nie walczyły o powiat. To sami mieszkańcy - skupieni w Obywatelskim Komitecie Obrony Powiatu - wywieźli armaty do Warszawy. I to wbrew władzom Morąga. Potem było nawet dochodzenie. Proszę o sprostowanie powyższej notatki, bo krzywdzi pamięć wielu Morążan, którzy zaangażowali się w walkę o własny powiat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz