Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szymbark: ruiny zamku i John Malkovich

Szymbark: ruiny zamku i John Malkovich

Kto nie widział, a będzie w pobliżu Iławy, koniecznie musi zajechać do Szymbarka. Ruiny dawnego zamku rodu Finckensteinów robią wrażenie.

Wybudowany w drugiej połowie XIV wieku gotycki zamek we wsi Schönberg należał do kapituły pomezańskiej. Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego stał się własnością rodu von Polentzów, którzy przebudowali go na rezydencję renesansową. Od 1699 należał do rodu Finck von Finckensteinów. Ostatnie przebudowy w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.

W 1945 został spalony przez Armię Czerwoną. W ostatnich latach częściowo go odbudowano. Obecnie zachowały się mury z 10 wieżami.

Ruiny szymbarskiego zamku pod koniec 1995 roku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.
Niedaleko szymbarskiego zamku, na wzgórzu obok drogi do Ząbrowa znajduje się porośnięty lasem, prawie niedostępny cmentarz rodowy szymbarskiej linii von Finckensteinów. Spoczywa na nim czterech w linii prostej Konradów Finck von Finckenstein oraz Getruda i Agnes - matka i córka Finckensteinów.
Od 1997 obiekt jest w rękach prywatnego właściciela.

Bramy i wejścia na dziedziniec strzegą miejscowi, którzy za drobną opłatą wpuszczą do środka i opowiedzą trochę historii i anegdot. Uwaga na zawalone stropy!


mk

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. m #235342 | 80.50.*.* 20 mar 2011 12:00

    Bardzo fajne miejsce. Dziadek który tego pilnuje tez jest niezły :P tylko na silę do lochu chce wciągnac ! :))

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz