Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ryn: zabytkowa wieża ciśnień

2012-01-16 12:41:20 (ost. akt: 2012-01-16 13:23:20)
Zabytkowa wieża ciśnień stoi na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego

Zabytkowa wieża ciśnień stoi na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Niewielki Ryn nad jeziorem Ryńskim na Mazurach słynie głównie z największego w regionie zamku krzyżackiego, pięknie przebudowanego na Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe Zamek Ryn. W miasteczku są też inne ciekawe obiekty, np. XIX-wieczna wieża ciśnień.

Wieża ciśnień powstała pod koniec XIX wieku. Stoi na wzgórzu, na terenie starego cmentarza ewangelickiego. Była częścią miejskiego systemu wodociągów. Obecnie jest obiektem turystycznym, jednym z najciekawszych w mieście, obok odbudowanego zamku krzyżackiego (obecnie hotel i centrum konferencyjne) i wiatraka typu holenderskiego z XIX wieku. Podobne wieże znajdują się niemal w każdym mieście, w którym funkcjonują wodociągi. Jeszcze w drugiej połowie XX wieku służyły mieszkańcom, gwarantując właściwe ciśnienie wody w sieci. Obecnie ciśnienie utrzymywane jest za pomocą systemu hydroforni, ale wieże ciśnień często utrzymywane są w technicznej sprawności, służąc jako awaryjne źródło wody (np. podczas pożarów), możliwe do wykorzystania nawet w przypadku całkowitego braku zasilania w energię elektryczną.
Pod wieżą znajdują się pozostałości dawnego cmentarza ewangelickiego.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Ryńskie

    Jezioro Ryńskie

    Połączone od południa z jeziorem Tałty. Tworzą najgłębszy zbiornik w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB