Pareżki: Tajemnicza Góra

Ujęcie wody na Tajemniczej Górze

Ujęcie wody na Tajemniczej Górze

Autor zdjęcia: Tomasz Sowiński

Tajemnicza Góra w Pareżkach (210 m) to jedno z największych wzniesień w województwie warmińsko - mazurskim. Miejscowi mieszkańcy powiadają, że są w niej wydrążone sztolnie. Niektórzy wierzą, że to tam Niemcy ukryli Bursztynową Komnatę.

Tajemnicza historia Tajemniczej Góry zaczęła się w połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy w okolicy powstał poligon "Stablach". W pobliskim Kamińsku zbudowano koszary. Przed atakiem na ZSRR ćwiczono tam przygotowania do zimowej kampanii w Rosji. Wokół poligonu powstało wiele tajemniczych budowli jak podziemna hala w Kamińsku czy sztolnie, które wydrążono w tajemniczej Górze już w czasie wojny. Jeździła po nich wąskotorówka.

W czasie niemieckiego odwrotu w 1944 roku do pobliskiego pałacu w Dzikowie Niemcy przywieźli kilkaset skrzyń, także z Królewca. Według niektórych była w nich Bursztynowa Komnata. Jeszcze inni twierdzą, że skrzynie ukryto w sztolniach, które potem zasypano.

Dlatego od lat pojawiają się tam poszukiwacze skarbów i fascynaci historii. Póki co jednak nic nie znaleźli.

Pareżki to malutka wioska położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Górowo Iławeckie. W większości zamieszkała przez Ukraińców.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Podziemna hala w Kamińsku

    Podziemna hala w Kamińsku

    Leżący koło Górowa Iławeckiego Kamińsk kojarzy się nam przede wszystkim z więzieniem. Tymczasem Kamińsk...

  • Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego - Ścieżka turystyczna

    Szlak Fortyfikacji Trójkąta...

    Budowę Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego rozpoczęto w 1932 roku dla lepszego maskowania oraz zabezpieczenia...

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jahoda #2454831 | 91.196.*.* 5 mar 2018 20:17

    Góra ma być eksplorowana przez Norweską ekipę. mają niesamowity sprzęt, więc może być ciekawie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. okoliczny,mieszkaniec #1612845 | 188.23.*.* 19 gru 2014 09:05

    Byłem na tej górze parę razy-piekne widoki,polecam.Ale wracając,jadąc drogą asfaltową z Pareżek do Ors po prawej stronie jest skręt w drogę żwirowa która prowadzi do tzw. Ors małych,przed skrętem płynie strumyk który przepływa pod tą drogą asfaltową ok 100m,od przepustu po prawej stronie jest kwadratowa studnia,ok 2,50-3,00m głębokości, na samym dnie tej studni jest gróba okrągła o średnicy-wiadra na wodę,metalowa rura która prowadzi w głąb tej studni,jakieś ok.1-1.50m dalej nie widać jest zasypana smieciami,studnia niema wody i jest przykryta betonowymi słupami,dł.ok 150 cm.Co to było do,czego służyło nie wiem,ale stawianie takich obiektów jest dla mnie jest dziwne ,,bynajmniej''. Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. poszukiwacz #870126 | 69.171.*.* 3 lis 2012 18:47

    Przez kilka dni moj komputer byl zapsutu. Za pare dni postaram sie podac wiecej szczegulow za temat tajemniczej gory.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. poszukiwacz #850847 | 69.171.*.* 17 paź 2012 06:10

    Wspominalem ze poszukiwania bursztynowej komnaty zachaczyly rowniez o gore w Parezkach. Dla udokumentowania tego , zachecam do ksiazki lub wystarczy do artykulu ,, Eugeniusz Pietruszkiewicz okruchy dlugiego zycia ,, Ciekawa ksiazka a z artykulu mozna sie dowiedziec kilku szczegolow o zagospodarowywaniu w 1939 r. wnetrza gory zamkowej w parezkach. Jest to relacja jenca obozu Stalag I A , ktory tam pracowal. Czlowiek ten , mowi , ze kilkanascie lat po wojnie szukano tam bursztynowej komnaty. Odnaleziono dziewiec drzwi stalowych w korytazach tajemniczej gory.... . Najprawdopodobniej chodzi o te poszukiwania bursztynowej komnaty w 1960 lub 1962. Fakt ze istnieje tendencja kierowania uwagi na inne miejsca nasowa przypuszczenie , ze schowek nie zostal oprozniony. Dla potwierdzenia ze z duza determinacja i swiadomie odsuwa sie uwage od Parezek przytocze kilka przykladow. 1/ Temat poszukiwan w Dzikowie w 1962 r zostal prawie calkowicie wyciszony. Brak jakichkolwiek informacji na ten temat na internecie. A byly to jedne z wiekszych poszukiwan w calej historii zagadki bursztynowej komnaty i co jest wazne , bez wzgledu czy byla to komnata czy inne dziela sztuki ze wschodniej Europy , zlozenie kilkuset skrzyn w palacu Wildenhoff jest niezaprzeczalne. 2/Poszukiwania byly wykonane tak ze nie mozna bylo nic znalezc, Autor ksiazki Tajemnica bursztynowej komnaty z bolem przyznal , ze uzycie sprzetu ciezkiego w poszukiwaniach ,, zamiast odslonic palacowe piwnice spowodowalo ze piwnice zostaly dodatkowo zasypane ,, . 3. / Dokumentacja z poszukiwan ktora przekazana zostala do Gdanska , gdzies zaginela . Taka informacje otrzymalem od jednewgo z czolowych poszukiwaczy w Polsce.Zaplacilem temu poszukiwaczowi za czas i koszty podrozy do Gdanska . Wypada wierzyc ze tak jest. 4/ Wczoraj zauwazylem ze na Historycy . org jakis pseldo poszukiwacz twierdzi ze temat bursztynowej komnaty w Parezkach istnieje dopiro od 2003 r. Ten sam pseldo poszukiwacz i hystoryk wymienia 23 inne miejsca gdzie mqze byc ukryta bursztynowa komnata a na 24 miejscu wymienia Parezki. Zachecam do artykulu Eugeniusz Pietruszkiwicz Okruchy dlugiego zycia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  5. poszukiwacz #847725 | 69.171.*.* 14 paź 2012 18:57

    Przepraszam pomyliem daty , Pseldohistoryk , ktory wymieniaParezki na 23 miejscu podaje ze watek ten jest znany od 2003 roku. To wiedziec tez powinien o poszukiwaniach w 1997 r, i w 1960 lub 1962r . Ale historyk bez logiki . Co za elita ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  6. poszukiwacz #847713 | 69.171.*.* 14 paź 2012 18:49

    Przegladalemm przed chwila strone Historycy . org i tam wyczytalem ze , watek bursztynowej komnaty w Parzkach istnieje zaledwie od czterech lat. Ten pan pseldo historyk wymienia na 24 miejscu Parezki jako prawdopodobme miejsce ukrycia bursztynowej komnaty . Skad ten pseldohistoryk wie ze temat bursztynowej konaty w Parezkach istnieje dopiero od 1993 lub 1994 roku? To jest jeszcze wieksz tajemnica niz samo miejsce jej ukrycia. Wyraznie istnieje obecnie tendencja odwracania uwagi i kierowania tropow na inne falszywe miejsca. Przeciez ten pseldohistoryk powinien wiedziec o poszukiwaniach w przez p. Marka Dudziaka w 1997 r .oraz o poszukiwaniach w 1962 r. ? w Dzikowie , ktore zachaczyly rowniez o gore Parezki . Byc moze ten pseldo historyk przyczynil sie w duzym stopniu do tego , ze do akcji wydobycia bursztynowej komnaty i innych zagrabionych skarbow ze wschodniej Europy poprostu NIE DOSZLO . Byl to jeden z tak zwanej elity polskich poszukiwaczy. Zaskakujaco ciekawa elita , ale czy poszukiwaczy ? Relacje swiadkow ktorzy widzieli kilkukrotne w czasie kolumnty ze skrzyniami z palacu Wildenhoff pochodza od jencow ukrainskich ktorzy zostali zwerbowani do armii Wlassowa .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  7. poszukiwacz #842804 | 69.171.*.* 10 paź 2012 06:06

    Kulzenko byla tylko swiadkiem ze byla w Wildenhoff zlozona wielka ilosc skrzyn , ktore przywiozl Rohde. I to swiadectwo mialo tylko psychologiczne znaczenie dla armii Wlassowa. Inni swiadkowie mowia o kilku transportach przez Wildenhoff droga biegnaca w kierunku gory zamkowej w Parezkach.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  8. poszukiwacz #842803 | 69.171.*.* 10 paź 2012 05:54

    Poszukiwacze bursztynowej komnaty zastanawiaja sie , dlaczrgo skradzione dziela sztuki ze zwiazku Radzieckiego , nie zostaly wywiezione wglab Niemiec. Otoz , duza role odegral tu radziecki general a. Wlassow , ktory dostal sie do niemieckiej niewoli . Bedac jencem wojennym zdecydowal sie na wspolprace z armia niemiecka. Kilkakrotnie udawal sie na zdobyte tereny Zwiazku Radzieckiego w celu agitacji zolnierzy przeciwko Stalinowi.Glosil hasla zbudowania nowej Rosji bez komunizmu . Byl tez w Smolensku . Tak czy inaczej przez okres wojny udalo mu sie stworzyc prawie 600 tysieczna armie . Do konca 1944 r. nie mial on wplywu na dzialania bojowe swojej armii . Mial jednak wplyw na ich patriotycznego ducha . ZAnim stworzyl swoja armie musialy byc pertraktacje i ustalenie warunkow co do przyszlosci wyzwolonej od Stalina Rosji . Nie mowilo sie o kradzierzy lecz mowilo sie o ewakuacji dziel sztuki z terenow zagrozonych wojna. Wniosek , ze bylo jakies ustalenie co do zwrotu tych dziel dla nowej Rosji . W historii armii Wlassowa nastapila diametrialna zmiana na poczatku kwietnia 1945 r. Czyli po ukryciu / zaginieciu / wschodnioeuropejskich skarbow. Co do Kulzenko ktora w tym czasie w Wildenhoff ,/ Wildenhoff w tlumaczeniu na jezyk polski to dzika nadzieja , dzikie miejsce nadzieii , dzikie miejsca nadzieii / to tylko dziecko moze uwierzyc ze III Rzesza powierza jej bez powodow i bez zabezpieczenia naodowe skarby i lupy wojenne. Kulzenko przebywala w palacu Wildenhoff i pod jej opieka byly jedynie ikony i inne eksponaty z muzeum w ktorym wczesniej pracowala . Pozostawienie pod jej opieka tych eksponatow mialo tez znaczenie propagandowe dla armii Wlassowa. Co bylo w pozostalych skrzyniach nie wiedziala . Jezeli nie wiedziala co jest w przywiezionych przez Rohdego skrzyniach , jak mogla byc odpowiedzialna za ich zawartosc . Mowi sie ze byla sama w palacu w Wildenhoff . Caly czas krecili sie tam przymusowi robotnicy z Polski i Ukrainy. Ukrainscy robotnicy stanowili pewnego rodzaju ochrone oraz lacznika z A . Wlassowem. Ponadto byl to obszar poligonu wojskowego , tak , ze sam poligon byl tez gwarantem bezpieczenstwa dla zlozonych w palacu depozytow.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  9. poszukiwacz #842799 | 69.171.*.* 10 paź 2012 03:14

    Istnieje stare przyslowie ,, Jak Kuba Bogu tak Bog Kubie , mowa tutaj o Jakubie ,, . Czesc spolecznosci niemieckiej sama siebie oglosila namiestnikami Boga . Zahipnotyzowany przez nich Hitler tez uwierzyl w opatrznosc boska. , Kiedy po spotkaniu wielkiej Trojki , przsadzone juz byly losy ziem pruskich samozwancy , postanowili zgonic wine na Hitlera . Byla to ostatnia szansa uratowania panstwa pruskiego . Zamach na Hitlera ktory mial miejsce w lipcu 1944 r nie spelnil oczekiwanych nadzieji . Prusy musialy zginac . Wyglada , ze Bog odplacil sie Kubie. Jednak przed zakonczeniem wojny na terenie panstwowym III Rzeszy / Parezki zostaly przejete przez III Rzesze / zamierajace ponstwo pruskie szukalo miejsca na ukrycie lupow wojennych z bylego Zwiazku Radzieckiego . Premier Prus i minister lotnictwa H , Göring wykorzystal okazje . Jego jednostka specjalna ,, Göring ,, ukryla skarby w BSCH , B III . VW. Pseldonim Gustaw Ringel pochodzi od ,, Göring ,,. Przy okazji wyjasnia sie pojecie ,, Skarb Göringa. Kto wie , byc moze juz niedlugo bedzie mozna przeczytac cala historie tej zagadki. Kryptonim ,, FONT,,

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  10. poszukiwacz #824496 | 69.171.*.* 23 wrz 2012 18:54

    Bylem w Parezkach kilka razy. Okolo 15 , 17 lat wstecz romawialem z mieszkancami Parezek i od nich dowiedzialem sie ze do wnetrza gory zamkowej nazyanej teraz przez poszukiwaczy tajemnicza gora byl doprowadzony kabel telefoniczny grubosci reki. wedlug mojej oceny grubosc chlopskiej reki to conajmniej 10 cm. Kabel ten ulozony byl w tuneliku zrobionym z cegiel. Byl on wydobywany przez miejscowych mieszkancow zaraz po zasiedleniu Parezek w 1947 roku. Wydobywany kabel na potrzeby wlasne , moze na zlom i wydobyto go tyle ile pozwalal na to dostep do niego. Reszta tego grubego kabla telefonicznego znejduje sie w dalszym ciagu w ziemi. Istnienie kabla telefonicznego i tzw. budki telefoniczej na szczycie co jest regularna budowla w miejsach wezlow lacznosci daje podstawy do wniosku ze we wnetrzu gory znajdowal sie rurowy zbionik na wode lub wiza cisnien na potrzeby obozu jenieckiego Stalag I A oraz na potrzeby w zaopatrzenia w wode duzej czesci poligonu Stablack. Ponadtp wnetrze parezkowskiej gory wykorzystane zostalo na zbudowanie w niej tajnego posterunku naprowadzania naprowadzania samolotow mysliwskich pod nazwa ,, Korinthe Y ,,, ktore podlegalo pod ministra lotnictwa Goeringa. W okresie zimowym na gorze zamkowej Schlossbrg kolo Preussisch Eylau dzialala kompania 5. Luftnachrichten Regiment 260. Do dnia dzisiejszego nie udalo sie zlokalizowac tego obiektu. Przyblizone wspolrzedne ,, Korinthe Y pokrywaja sie z gora zamkowa w Parezkach . Roznica we wspolrzednych wynosi zaledwia kilka kilometrow , jednak jest rozbieznosc uzasadniona istnieniem kilku punktow zbiorczych , ktore polaczone byly do jednej centrali w gorze parezkowskiej. Co ciekawe , gora zamkowa w parezkach jakkolwiek jest zaznatrzona na mapie wojskowej w podzalce 1 25000 , jednak na mapach nie posiada swojej nazwy, chodzilo o odwrocenie uwagi. Ponadto miejscowosc Parezki zmieniala swoja nazwe kilkakrotni , miedzy innymi tuz przed wybuchem II wojny w 1938 roku. Zmiany nazw mialy na celu deziformacje .Co do bursztynowej komnaty , to we wnetrzu gory istnieje schowek ktory zawiera czesc Bursztynoej komnaty , ten pierwotny fragment wykonany na zamowienie krola Prus. Istnieje bardzo wiele powodow aby przpuszczac za we wnetrzu tajemniczej gory zamkowj , znajduje sie jeden z najwiekszych skarbow III rzeszy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  11. poszukiwacz #776075 | 69.171.*.* 12 sie 2012 04:22

    Parezkowska gora nazywana jest gora zamkowa , to jedna z trzech gor zamkowych wedlug ktorych zbudowany zostal projekt geodezyjny posiadlosci von Schwerinow w dzisiejszym Dzikowie Ilawieckim. Odmierzajac na mapie niemieckiej w skali 1 25000 , odleglosc gory zamkowej 216 m w Dzikowie do gory zamkowej w Parezkach okazuje sie ze ta odleglosc jest dwa razy mniejsza od odleglosci gory zamkowej 216 m w Dzikowie do gory zamkowej zaznaczonej na mapie w Wormie. Gora parezkowska jest trzecia gora pod wzgledem waznosci dla projektu posiadlosci Wildenhoff / Dzikowo Ilawieckie/.Stad dodatkowe wskazanie B III. /Berg III /a to wg . oficjalnych informacji miejsce ukrycia bursztynowej komnaty. Wg, publikowanych informacji komnata ukryta zostala w B III , B SCH . V W. Gora zamkowa to z niemieckiego Schloss Berg , czyli SCH B , Dla dezinformacji zmienilbym kolejnosc liter na B SCH , ponADTO NIEMIECKI JEZYK MA TO DO SIEBIE ze najpierw pisze sie najwazniejsze slowo a dopiero pozniej pozostale , dlatego bardzo pasuje najpierw gora czyli Berg a pozniej Schloss czyli B SCH. Co do V W to najkrocej mozna powiedziec Folwark Wildenhoff V W .Znam ta sprawe dosc szczegolowo . Zygzakowata rura widoczna na zdjeciach satelitarnych to nic innego jak wieza cisnien tyle tylko ze ksztalt ma inny Zygzaki rur wykonane zostaly dla zrownowazenia cisnienia hydrostatycznego Prosta rura nie wytrzymalagt lub dawalaby zbyt duze cisnienie . Istnieje sposob dostania sie w bezpieczny sposob do podziemnych schronow.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  12. Premnathan #650063 | 81.190.*.* 24 kwi 2012 20:00

    Siedziałem na tej górze prawie 3 godziny bardzo dobrze widoczny i nikt się mną nie interesował. Więc chyba jakieś bajki z tym, że ktoś nie pozwala się zbliżać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  13. mieszkanie wsi #191933 | 83.9.*.* 6 lut 2011 21:36

    nikomu nie zabraniałem ps jest 3 właścicieli w pareżkach tej góry zapytaj a cie nawet oprowadzę tylko może właściwej osoby interesuje sie historią i wiem co nieco na ten temat polecam książki i zagłębić sie w taką osobę jak koh

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  14. Emeryt #21023 | 83.20.*.* 21 cze 2010 18:44

    Nie żyjący Pan Andrzej opowiadał że jako kilkunastoletni chłopak wchodził z kolegami przez bramę do ciemnej sztolni. bali sie isć za daleko bo bali się min, które tam mogły być . Przed kilku laty pokazywał to miejsce. Było tam osuwisko i nie było nic widać.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  15. Wsiewołod #20491 | 83.13.*.* 19 cze 2010 10:03

    I słusznie robi, że nie pozwala. To nie są poszukiwacze, a wandale rozkopią glebę, narobią dziur, których nie zasypują i bałagan zostawią właścicielowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  16. ciekawska #20249 | 83.9.*.* 18 cze 2010 10:27

    nic nie znaleźli, bo właściciel terenu, na którym stoi ta góra nie pozwala się zbliżać

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy