Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Gawliki Małe: na szlaku wodnym do Ełku

2012-01-23 12:58:06 (ost. akt: 2012-01-23 13:45:29)
Dwór zachował jeszcze ślady dawnej świetności

Dwór zachował jeszcze ślady dawnej świetności

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Gawliki Małe zachęcają turystów przede wszystkim niezwykle malowniczym położeniem i nieskażoną przyrodą. Przy okazji można tu obejrzeć trochę zaniedbany dwór z zabudowaniami.

Gawliki Małe to dawniej Drygalsk, Drygalsken, Klein Gablick, istnieją od 1539 roku, kiedy to książę Albrecht nadał 22 włóki na prawie lennym braciom Drygalskim. Dwór wybudowano w połowie XVII wieku. W 1910 obszar dworski wynosił 792 ha, w 1939 - już tylko 758 ha. Bezpośrednio przed II Wojną Światową właścicielem był płk. Heumann, który zginął podczas wojny na froncie wschodnim. Po wojnie do 1993 roku było tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie dwór jest własnością Agencji Nieruchomości Rolnych.
Gawliki słyną dziś z walorów turystycznych. To malownicza mazurska wieś położona 25 km od Giżycka, 5 km od Wydmin w kierunku do Starych Juch. Położona jest na trasie szlaków turystycznych. W pobliżu są trzy jeziora, dwa z nich leżą w lesie obok leśnej drogi z Wydmin do Gawlików Małych. Są to:
- Jezioro Białe (6 ha)
- Jezioro Czarne (4 ha)
- Jezioro Gębałka (6 ha) - położone 2.5 km od Gawlików M. niedaleko wsi Gębałka.
W jeziorach można łowić ryby, ale wcześniej należy skontaktować się z dzierżawcą.
Lasy otaczające wieś posiadają ciekawy drzewostan, głównie świerk, sosna, dąb, brzoza.
Spotkać tam można wiele leśnych zwierząt, w tym ptaków rzadko spotykanych gdzie indziej.
Przez wieś płynie rzeka Gawlik, wypływająca z jeziora Gawlik, zasilana z jeziora Wydmińskiego, płynąca następnie w kierunku Starych Juch poprzez jezioro Ułówki do jeziora Leśmiady (Łaśmiady).
Na rzece odbywają się spływy kajakowe na odcinku Gawliki - Ełk.
Trasa jest ciekawa ze względu na położone w poblżu rezerwaty bobrów i borsuków (2.5 km od wsi na tzw."Czapce") oraz bociana czarnego i czapli siwej (na granicy sołectwa w strefie ciszy).

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB