Urząd Miasta i Gminy w Rucianem-Nidzie zamierza przenieść zrujnowaną leśniczówkę Zdróżno z głębi Puszczy Piskiej w pobliże zabytkowej wyłuszczarni nasion w Rucianem-Nidzie i tam ją zrekonstruować. Nie wszystkim podoba się ten pomysł.
Leśniczówka znajduje się około 5 km na południowy zachód od centrum Nidy. Oprócz budynku głównego stoją tam równie zdewastowane stodoła, stajnia, kuchnia wolnostojąca, piwnica wolnostojąca oraz ustęp, tzw, sławojka. Wszystko to zatopione we wspaniałej roślinności z olbrzymimi dębami, zasadzonymi zapewne w momencie założenia osady. Około 100 m na północ od zabudowań jest cmentarz, na którym zachowało się kilka grobów, na dwóch z nich znajdują się krzyże z napisami: jeden z roku 1878, drugi z 1876.
Po wpisaniu obiektu do rejestru zabytków, co nastąpiło w 2004 roku, powstał projekt przeniesienia go do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Ostatecznie zaniechano prób realizacji tego pomysłu z uwagi zapewne na wysokie koszty przedsięwzięcia.
Najnowszym pomysłem na ratowanie leśniczówki jest koncepcja przeniesienia tego, co po niej pozostało, na teren zabytkowej wyłuszczarni nasion w Rucianem-Nidzie. Tam obiekty miałyby być zrekonstruowane pod nadzorem konserwatora zabytków.
Wygląda na to, że projekt zaczyna być wdrażany w życie. W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy Ruciane-Nida znaleźliśmy taki wpis, datowany 20 stycznia 2012 roku.
Burmistrz Miasta i Gminy Ruciane-Nida podaje do wiadomości, iż w dniu 12 stycznia 2012 roku wydał decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego na działkach nr 3083/5, 3083/2 położonych w obrębie geodezyjnym Ruciane-Nida, gmina Ruciane-Nida dla zamierzenia związanego z przeniesieniem i odbudową zabytkowego kompleksu leśniczówki Zdróżno wraz z przystosowaniem obiektów do nowej funkcji.
Jednocześnie poucza się strony postępowania, iż od niniejszej decyzji służy im odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Ruciane-Nida w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia o wydaniu przedmiotowej decyzji. Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji powinno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Czy to oznacza początek nowego życia dla zabytkowej leśniczówki? Czas pokaże.
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
popzdlmB #2626190 | 37.47.*.* 18 lis 2018 14:00
Bardzo przykre, że decydenci od dekad nie mogą nic uczynić, by lesniczówka Zdrużno (podobnie np. piękny drewniany dom w Dużym Kamieniu i niektóre w okolicach Spychowa) była uratowana. Nie trzeba aż tak dużych kosztów by zabezpieczyć i zachowując styl wyremontować zabytki. Niszczeje w Polsce wiele zabytków. Dwory drewniane, nie tylko murowane. Z ziemi mazurskiej np. podcieniowe domy Jelonki (Hirschfeld), Stalewo, Aniołowo, Krosno, Kaletka, Rozgart. Np. gorzelnie: Zajączki, Smykówko, Sławka Wielka itd. Niestety gustu nie ma wielu rodaków, czego przykładem są np. plastikowe okna, ogrom reklam bądź żółte czy cytrynowe czy niebieskie dachy, nie tylko w starych obiektach, ale i w domach działkowych, czego pobliskie Koczek czy są jednym z wielu przykładów... Powinien być narzucony w polskich warunkach przepis by drewno zabezpieczać np. olejami do drewna (w kolorze dębowym, sosnowym) a nie ciemno brązowymi impregnatami a dachy by były w odcieniach blado-czerwonych -prawdziwej ceramicznej czy betonowo-gipsowej dachówki, nawet jesli ktos kładzie blachodachówki.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz
colonel #540324 | 81.190.*.* 2 lut 2012 10:24
nie należy ruszać poniemieckiego próchna. Pieniądze przeznaczcie na przedszkole lub dożywianie dzieci
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! odpowiedz na ten komentarz
gość #537326 | 192.168.*.* 31 sty 2012 12:39
a może by tak zasiedlić tą miejscowość
! odpowiedz na ten komentarz