Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mały ruch graniczny dopiero po wakacjach

2012-03-26 14:59:20 (ost. akt: 2012-03-26 15:16:04)
Przejście graniczne w Bezledach

Przejście graniczne w Bezledach

Autor zdjęcia: Kadr z filmu"Mały ruch graniczny" ze strony wolnatv.info.pl

Oddala się wejście w życie umowy o małym ruchu granicznym z Rosją. Wszystko wskazuje na to, że do Kaliningradu bez wiz pojedziemy dopiero po wakacjach. Na Euro 2012 na niektórych przejściach granicznych z Rosją będą tzw. zielone korytarze.

W Kętrzynie spotkali się pełnomocnicy Polski i Rosji ds. polsko-rosyjskiego odcinka granicy. Według rosyjskiego pełnomocnika płk Sergieja Antipienko, nie ma najmniejszych szans, żeby umowa o ruchu bezwizowym z obwodem kaliningradzkim zaczęła obowiązywać w maju, o czym mówiło się pierwotnie. I nie będzie to też raczej czerwiec, lipiec, bo takie daty też padały.

— Ratyfikacja dokumentu wymaga czasu, a rosyjska Duma nie wypowiedziała się jeszcze w sprawie umowy — mówi polski pełnomocnik graniczny płk Jarosław Kowalkowski, komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. — I po rozmowach z rosyjskim pełnomocnikiem granicznym oceniam, jeśli umowa weszłaby w życie 1 lipca, to byłoby to szybko, ale sądzę, że to może być nawet dopiero po wakacjach.

To już kolejne spotkanie w tej sprawie, poprzednie odbyło się na początku marca w Olsztynie.
Zarówno polskie, jak i rosyjskie służby graniczne szykują się do wzmożonego ruchu na granicy w związku z Euro 2012. A że przyjadą kibice to już wiadomo, choćby dlatego, że wszystkie loty z Moskwy do Kaliningradu są już zarezerwowane.
— A mają być jeszcze dodatkowe połączenia — mówi płk Kowalkowski. — Czekamy na informacje od UEFA o liczbie kibiców z obwodu kaliningradzkiego, którzy kupili bilety na Euro. Zapewne będą też podróżni, którzy przyjadą do naszych stref kibica.

Żeby uniknąć kolejek na granicy w Grzechotkach, na naszym najnowocześniejszym przejściu, od 1 maja rusza już tzw. zielony korytarz, gdzie granicę będą mogły przekraczać osoby niemające nic do oclenia. Czy takie pasy będą też na innych przejściach, tego nie wiadomo. Na razie Rosjanie zgodzili się, by zielony korytarz działał w Grzechotkach.
Andrzej Mielnicki
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przyjaciel sąsiadów #624399 | 83.6.*.* 2 kwi 2012 21:01

  Rosjanie muszą się przygotować do przyjęcia bardzo dużej liczby Polaków, a to dla nich kłopot.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ab #614776 | 178.180.*.* 27 mar 2012 08:37

  Jak zwykle z dużej chmury mały deszcz. To cecha polskiej polityki zagranicznej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Czyli taniego paliwka..... #614678 | 83.19.*.* 27 mar 2012 03:47

  ...taniej wódeczki i tanich papierosków nie popalimy !!!!! Niech żyje Socjalistyczna Unia Europejska - ANTY OBYWATELSKA I ANTY POLSKA

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. benz #613980 | 80.50.*.* 26 mar 2012 18:01

  tusk nic o nas rodaków nie dba to musimy sobie jakoś radzić benza jest tam tańsza o 50 % to się tam tankuje. A dzisiaj rano politycy się żalili że z powodu tankowania za wschodnią i zachodnią granicą państwo straciło 6,5 mld złotych CIEKAWE ŻE NIC TO NIE DAJE DO MYŚLENIA TYM CYMBAŁOM W RZĄDZIE..... POZDRAWIAM WSCHODNIĄ GRANICĘ

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. STARY ZOMOWIEC #613894 | 81.190.*.* 26 mar 2012 17:02

  ŚWIETNIE PO BENZYNE BĘDZIEMY ŚMIGAĆ A TUSKOLANDIA NIECH SIĘ PAŁUJĄ

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz