Z przystani Klubu Sportowego „Sokół” wypływamy w kierunku wejścia do Kanału Ostróda-Stare Jabłonki i do śluzy Ostróda, gdzie następuje podniesienie o 1,4 metra. Dalej płyniemy kanałem. Za mostem drogi międzynarodowej numer 7 wpływamy na jezioro Pauzeńskie i tu trzymamy się stale prawego brzegu, czyli toru statków, aż do śluzy „Mała Ruś”. Po jej przekroczeniu (tu znów podniesienie o 1,4 metra) płyniemy przez 5,5 kilometra cudownym szlakiem kanału, który jest otoczony po obu stronach wyniosłem sosnowym lasem, wchodzącym w skład Nadleśnictwa Stare Jabłonki.
Po przepłynięciu w ciszy i cudownym otoczeniu przyrody wypływamy na rozległe wody jednego z najpiękniejszych jezior Mazur Zachodnich — Szeląg Wielki.
Powierzchnia jeziora wynosi 599 ha, długość 12,7 km, szerokość dochodzi do 800 metrów. Cała środkowa część brzegu od strony wschodniej jest nie zalesiona, a pozostałe brzegi pokrywa las sosnowy i mieszany. My po wypłynięciu z kanału kierujemy się w prawo do kanału pod mostami drogowym i kolejowym (trasa Toruń-Olsztyn). Jezioro Szeląg Wielki należy do bardzo głębokich, maksymalna jego głębokość wynosi 35,5 metra. Wody jeziora są bardzo czyste i chłodne i dlatego żyją tu bardzo szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz i inne.
Po przepłynięciu kanałem pod mostem znajdujemy się na jeziorze Szeląg Mały, którego powierzchnia wynosi 84 ha, zaś długość 2,5 km. Jezioro jest położone w kotlinie, której brzegi okryte są pięknym, starym lasem sosnowym. Bezpośrednio po wpłynięciu na jezioro mamy po lewej stronie przystań Stanicy Wodnej PTTK, gdzie możemy zatrzymać się na biwak i dłuższy postój, bowiem jest to bardzo urokliwe miejsce. Tu również możemy skorzystać z kawiarni i bufetu.
Po relaksie udajemy się wokół jeziora, by zwiedzić wszystkie jego zakątki. Kolejnym ośrodkiem po lewej stronie z przystanią nad wodą, a obiektami na wzgórzu jest Ośrodek Wypoczynkowy „Elemis”. Dalej po tej samej stronie widzimy na dole przystań, a u góry Hotel „Anders".
W drodze powrotnej płyniemy prawą strona jeziora Szeląg Wielki. Tu leży wieś Kątno, na tej wysokości możemy przeciąć jezioro, by wrócić do kanału prowadzącego nas do Ostródy.
Można też w drodze powrotnej odnaleźć na jeziorze Szeląg Wielki miejsce, z którego wypływa rzeka Tabórzanka, prowadząca do jeziora Tabórz. Tak dopłynęlibyśmy do centrum
rezerwatu „Sosny Taborskie”. Jest to jednak dość trudna trasa. Wypad w te rejony należy zaplanować oddzielnie.
Na mapie poniżej zaznaczyliśmy Ostródę i Stare Jabłonki. Aby zobaczyć całą trasę kliknij w mapę szlaku obok.
Tadeusz Peter
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez