Giżycko: Twierdza Boyen wciąż się zmienia

2012-04-02 14:25:39(ost. akt: 2012-04-02 14:54:08)
Twierdza Boyen to zespół fortyfikacji niemal w centrum miasta

Twierdza Boyen to zespół fortyfikacji niemal w centrum miasta

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Twierdza Boyen, czyli pochodzące z połowy XIX wieku fortyfikacje w centrum Giżycka, to niewątpliwie atrakcja turystyczna miasta. Od kilku lat powoli, ale systematycznie zmienia się na korzyść.
Zapadła właśnie decyzja o przyznaniu kolejnej dotacji na projekt: Adaptacja obiektów w Twierdzy Boyen wraz z zagospodarowaniem i wyposażeniem, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i mazury 2007 - 2013. Kwota 3,1 mln zł zostanie przeznaczona na adaptację dawnego laboratorium prochowego na muzeum broni, zaś dawnych stajni i wozowni - na pawilon wystawienniczy.
— To piękny prezent na 400-lecie naszego miasta — nie kryje zadowolenia z dofinansowania Jolanta Piotrowska, burmistrz Giżycka. - Miasto chce kompleksowo zagospodarować fortyfikację. Do unijnej dotacji dołożymy 1,3 mln zł środków własnych. Inwestycja ma być zakończona w 2014 roku.

W ramach projektu przewidziano również wyposażenie obiektów w sprzęt, zagospodarowanie terenu wokół obiektów oraz połączenie obu obiektów ciągiem pieszym, a także zakup wielofunkcyjnych urządzeń językowych, które pozwolą grupom obcojęzycznym na zwiedzanie obiektów w Twierdzy bez przewodnika. Obiekty objęte zostaną również monitoringiem.
Projekt będzie realizowany w pięciu etapach:

Etap pierwszy - to wykonanie dokumentacji technicznej zgodnie z zaleceniami programu konserwatorskiego zakończone uzyskaniem pozwolenia na budowę. Prace zakończa się w 2012 r.

Etap drugi - to adaptacja laboratorium o powierzchni prawie 400 m2 na muzeum broni. W muzeum dostępnych będzie 5 sal ekspozycyjnych, zespół toalet wraz z łazienką dla osób niepełnosprawnych. Laboratorium zostanie wyposażone również w system nagłośnieniowy. Elementem kończącym adaptację laboratorium na muzeum będzie zakup wyposażenia tj: mebli, gablot, sprzętu komputerowego, rzutnika multimedialnego, ekranu, tablicy interaktywnej. Ten etap realizowany będzie w latach 2013 – 2014.

Etap trzeci - to adaptacja wozowni ze stajnią na pawilon wystawowy o powierzchni 372,00 m2. W Pawilonie Wystawowym dostępne będą dwie duże sale wystawowe na parterze (z wyjściem na zewnątrz) oraz na antresoli. W obiekcie znajdować się będzie również sala recepcyjna oraz toaleta wraz z łazienką dla osób niepełnosprawnych. Elementem kończącym adaptację Wozowni na Pawilon będzie zakup wyposażenia tj: mebli, gablot, sprzętu komputerowego, rzutnika multimedialnego, ekranu, tablicy interaktywnej. Ten etap także będzie realizowany w latach 2013 – 2014.

Etap czwarty - to zakup wielofunkcyjnych urządzeń językowych (45 szt.). Urządzenia te pozwolą grupom obcojęzycznym na zwiedzanie obiektów w Twierdzy bez przewodnika.
Więcej o twierdzy przeczytasz tutaj.

Etap piąty i ostatni - to monitoring obiektu.
Wszystkie prace mają być ukończone w 2014 roku.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ziuta #753007 | 78.131.*.* 22 lip 2012 17:08

    pięknie, było stowarzyszenie. było dobre żeby posprzątać. teraz natomiast lepsze będzie centrum kulturwy czy kurwltury. Wyda się ciężkie miliony, żeby pozbyć się wszelkiego autentyzmu. muzeum broni? A gdzie magazyn tej broni, gdzie pracownia konserwatorska, gdzie..... a zresztą. kolejne państwowe gówno za publiczne pieniądze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz