Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ładne Pole

Miejscowość nie została jeszcze oceniona.
Dodaj pierwszą ocenę!

Ładne Pole

Kultura
Aktywny wypoczynek
Relaks
Przyroda
Kod pocztowy
12-220
Gmina
Ruciane-Nida
Serwis informacyjny
ruciane-nida.wm.pl
Ładne Pole założyli w 1832 roku rosyjscy staroobrzędowcy. Na cmentarzu zachowały się stare, drewniane krzyże. To rzadkość, bo religia zakazywała starowiercom naprawiania uszkodzonych drewnianych krzyży. Przewrócone ulegały naturalnemu rozkładowi.

Ładne Pole – (niem: Schonfeld) wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. Potoczna nazwa: Śwignajno. Wieś leży 8 kilometrów na północ od Rucianego - Nidy i 18 kilometrów na południe od Mikołajek.

Staroobrzędowcy to odłam rosyjskiego prawosławia, który powstał na znak sprzeciwu przeciwko reformom cerkiewnym wprowadzonym w 1652 roku przez patriarchę Nikona. Staroobrzędowcy nie przyjęli na przykład wprowadzonego wtedy zwyczaju żegnania się trzema palcami i pozostali przy dwóch. Reformy Nikona dotyczyły dotyczyły właśnie obrzędów, nie dotyczyły zaś dogmatów wiary.

Część staroobrzędowcy schroniła się przed prześladowaniami w odległe zakątki imperium rosyjskiego docierając w końcu XVIII wieku m.in. na Suwalszczyznę i stamtąd na Mazury.

W sumie w okolicy Rucianego - Nidy staroobrzędowcy założyli 11 wsi. Centrum ich kultu religijnego było Wojnowo.

W Ładnym Polu w 1837 roku staroobrzędowcy z tej wsi i Osiniaka - Piotrowa zbudowali drewniana molennę (dom modlitwy). Świątynia służyła im do 1935 roku, kiedy ją rozebrano.

Po 1945 roku staroobrzędowcy dzielili los mazurów i Niemców. Część staroobrzędowców żołnierze sowieccy wymordowali w 1945 roku, Część wywieźli w kwietniu 1945 roku na Syberię. Dlatego staroobrzędowcy w PRL czuli się obco. I kiedy mogli emigrowali do Niemiec. Dzisiaj w okolicach Rucianego - Nida mieszka ich już niewielu.Ładne Pole - zdjęcia

Posiadasz zdjęcia tej miejscowości i chcesz podzielić się nimi z innymi miłośnikami regionu? Kliknij tutaj!

Polecamy w okolicy

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne