Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Szlak: Szlak dziedzictwa kulturowego gminy Płośnica

Kolor szlaku
-
Długość
-
Czas przejścia
-
Poziom trudności
-
Miejscowość startu
Gralewo
Miejscowość końca
Skurpie
Szlak prowadzi turystę przez najciekawsze miejsca na terenie gminy Płośnica. Można go przemierzać wszystkimi środkami lokomocji.

Szlak dziedzictwa kulturowego gminy Płośnica - przewodnik po szlaku

 • 1. Gralewo: cmentarz wojenny z 1914 roku

  Cmentarz wojenny z 1914 r. w lesie, po prawej stronie drogi z Gralewa w kierunku Płośnicy

 • 2. Murawki ścieżka edukacyjna

  Ścieżka edukacyjna torfowiska niskie Murawki Na tablicach opisano w jaki sposób pozyskiwano torf i jakimi narzędziami posługiwano się do wydobywania torfu.

 • 3. Murawki/Płośnica - "Łysa Góra"

  W kompleksie leśnym znajduje się lokalne wyniesienie Garbu Lubawskiego zwane Łysą Górą (174,3 m n.p.m.). Według legendy mają się tu zlatywać czarownice na nocne obrady.

 • 4. Turza Mała, zespół pałacowo-parkowy

  Zespół pałacowo - parkowy założony w II połowie XIX w. W jego skład wchodzi pałac z 1895 r., zabudowania gospodarcze. Cały obiekt sąsiaduje z parkiem.

 • 5. Turza Mała - aleja drzew

  Turza Mała: aleja drzew (pomnik przyrody). Drzewa tworzące aleję pomnikową rosną wzdłuż drogi gminnej.

 • 6. Płośnica, kościół pw. św. Barbary

  Zabytkowy kościół parafialny p.w. św. Barbary, powstał za czasów krzyżackich w 1404 r. Masywna, kamienno ceglana, jednonawowa budowla. Wieża
  kościoła znajduje się od zachodu. Z zabytkowego wyposażenia zachowały się jedynie chrzcielnica oraz organy z XIX wieku. Pod posadzką kościoła znajdują się niedostępne dziś krypty, w których pochowani są właściciele Gródek.

 • 7. Płośnica - Cmentarz wojenny z 1914 r.

  Cmentarz wojenny z 1914 r. w Domajewie, położony pomiędzy Płośnicą a stacją PKP Gralewo, około 3,5 km na północ od Płośnicy, w lesie, za mostkiem na rzece Płośniczance.

 • 8. Płośnica - Skwer im. Kapelmistrza Jana Wiśniewskiego

  Skwer im. Kapelmistrza Jana Wiśniewskiego
  Jan Wiśniewski 1938 - 2011, założyciel, instruktor i kapelmistrz Młodzieżowej orkiestry Dętej OSP w Płośnicy.

 • 9. Mały Łęck - zabytkowy zespół dworski

  Zabytkowy zespół dworski, składający się z dworu i parku. Do lat dziewięćdziesiątych funkcjonujący jako cześć składowa PGR w Małym Łęcku.

 • 10. Wielki Łęck - kościół pw. św. Mikołaja

  Kościół pw. św. Mikołaja, zbudowany w latach 1914-1918 r. W środku wyposażenie z tamtego okresu.

 • 11. Wielki Łęck: Aleja dębowa (pomnik przyrody)

  Aleja dębowa (pomnik przyrody) wzdłuż drogi Przełęk–Pajewo-Dłutowo na odcinku 900 m od szosy Działdowo-Lidzbark.

 • 12. Przełęk - kościół pw. Przemienienia Pańskiego z XV wieku

  W XV wieku z fundacji ówczesnych dziedziców wzniesiono w Przełęku pierwszy kościół filialny Świętych Piotra i Pawła. W XVI w. władali nim przejściowo luteranie. W XVII w. wrócił we władanie katolików. Podczas wojen szwedzkich został zrujnowany i wkrótce potem odbudowany. Nie zachowały się informacje o jego wyglądzie, nie wiemy też, czy był drewniany, czy też murowany. W latach 1899 - 1901 zbudowano w Przełęku nową neogotycką, murowaną z cegły świątynię Przemienienia Pańskiego.

 • 13. Jabłonowo: Wiatrak z XIX wieku.

  Wiatrak typu koźlak wybudowany w drugiej połowie XIX wieku.

 • 14. Zalesie: Teren rekreacyjny nad stawem na tyłach OSP w Zalesiu.

  Miejsce rekreacyjne znajduję się na tyłach OSP w Zalesiu. Przygotowano je z myślą o turystach i mieszkańcach wsi, którzy mogą miło spędzić czas w urokliwym miejscu nad stawem. Pomyślano tu także o najmłodszych, z myślą o nich ustawiono karuzelę i huśtawkę

 • 15. Niechłonin: Kościół pw. Wszystkich Świętych

  Świątynia drewniana, o jednej nawie, posiada konstrukcję zrębową. Prezbiterium jest mniejsze, mieści się od strony nawy, jest zamknięte trójkątnie. Z przodu i z boku nawy znajdują się kruchty. Dach ma dwie kalenice i jest pokryty blachą, posiada ośmiokątną wieżyczkę na sygnaturkę. Jest ona zakończona hełmem z blachy w kształcie ostrosłupa z latarnią. W środku znajduje się pozorne sklepienie kolebkowe, umieszczone w prezbiterium. Ołtarz główny i dwa boczne, pochodzą z XVIII stulecia.

 • 16. Gródki: Głaz narzutowy (pomnik przyrody)

  Głaz leży w leśnictwie Gródki, na terenie byłego cmentarza wojskowego

 • 17. Gródki: Zabytkowy ze spół dworski

  Powstał w XIX/XX. W skład zespołu wchodzą: dwór, park, stajnia z 1845r. Neobarokowy dwór został zbudowany w latach 1905-1908, był własnością niemieckiej rodziny von Boddenów. Integralną częścią dworu jest park z trzema stawami. Po II wojnie w pałacu mieściła się szkoła rolnicza.

 • 18. Gródki: Kurhany w lesie

  Zespół owalnych kurhanów położonych pomiędzy Gródkami a Priomą, niedaleko trasy Działdowo-Lidzbark, datowanych na wczesną epokę żelaza. Nasypy mają po około 20 m średnicy i ok. 2 m wysokości. Są to groby z czasów rzymskich.

 • 19. Prioma: Ziemianka z okresu plemiennego

  Ziemianka to prymitywne schronienie wykopane w ziemi, Używane były między innymi przez plemiona germańskie i słowiańskie, przetrwały po dziś dzień na całym świecie jako przechowalnia pożywienia w okresie zimowym, schronienia myśliwskie, a nawet jako mieszkanie dla ludzi
  To jedna z ostatnich zachowanych ziemianek na terenie Gminy Płośnica.

 • 20. Rutkowice: Założenie dworsko-folwarczne z przełomu XIX/XX wieku

  Zespół podworski z przełomu XIX/XX wieku, do którego należą :
  - pałac dworski murowany z ok. 1870 r.,
  - gorzelnia murowana z 1872-74 r.
  - 2 budynki gospodarcze z kamienia i cegły z przełomu XIX/XX wieku,
  - budynek gospodarczy z kamienia i cegły z początku XX wieku,
  - budynek gospodarczy murowany z pierwszego ćwierćwiecza XX wieku
  - park z drugiej połowy XIX wieku.

 • 21. Rutkowice: Cmentarz wojenny z 1914 r. w Tynowie

  Cmentarz założony na planie zbliżonym do prostokąta, z centralnie umiejscowionym pomnikiem do którego prowadzi żwirowa alejka. Otoczony niskim wałem ziemnym. Pochowano tu 187 żołnierzy armii niemieckiej (w tym 20 nieznanych i 17 bez określonego przydziału wojskowego) oraz 175 żołnierzy armii rosyjskiej poległych 27 sierpnia 1914 roku.
  Pomnik odnowiony, układ mogił całkowicie zatarty, cmentarz leży 2 kilometry na północny-wschód od Rutkowic, niedaleko drogi do Turzy Wielk,j.

 • 22. Skurpie: Skwer im. Hieronima Skurpskiego

  Hieronim Skurpski (ur. 17 października 1914 w Skurpiu koło Działdowa, zm. 16 września 2006 w Olsztynie) – malarz, rysownik, historyk sztuki, działacz kultury. Honorowy obywatel miasta Działdowa. laureat nagrody Osobowość Roku Warmii i Mazur 2002.
  W okresie powojennym czynny organizator i animator życia kulturalnego na Warmii i Mazurach. Współorganizator Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i przez 20 lat jego dyrektor. Współzałożyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze. Twórca olsztyńskiego Biura Wystaw Artystycznych, także były prezes Związku Polskich Artystów Plastyków.

W pobliżu

Inne szlaki w okolicy

Polecamy na szlaku

Przewodniki po gminie

Informatory lokalne