Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Ryn: tyle zostało z ewangelickiego cmentarza

Ryn: tyle zostało z ewangelickiego cmentarza

Kilka żelaznych krzyży, dwie tablice nagrobne. Tyle pamięci pozostawiliśmy po dominujących niegdyś w Rynie ewangelikach.

Cmentarz ewangelicki w Rynie został zniszczony w 2002 roku. Zniszczyły go buldożery. Dlaczego? Bo władze miasta postanowiły powiększyć cmentarz komunalny m.in. o zaniedbany fragment sąsiadującego cmentarza niemieckiego, nieużywanego od czasów II wojny światowej.

Z ocalałych krzyży i krzyży nagrobków miała powstać osobna nekropolia.

Stan cmentarza kwiecień 2010. Cmentarz znajduje się przy wjeździe do Rynu od strony Olsztyna po lewej stronie, tuż obok wieży ciśnień.

Turysta z OlsztynaCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niemczurek #91782 | 213.47.*.* 1 lis 2010 20:51

  Was soll das !!!! jeder was hier geboren ist, jetzt oder vor 100 Jahren ,ob deutsch oder polnisch ist immer noch eine ostpreußer (prus wschodni) ,

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. tdfuflkuh #91453 | 85.70.*.* 1 lis 2010 14:20

  @ @# co ma syberia i anglia do mazur?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Fernando #91357 | 88.156.*.* 1 lis 2010 09:40

  Resztę zaorać i po kłopocie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xyzz #91320 | 88.156.*.* 1 lis 2010 08:23

  1. Park przy al.Wojska Polskiego (koło Polikliniki) też był cmentarzem i z tego co kojarzę usunięto tylko nagrobki.2. Olsztyński Ratusz postawili Niemcy.3. I o co tyle hałasu,jeżeli obowiązujące przepisy zezwalają zarządcy cmentarza na zlikwidowanie pochówku,jeżeli po dwudziestu latach rodzina nie opłaci miejscówki na następne dwie dekady?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. @# #91211 | 83.25.*.* 31 paź 2010 22:19

  „A ty tepaku bolek jak jestes niedouczony to nie wchodz na forum. Spojrz tez skad przybyli (jezeli jestes stad) twoi rodzice lub dziadkowie. Moze jednak masz powod zeby miec pretensje do Niemiec o wszystko? Nie trzeba bylo krasc to by sie nie mialo problemow.” Ty „znawca obszczymurków”i „elblążanin „ jestes niedouczony to nie wchodz na forum?!!!! przyganiała świnia prosiakowi .Bo jak byście k znali trochę historię( mordy , kto praktykował krematoria itp.) tych ziem i czyje są to groby .Normalny człowiek to szanował i będzie szanował każdy grób oraz swoje i innych życie a morderca lub bandyta to zwyrodniałe egoistyczne pazerne na władze i pieniądze bydło bez szacunku do niczego oprócz własnej d nie widzi niczego i nikogo , teraz jest moda na znieczulicę i otwarcie na zachód taki super raj co was za bydło mieli i dalej maja a wy im dalej d liżecie .Czemu nie wspominacie pana w Sztynorcie ,gdzie są przemowy i zdjęcia co wyprawiał „biedny” Hitler na tych ziemiach ? .Byłeś tam k jeden z drugim na tym cmentarzu? Co tak mielisz swym ozorem niczym kundel szczekasz jak kota zobaczysz no to powiedz kto tam leżał jaka rodzina . Dla ścisłości to cmentarz leżał i leży za wiatrakiem od strony Olsztyna a te groby są na końcu obok wieży ciśnień w stronę zamku wielki turysto .A w Olsztynie lub w innych miejscach kto pierwszy zniszczył cmentarz na czym stoi teatr i ratusz w Olsztynie lub na czym budujecie tą wasza cud drogę jak są bezczeszczone groby i kości rzucane byle gdzie i jakoś nikt nie krzyczy .Pokażcie cmentarz w centrum Olsztyna na zatorzu w jakim jest stanie jest obecnie obok polikliniki też co było pochwalcie się !!!Był kiedyś też inny cmentarz i jakoś nikt nie mówi http://www.sztetl.org.pl/pl/articl e/ryn/12,cmentarze/1786,cmentarz-zydowsk i-w-rynie-przy-dawnej-ul-mikolajskiej-ni kolaikenstrasse-dzisiaj-ul-swierczewskie go-/ Też należy wspomnieć o innych miejscach i poległych ludziach co w ogóle nie mają grobu zabitych po lasach, w ruinach,jako robotnicy przymusowi lub na dobrej Syberii lub na zachodzie .Pochwalcie się jaki los spotkał niektórych polskich oficerów i żołnierzy w Anglii co umarli jako nędzarze pochwalcie się jak wam pochowali Anglicy gen. Sikorskiego co tak tuszujecie nawet nie byliście pewni czy to jest generał !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Znawca obszczymurkow #91161 | 84.62.*.* 31 paź 2010 21:14

  Prymitywne chamy, to nie jest a raczej byl cmentarz niemiecki tylko mazurski, ktorzy to Mazurzy byli ewangelikami w przeciwienstwie do Warmiakow katolikow a, ze jezykiem urzedowym byl niemiecki to juz inna sprawa. A ty tepaku bolek jak jestes niedouczony to nie wchodz na forum. Spojrz tez skad przybyli (jezeli jestes stad) twoi rodzice lub dziadkowie. Moze jednak masz powod zeby miec pretensje do Niemiec o wszystko? Nie trzeba bylo krasc to by sie nie mialo problemow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. bolek #91042 | 188.176.*.* 31 paź 2010 19:01

  Niech szwaby zabierają gnaty swoich ziomków i wypierdalać na hajmat tako rzekłem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. Elblążanin #91032 | 78.88.*.* 31 paź 2010 18:52

  i wy śmiecie drzeć gęby jak na wschodzie likwidują cmentarze zaniedbane... opuszczone.... ???? Wstyd!!!!!!!!!!! I wy do Europy??? Na Kołyme Was!!!!!!! Gdzie jest Burmistrz i jego ludzie!!!!!!!!!!??? W listopadzie pokażcie mu gdzie jego miejsce!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. ttt #7007 | 88.70.*.* 23 kwi 2010 06:20

  dzicz

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz