Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pomezania, czyli Pojezierze Iławskie jakiego nie pamiętacie

2017-05-26 11:53:15 (ost. akt: 2017-05-26 11:59:42)
Pomezania, czyli Pojezierze Iławskie jakiego nie pamiętacie

Wiesław Niesiobędzki, historyk, poeta i publicysta z Iławy, jest od dzieciństwa zafascynowany Pomezanią, historyczną krainą nad Jeziorakiem. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka "Powiat iławski. Dzieje miast i wsi Pojezierza Iławskiego".

Książka w zasadzie nie jest nowa - to już trzecie wydanie dzieła, które ma ambicje zebrać w jednym tomie opisanie wszystkich miejsc, położonych w krainie, zwanej obecnie - dość umownie dodajmy - Pojezierzem Iławskim. Jak pisze we wstępie sam autor, jest to książka popularno-naukowa, ale z bogatą bibliografią i aneksami, charakterystycznymi dla pracy typowo naukowej.
Oprócz opisu wszystkich miejscowości powiatu iławskiego - a więc z gmin Iława, Kisielice, Lubawa, Susz i Zalewo, znajdziemy w książce Niesiobędzkiego także obszerny rys historyczny każdej z nich. Dodatkowo w rozdziale pierwszym autor kreśli z zacięciem historyka (którym przecież jest) geografię historyczną terenów powiatu. Znajdziemy tam mnóstwo ciekawostek z historii tego subregionu.
Niesiobędzki prezentuje w książce także bogaty materiał fotograficzny, głównie z własnego archiwum. Szkoda tylko, że ograniczenia przestrzenne (książka w formacie A4 liczy zaledwie 340 stron) nie pozwoliły wyeksponować tych zdjęć w większych rozmiarach.

Wiesław Niesiobędzki: Powiat iławski. Dzieje miast i wsi Pojezierza Iławskiego, szkice historyczne, wyd. Instytut Pamięci Niesioba, Iława 2017.

Nota o autorze:
Wiesław Niesiobędzki urodził się w roku 1946 w Horyniu pod Iławą, od 1949 r. mieszka w Iławie. Poeta, prozaik (publikował także pod pseudonimem Jerzy Krzywosąd), historyk i regionalista, bibliotekarz, archiwista. W 1970 ukończył studia historyczne o specjalizacji archiwistyka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zaś w 1983 r. - Podyplomowe Studium Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Dziewięć lat później ukończył Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury na wydziale handlu zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Karierę zawodową zaczynał jako kierownik archiwum w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Urania” w Głubczycach. W latach 1972-1975 pracował jako nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Iławie, a także bibliotekarz. Od 1975 r. przez 20 lat pełnił funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Był pomysłodawcą i inicjatorem nadania tej bibliotece imienia poety Edwarda Stachury, z którym się przyjaźnił.
Założył Oddział Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” w Iławie, współorganizował Iławskie Wiosny Twórczości oraz Iławskie Dni Muzyki i Poezji. Członek ZLP od 1988 r. W latach 1995-1997 pracował jako bibliotekarz w bibliotece szpitalnej, a następnie jako starszy dokumentalista w Iławskim Centrum Kultury i Sportu. Obecnie na emeryturze.
Wydał m.in. 7 tomików poezji, książki wspomnieniowe o Edwardzie Stachurze, Przewodnik Historyczny Iławy (w 690-lecie założenia miasta, Iława 1998), liczne książki o Iławie i powiecie iławskim.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Jeziorak

    Jezioro Jeziorak

    Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB