Jesienne Mikołajki zimą też są piękne

2024-12-30 09:00:00 (ost. akt: 2025-01-01 09:48:03)
Jesienne Mikołajki zimą też są piękne

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Nazwa tej najbardziej turystycznej miejscowości w warmińsko-mazurskim pochodzi od świętego Mikołaja, tego prawdziwego a nie tego od coli. Święty Mikołaj (ok. 270–343 n.e.) był biskupem Miry (obecnie Demre w Turcji) i jednym z najbardziej czczonych świętych w chrześcijaństwie. Znany jest ze swojej dobroci, pomocy potrzebującym i licznych cudów. Jest patronem dzieci, podróżników, kupców, żeglarzy, rybaków, oraz wielu miast i krajów.

Święty Mikołaj był szczególnie czczony w regionach związanych z wodą. Mieszkańcy wierzyli, że patron chroni ich podczas pracy na wodzie i zapewnia obfite połowy. Jego kult miał także znaczenie symboliczne, odzwierciedlając harmonię między ludźmi a naturą.

Z kolei herbem Mikołajek jest król Sielaw, ogromna ryba z płetwą w kształcie korony na głowie. Dawno temu Król Sielaw władał mazurskimi jeziorami i chronił swoje królestwo przed nadmierną eksploatacją. Gdy rybacy zaczęli łowić zbyt wiele ryb, Król Sielaw przewracał ich łodzie i niszczył sieci. Aby go powstrzymać, rybacy złapali go w metalową sieć i przytwierdzili żelaznym łańcuchem do mostu w Mikołajkach. W zamian za życie, Król obiecał obfite połowy.


Historycznie Mikołajki po raz pierwszy zaznaczyły się w 1444 roku, a w 1726 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Latem obowiązkowe w Mikołajkach do "zaliczenia" jest oczywiście rynek z rzeźbą Króla Sielaw, spacer po promenadzie nad jeziorem Mikołajskim i pieszej kładce przerzuconej nad przesmykiem łączący jeziora Tałty i Mikołajskie czy wreszcie pooglądanie jachtów w ekomarinie. Można też oczywiści popłynąć statkiem po Śniardwach czy do Rucianego lub Rynu.

Co warto zobaczyć w Mikołajkach poza samymi miasteczkiem i jeziorami?

1. To przede wszystkim Muzeum Reformacji, które znajduje się w malowniczym centrum Mikołajek, w bezpośrednim sąsiedztwie ewangelickiego kościoła św. Trójcy ( Plac Kościelny 4, tel. (087) 42 16 810). Muzeum posiada unikatowy zbiór zabytków piśmiennictwa luterańskiego na Mazurach w tym Biblia w języku polskim z 1726. Najstarszy starodruk pochodzi z 1658.

[fbvideo]https://www.facebook.com/MiastoMikolajki/videos/247724919631946[/fbvideo]

2. Cmentarz żydowski w Mikołajkach należy do najlepiej zachowanych w warmińsko-mazurskim. Najstarsza zachowana na nim macewa pochodzi z 1847 roku, najmłodsza z 1931. W sumie zachowało się 27 macew czytelnych macew. Pierwsi Żydzi osiedlili się w Mikołajkach na początku XIX wieku. W 1932 roku gmina żydowska w Mikołajkach liczyła 43 osoby (1,8% ogółu mieszkańców). Należeli do niej także mieszkańcy kilku okolicznych wsi. Gmina posiadała synagogę, cmentarz i rzeźnię rytualną.


Po „Nocy kryształowej” ostatni Żydzi wyjechali z Mikołajek do większych niemieckich miast. Po wybuchu wojny zginęli w niemieckich obozach zagłady, kilka rodzin przeżyło jednak Zagładę. Cmentarz znajduje się przy ulicy Dybowskiej 11, kilometr od fontanny Król Sielaw.

Igor Hrywna




.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Mikołajskie

    Jezioro Mikołajskie

    Linia brzegowa miernie rozwinięta, brzegi przeważnie wysokie i strome, zachodnie zalesione, północne i część wschodnich zajmują...

  • Tałty

    Jezioro Tałty

    Połączone od północy z jeziorem Ryńskim. Tworzą najgłębszy zbiornik w kompleksie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro o dobrze...

Przewodnik lokalny

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy