Co łączy Łuknajno i Orzysz? To, że to pierwsze leży nad Śniardwami, a ten drugi prawie nad Śniardwami. Ale łączy też karczma.
Obie miejscowości leżały niegdyś na puszczańskich szlakach i zanim zaczęli osiedlać się tam ludzie stały tam właśnie karczmy. Dzisiaj Orzysz to miasteczko i "wojskowa stolica Polski". Łuknajno punkt na mapie znany z rezerwatu niemego łabędzia i...Folwarku Łuknajno czyli Gościńca "Pod Łabędziem". Może jakiś wpływ na te dysproporcje miał fakt, że karczmę w Lucknainen w 1656 roku spalili Tatarzy?
Wieś zresztą nigdy nie była ludna. W XIX wieku mieszkało tam 20-40 osób. Przed wojną było to nieco ponad 100 osób, ale wzrost wziął się z włączenia do Lucknainen kilku innych osad. W sumie Łuknajno było to po prostu folwark z dworem. Po 1945 roku gospodarzył tam PGR, była też leśniczówka.
Od 2004 roku działa tam wspomniany Folwark Łuknajno – Gościniec „Pod Łabędziem”. Dlaczego pod tym właśnie ptakiem? Bo okolice leżące koło osady jezioro o tej samej nazwie to jedna z najważniejszych ostoi łabędzia niemego w Europie. Liczba tych ptaków w okresie lęgowym i migracyjnym może sięgać nawet kilku tysięcy osobników. Wbrew nazwie nie są one jednak całkowicie nieme, ale odzywają się rzadko i wydają jedynie ciche syknięcia. Co ciekawe te łabędzie tworzą trwałe pary na całe życie. Swojej nazwę osada i jezioro zawdzięcza jednak nie ptakom, ale lilii wodnej. Prusowie nazywali ja bowiem “lukne”.
Na tyłach wspomnianego gościńca stoi wieża widokowa. Wielu twierdzi, że rozciąga się z niej najładniejszy widok na Śniardwy. Ale np. Malwina i Artur Flaczyńscy w "Mazury i Warmia pełne wrażeń" twierdzą, że "najlepszy punkt widokowy na Śniardwy, skąd możemy podziwiać fantastyczną panoramę jeziora" mieści się na wzniesieniu na zachodnim krańcu półwyspu Szeroki Ostrów.
Ale tak czy inaczej zimowe Śniardwy w jesiennej odsłonie są przeurocze (przełom 2024/2025).
Do Łuknajna z Mikołajek (z centrum to 5 kilometrów) prowadzi szeroki i dość łagodny szuter. Tam, w miejscowym kościele luterańskim, można znaleźć ślad po Lucknainen. Wiszą tam tablice wiernych z parafii Mikołajki, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Jest wśród nich Karl...Rydzik pochodzący z tej wsi.
Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez