Eko spotkanie w giżyckim liceum

2025-03-24 15:15:04(ost. akt: 2025-03-24 15:34:19)

Autor zdjęcia: FOWJM / M. Kulas-Szyrmer

Na zaproszenie szkolnej grupy projektowej “EkoWave” i koordynatorki Leny Przybylskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Giżycku, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich zaprezentowała swoją działalność i realizowane projekty na rzecz edukacji i ochrony środowiska naturalnego.
W spotkaniu z uczniami udział wzięła prezes Fundacji Magdalena Fuk i Małgorzata Kulas-Szyrmer członkini zarządu FOWJM.

Przedstawiony został między innymi temat obecności mikroplastiku w jeziorach i projekt badawczy Fundacji z Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, problem suszy hydrologicznej i zagospodarowania nabrzeży, poruszany między innymi podczas spotkań Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Jezior, czy panelu “Kryzys Wodny” z prof. dr hab. Ewą Krogulec z Uniwersytetu Warszawskiego na Europejskim Kongresie Samorządowym 2025 w Mikołajkach.



Opowiedziałyśmy o realizowanym projekcie „Wodna Sieć Ekologiczna” Interreg Litwa-Polska, dzięki któremu na Mazurach pojawi się pierwszy dron wodny, badający czystość wód, powstanie aplikacja z mapą miejsc zrzutu nieczystości z jachtów w Krainie Wielkich Jezior, ekologiczny plac zabaw w Giżycku i nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Sołtmanach w gminie Kruklanki.

W I LO prowadzonych jest wiele inicjatyw edukacyjno-ekologicznych, dziś uczniowie organizowali również akcję z okazji Światowego Dnia Recyklingu, przypadającego 18 marca. Była więc okazja, by nawiązać do cyklicznej akcji FOWJM Drzewko za makulaturę i szkło, która trwa do 12 kwietnia z wielkim finałem i Piknikiem “Giżycki Dzień Ziemi” 25 kwietnia.

Grupę projektową “Ekowave” tworzy zespół pięciu dziewczyn – Lena Przybylska, Alicja Kaczorowska, Julia Stefańska, Aleksandra Kuter, Iga Huta-Hołdowska, które realizują ciekawe eko aktywności, w ramach projektu edukacyjno-ekologicznego “Olimpiada Zwolnieni z teorii”. To jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji, objętej patronatem honorowym ministry Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej.


Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich działa od 1991 roku, czyli od blisko 35 lat na Mazurach, jako organizacja pozarządowa skupiająca 23 samorządy regionu. Fundacja ma swoją siedzibę w Giżycku, inicjuje, koordynuje i wspiera działania proekologiczne na obszarze Wielkich Jezior i terenach sąsiednich. Zapewniamy doradztwo gminom, tworzymy ramy do realizacji inwestycji proekologicznych na Mazurach, realizujemy projekty chroniące mazurską przyrodę i prowadzimy szeroko edukację ekologiczną. Popieramy przedsięwzięcia, mające na celu ochronę powietrza i zastosowanie alternatywnych źródeł energii.

Od 2000 roku przy fundacji działa Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej, obejmujące zasięgiem 7 powiatów i łącznie 29 gmin. Od lat fundacja jest regionalnym koordynatorem wielu akcji i kampanii ekologicznych, pobudza do aktywności dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Prowadzimy działania na rzecz ochrony flory i fauny Mazur, inicjując m.in. tworzenie ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych. Wspieramy merytorycznie i finansowo projekty ekologiczne, realizowane przez placówki oświatowe regionu i małe lokalne organizacje pozarządowe.

Fundacja wdrożyła i koordynuje MASTERPLAN dla Regionu Wielkich Jezior Mazurskich, będący dokumentem strategicznym dla zrównoważonego rozwoju WJM.