Wysoczyzna Elbląska od A do Z. F jak fiołek
2025-04-08 13:37:01(ost. akt: 2025-04-08 13:39:55)
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej zaskakuje tajemniczymi leśnymi ścieżkami i panoramicznymi widokami. Liczne szlaki piesze i rowerowe prowadzą przez najbardziej atrakcyjne turystycznie wzgórza między Elblągiem a Tolkmickiem. Wspólnie z Dziennik Elbląski kontynuujemy nasz cykl „Poznaj Wysoczyznę Elbląską od A do Z!”
Do rodziny fiołkowatych (Violaceae) należy wiele gatunków, zarówno dzikich, jak i uprawianych w ogrodach lub skrzynkach balkonowych („bratki”). Dla wszystkich fiołków charakterystyczne są niepodzielone liście z przylistkami oraz grzbieciste pięciopłatkowe kwiaty (czyli takie, które mają tylko jedną płaszczyznę symetrii) z ostrogą. Myśląc o fiołku większość osób wyobraża sobie fioletowe bądź niebieskie pachnące kwiaty. Niektóre gatunki mają jednak kwiaty fioletowo-niebiesko-żółte, źółte lub białe. Nie wszystkie fiołki pachną. Fiołki, w zależności od gatunku, rosną nie tylko w lasach, ale również na bagnach, mokrych łąkach, w suchych zaroślach, przy drogach, na murawach.
Mają też różną wielkość, ich łodygi mogą mieć od 5 do 40 cm wysokości, a kwiaty średnicę: od 0,4 cm do nawet 12 cm (fiołek ogrodowy, nazwany potocznie bratkiem). Warto wiedzieć, że kwiaty są zapylane przez owady (wabi je kolor płatków oraz nektar znajdujący się w ostrodze), ale fiołki mogą wytwarzać także kwiaty klejstogamiczne: zamknięte, o zredukowanej koronie, które są samopylne. Nasiona są zaopatrzone w elajosom (zwany ciałkiem mrówczym) – wyrostek zawierający tłuszcze. Mrówki zbierają i przenoszą nasiona, zjadają elajosom i porzucają nietknięte nasiono, w ten sposób przyczyniając się do rozprzestrzeniania się fiołków.
Hanna Kruk, PKWE
Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o fiołkach zapraszamy na naszą stronę internetową Tutaj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez