Bartąg: pomnik poległych w I wojnie światowej

2012-08-29 13:34:03 (ost. akt: 2012-08-29 14:02:54)
Bartąg: pomnik poległych w I wojnie światowej

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Podoolsztyński Bartąg to rzadki przypadek szacunku dla zmarłych i historii. Historii zapisanej po niemiecku.

Ks. Leszek Kuriata, proboszcz parafii w Bartągu zasługuje na wielki szacunek. To dzięki jego staraniom przed wejściem do kościoła możemy dowiedzieć się jacy mieszkańcy parafii Bertung zginęli w czasie pierwszej wojny światowej.

W latach 20 XX wieku w każdej większej wsi i miasteczku w ówczesnych Prusach Wschodnich stawiano pomniki poświęcone poległym w czasie I wojny światowej. Czasami były to wolno stojące kamienne kolumny, czasami tablice wmurowane w kamień czy ścianę kościoła. Po wojnie większość z nich zniszczono. tablice wmurowane w ogrodzenie kościoła w Bartagu (niem. Bertung, Groß Bertung) ocalały.

W 2006 tablice skradziono. Nie był to jednak jakaś antyniemiecka akcja. Złodziej ukradł bowiem także litery z z głazu-pomnika, poświęconego osobie Jana Pawła II.

I właśnie dzięki staraniom ks. proboszcza Leszka Kuriaty dwa lata później pojawiły się nowe tablice. Żeby już nie kusić złodziei wykonano je nie z metalu, ale z marmuru. Dodano tez polskie: ŚP.

Sam Bartąg to jedna z najstarszych wsi na Warmii. Wieś założono w 1345 roku. We wsi stoi zabytkowy kościół z ołtarzem z 1695 roku. W środku zachowała się tablica z nazwiskami mieszkańców wsi, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Igor Hrywna


Zobacz inne pomniki:




Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Pomnik poległych w czasie I wojny światowej w Bartągu

    Pomnik poległych w czasie...

    Podoolsztyński Bartąg to rzadki przypadek szacunku dla zmarłych i historii. Historii zapisanej po niemiecku. Ks....

  • Bartąg

    Jezioro Bartąg

    Jezioro położone około 1 km na południe od granic m. Olsztyna. Brzegi przeważnie wysokie, łagodnie wzniesione, miejscami...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Polecamy