Zwiedzaj Mazury samochodem: z Giżycka do Węgorzewa i z powrotem

2012-10-19 12:37:20(ost. akt: 2012-10-19 13:52:07)
Widok z wieży ciśnień w Giżycku

Widok z wieży ciśnień w Giżycku

Autor zdjęcia: Sławomir Kęzdierski

Mazury można zwiedzać na sto różnych sposobów. Podróż turystyczna samochodem ma tę zaletę, że można szybko przemieszczać się w odległe od siebie zakątki Mazur.
Dziś proponujemy trasę krajoznawczą z Giżycka do Węgorzewa i z powrotem - a po drodze mnóstwo atrakcji. Sami zobaczcie.
Oto główne punkty naszej trasy:

Spytkowo, Wioska Indiańska - "Indiańska Wioska" w Spytkowie to plenerowe muzeum, w którym w kilkunastu namiotach indiańskich, zwanych tipi, prezentowanych jest ponad sto eksponatów obrazujących życie dawnych Indian z obszaru Wielkich Równin.

Na trasie z Pozezdrza do Sztynortu warto zatrzymać się na chwilę na moście nad przesmykiem, łączącym jeziora Dargin i Kirsajty, aby podziwiać mazurskie widoki.
Sztynort – Pałac rodu Lehndorff – jednego z potężniejszych rodów hrabiowskich w Prusach Wschodnich. Sztynort był związany z tym rodem od XV wieku do 1945 r. Podczas działań wojennych w 1945 roku Sztynort nie uległ zniszczeniu, do początku roku 1947 była tu kwatera wojsk sowieckich, punkt zborny zwożonego z bliższych i dalszych okolic mienia, przeznaczonego do wywiezienia na wschód. Po odejściu wojska, resztki dawnego wyposażenia pałacu zostały zabezpieczone przez olsztyńskie muzeum.

Mamerki – duży kompleks bunkrów z II wojny światowej, położony w lesie na północno-zachodnim brzegu jeziora Mamry. W Mamerkach była kwatera główna Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH). Wybudowano tu ponad 200 różnego rodzaju obiektów, w tym 2 schrony przeciwlotnicze, 34 obiekty żelbetonowe, murowane i drewniane baraki. Kwaterę ochraniał batalion wartowniczy Wehrmachtu. Kwatera składa się z 3 stref: Strefa I – „Quele”, Strefa II – „Fritz”, Strefa III – „Brigitten Stadt”.

Kanał Mazurski – niedokończony, miał utworzyć drogę wodną i połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie przez rzekę Łynę i Pregołę z Bałtykiem. Całkowita długość kanału od jez. Mamry do rzeki Pregoły wynosi 51,5 km, z czego na terenie Polski 22 km. Różnicę poziomu wód – 111,2 m między jez. Mamry i rzeką Pregołą miało pokonać 10 śluz komorowych i 2 jazy o ręcznym napędzie mechanizmów. Na terenie Polski znajduje się 5 śluz. Śluzy w Leśniewie – przy drodze, niedokończona śluza dolna i ok. 900 m na wschód od niej druga śluza górna.

Węgorzewo – warto zobaczyć: Muzeum Kultury Ludowej, kościół św. Piotra i Pawła, zamek pokrzyżacki (XIV w.) zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 80-tych, Park Helwinga ze starodrzewiem, drewnianymi rzeźbami i głazem z tablicą pamiątkową. W Węgorzewie nad jez. Święcajty znajduje się cmentarz wojenny, na którym spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w czasie I wojny światowej.

Pozezdrze, była kwatera polowa Heinricha Himmlera – występowała pod kryptonimem „Hochwald”, zwana obecnie „Czarny Szaniec”, ruiny bunkrów. Kwatera ukryta w lesie składała się z 9 obiektów - 5 schronów o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, niedużego podziemnego garażu, dwóch ceglanych wartowni i schronu specjalnego - Himmlera. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców.

No i wracamy do Giżycka, gdzie warto spędzić parę dni, i to niezależnie od pogody.

Na mapie oznaczyliśmy miejsca opisane w artykule.







Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andrzej #854453 | 81.190.*.* 20 paź 2012 08:39

    Węgorzewo to piękne miasto.Tylko nie ma szczęścia do władz. ci państwo nić nie robią żeby rozwijać i promować miasto. To naprawdę jest smutne

    odpowiedz na ten komentarz