Leśniczówka Zdrużno

2013-04-05 12:56:13 (ost. akt: 2013-07-16 10:53:40)
Leśniczówka Zdrużno

Autor zdjęcia: Sebastian Bryja

Gdyby Gałczyński nie umarł przedwcześnie, to być może zamiast do muzeum w Praniu jeździlibyśmy do leśniczówki Zdrużno. Bo tam planował zamieszkać na stałe twórca Zielonej Gęsi i Kroniki Olsztyńskiej.

Zdrużno (niem: Sdrusno (1938-45 Eichenborn) leśniczówka leżąca około 1,5 km na wschód od przystanku kolejowego Karwica Mazurska, 6 kilometrów na południowy-zachód od Rucianego i 22 km na zachód od Pisza.

Leśniczówka Zdrużno to najprawdopodobniej najstarsza zachowana leśniczówka na Mazurach. Drewniana część budynku pochodzi zapewne z I połowy XIX wieku, murowana z późniejszego okresu.

W skład zabudowań wchodzą też zdewastowane stodoła, stajnia, piwnica i wolnostojący piec chlebowy. Całość w otoczeniu starych dębów.

Około 100 m na północ od zabudowań resztki cmentarza z dwoma krzyżami na grobach matki Louise Fuchs z domu Rode (1856-1878) i dziecka (1870-1876). Krzyże pochodzą najprawdopodobniej z huty żelaza w Wądołku, która funkcjonowała w tej osadzie w latach 1779-1880. Ruiny huty wraz z urządzeniami wodnymi służącymi do jej napędzania były atrakcją jeszcze w okresie międzywojennym. Zniszczono je po 1945 roku. Po wojnie z osady pozostała tylko leśniczówka, zwana Jeleni Bór, która rozebrano w latach 90tych XX wieku.

Leśniczówkę w Zdrużnie w 2004 roku wpisano do rejestru zabytków. Dzisiaj leśniczówka jest w kiepskim stanie. Miała zostać przeniesiona do Rucianego-Nidy, ale na razie nic nie wyszło z tych planów. Tak pisaliśmy o tym ponad rok temu.

Leśniczówkę polubił Konstanty Ildefons Gałczyński. Bywał tam chodząc na spacery z Prania. Chciał w niej nawet zamieszkać na stałe. Realizację tego planu przerwała nagła śmierć poety w 1953 roku.

oprac. Igor Hrywna












Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
  • Leśniczówka Zdrużno

    Leśniczówka Zdrużno

    Gdyby Gałczyński nie umarł przedwcześnie, to być może zamiast do muzeum w Praniu jeździlibyśmy do leśniczówki...

Przewodniki lokalne

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oczdroprBoz #2630664 | 37.47.*.* 24 lis 2018 17:54

    Bardzo przykre, że decydenci od dekad nie mogą nic uczynić, by lesniczówka Zdrużno (podobnie np. piękny drewniany dom w Dużym Kamieniu i niektóre w okolicach Spychowa) była uratowana. Stylowa, oryginalna lesniczówka Zdrużno w pięknym miejscu. W takiej Anglii takie zapuszczanie jest nie do pomyslenia... Nie trzeba aż tak dużych kosztów by zabezpieczyć i zachowując styl wyremontować zabytki. Niszczeje w Polsce wiele zabytków. Dwory drewniane, nie tylko murowane. Z ziemi mazurskiej np. podcieniowe domy Jelonki (Hirschfeld), Stalewo, Aniołowo, Krosno, Kaletka, Rozgart. Np. gorzelnie: Zajączki, Smykówko, Sławka Wielka itd.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Polecamy