Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Muzeum w Pieckach, czyli niezwykłe gliniane figurki

2013-05-13 13:21:01 (ost. akt: 2013-05-13 13:24:00)
Gliniane figurki Władysławy Prucnal w Muzeum Regionalnym w Pieckach

Gliniane figurki Władysławy Prucnal w Muzeum Regionalnym w Pieckach

Autor zdjęcia: Informacja Turystyczna w Pieckach

Jeszcze niedawno była to prywatna kolekcja Walentyny i Marii Dermackich, które latami gromadziły oryginalne gliniane figurki Władysławy Prucnal z Medyni Głogowskiej pod Łańcutem. Teraz to muzeum całą gębą, choć formalnie wciąż "w organizacji".

Muzeum Regionalne (w organizacji) im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach znajduje się przy ul. Zwycięstwa 48. Wcześniej funkcjonowało jako prywatne Muzeum Sztuki Ludowej Pani Walentyny i Marii Dermackiej.

Walentyna Sapieha Dermacka urodziła się w Nowogródku w 1922 r., po wojnie przyjechała na Mazury. W 1958 r. osiadła na stałe w Pieckach. Od tego czasu zaczęła się interesować kulturą ludową i regionem mazurskim. Gromadziła przedmioty użytku codziennego i pamiątki, z czasem zaczęła kolekcjonować wyroby sztuki ludowej.
Po śmierci Walentyny Dermackiej w 1998 r. zbiorami opiekowała się córka – Maria Dermacka. Obecnie zbiory są główną atrakcją Muzeum Regionalnego w Pieckach.

Główną częścią kolekcji są figurki i sceny figuralne rzeźbione w glinie (wypalane, polichromowane, szkliwione) wykonane przez znaną na całym świecie twórczynię sztuki ludowej Władysławę Prucnal z Medyni Głogowskiej.
Wspaniała kolekcja powstawała od 1959 roku. Oprócz tysięcy glinianych figurek w jej skład wchodzą bogate księgozbiory oraz meble, eksponaty i przedmioty użytku codziennego.

Muzeum odwiedziło już wiele znanych osób i ekspertów sztuki ludowej, którzy podkreślają wartość edukacyjną zbiorów. Kolekcja już wielokrotnie była eksponowana w Muzeum w Mrągowie i na innych wystawach. Cieszy się dużym zainteresowaniem nauczycieli i uczniów, a także innych zwiedzających. Nie zdarzyło się, aby osoba, która przekroczyła próg muzeum nie wyszła z niego urzeczona i zachwycona tym co ujrzała. W czasie zwiedzania najbardziej zaciekawione figurkami są dzieci, ponieważ dla nich jest to coś nieznanego. Być może słyszały opowieści rodziców o tym, jak kiedyś żyło się na wsi i w muzeum mogą zobaczyć na własne oczy np. jak powstaje chleb. Cykl scenek rodzajowych „Od ziarenka do bochenka" ze szczegółami przedstawia kolejno: orkę, sianie zboża, różne prace polowe i gospodarskie, w końcu pieczenie i spożywanie chleba (razem ok. 40 figurek). Do tak opracowanych cykli należą: „Adam i Ewa", „Dobrodziejstwo wody", „Garncarstwo", „Madonny", „Święci", „Różaniec".
Inne tematy to: „Pastuszkowie", „Anioły", „Chłopi" Władysława Reymonta, „Wykopki", „Wielcy Polacy", „Henryk Sienkiewicz", „Zielona Gęś„ Konstantego I. Gałczyńskiego, itd. Zbiory kolekcji zostały już skatalogowane i czekają na zatwierdzenie przez Konserwatora Zabytków.

Panie Dermackie prowadziły przez wiele lat Kronikę Gminy, która liczy kilkanaście ksiąg z wpisami gości, wśród których byli znani aktorzy, politycy, dziennikarze, etnografowie, artyści sztuki ludowej z różnych regionów Polski i zagranicy.


Władysława Prucnal była zaprzyjaźniona z Walentyną Dermacką, nadal utrzymuje kontakty z panią Marią Dermacką. Niektóre figurki powstały w domu pań Dermackich w Pieckach, kiedy odwiedzała je Władysława Prucnal.

Muzeum jest czynne od maja do września
od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 - 18.00 po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się nr tel 89 742 22 70, kom. 694 459 849 ul. Zwycięstwa 48 11-710 Piecki.

Ceny biletów: normalny 5,00 zł
ulgowy 3,00 zł

Zobacz zbiory Walentyny i Marii Dermackich w czasie ich przekazywania do Muzeum latem 2012 roku.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Regionalne w Pieckach

  Muzeum Regionalne w Pieckach

  Muzeum Regionalnie w Pieckach jest jednostką podlegająca Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji...

 • Wągiel

  Jezioro Wągiel

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, z trzema wyspami w części południowej, w tym jednej bardzo małej; brzegach wysokich,...

 • Wierzbowo

  Jezioro Wierzbowo

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Muzeum Osada Kulturowa w Kadzidłowie

  Muzeum Osada Kulturowa w Kadzidłowie

  W skład osady wchodzą drewniane budynki przeniesione do Kadzidłowa z innych miejscowości. Są to: chałupa...

 • Muzeum w Mrągowie

  Muzeum w Mrągowie

  Wystawy stałe: "Okolice Mrągowa w pradziejach" (wystawa archeologiczna), "Z dziejów Mrągowa i okolic",...

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. IT. #1241051 | 83.9.*.* 10 lis 2013 11:35

  Proszę włączyć edycję mapy w SATELICIE

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. IT #1241047 | 83.9.*.* 10 lis 2013 11:33

  Muzeum znajduje się po drugiej stronie ulicy od "dymka" i trochę w górę drugi dom ( z czerwonym dachem) Pozdrawiamy i zapraszamy :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. tramwajarzolsztynski #1086083 | 37.8.*.* 15 maj 2013 21:06

  Wiele lat temu poznałem tę Panią osobiście i obejrzałem jej kolekcję. Wspaniała (i kolekcja i jej fundatorka) :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz