Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek: Światowy Festiwal Cittaslow

2013-05-20 14:28:11 (ost. akt: 2013-05-20 13:55:52)
Festiwalowe imprezy odbywały się na olsztyneckim rynku

Festiwalowe imprezy odbywały się na olsztyneckim rynku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Figurka ślimaka - symbol niespiesznego, wygodnego życia - była hitem na stoiskach Światowego Festiwalu Cittaslow, który odbył się w sobotę 18 maja w Olsztynku. Na zjazd przyjechało do Olsztynka 120 delegatów z całego świata.

Festiwal Cittaslow był nie tylko okazją do zaprezentowania przez miasta członkowskie regionalnej gastronomii, rzemiosła czy też osiągnięć kulturalnych, ale również do wymiany doświadczeń w rodzaju, co sprawić, żeby w tych miejscowościach żyło się dostatniej, bez stresów, jak dzięki swojej gościnności przyciągnąć turystów i co przynosi przynależność do stowarzyszenia. W poprzednich latach festiwale odbywały się w Lidzbarku Warmińskim i Nowym Mieście Lubawskim.

Pokazać się w świecie


Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta Lubawskiego, jednego z jedenastu miast w Polsce, należących do Cittaslow, bardzo ceni przynależność do stowarzyszenia.
— Jesteśmy w Cittasow od 2010 roku. Wykorzystujemy doświadczenia innych. Na przykład nie zezwalamy na lokalizację wielkich firm w mieście, ale na obrzeżach miasta. Dbamy też o wygląd, estetykę naszej miejscowości, o jej promocję w regionie. A dzięki Cittaslow mamy okazję do pokazania się w świecie.
O współczesnym Olsztynku mówił burmistrz Artur Wrochna. — Zarówno za naszej jak i poprzednich kadencji wiele zrobiono, by poprawić wizerunek miasta. Mamy się czym pochwalić przed gośćmi ze świata. Podoba im się np. rynek po rewitalizacji.

Miasta dobrego życia


olivetti— Dlaczego idea Cittaslow stała się tak popularna, co sprawia, że w sieci jest nas coraz więcej? Taka jest wola mieszkańców, dla których stowarzyszenie miast dobrego życia jest odpowiedzią na zagrożenia, jakie niesie elektronizacja gospodarki — powiedział nam Pier Georgio Olivetti, Sekretarz Generalny Cittaslow International. — Ludzie nie chcą być anonimowi, pragną czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, twórczo się rozwijać, pomagać innym. Taką okazję dają m.in. lokalne programy wspierane przez Cittaslow, o czym opowiadała m. in. Andrea Mearns z Wielkiej Brytanii, wiceprzewodnicząca Cittaslow International.
— W mieście Mold, gdzie mieszkam, realizuje się projekt "Pomocna dłoń", opieki zdrowotnej, z udziałem wolontariuszy w różnym wieku.
Gościem festiwalu był Pier Georgio Olivetti,
Sekretarz Generalny Cittaslow International
Fot. Władysław Katarzyński


Kiermasz ze ślimakiem


W ramach festiwalu przed ratuszem odbył się kiermasz, na którym zaprezentowały swoje wyroby polskie miasta zrzeszone w sieci Cittaslow. Olsztynek pokazał m.in. szklane ślimaki z miejscowej huty. Ślimaki w różnych postaciach były też na innych stoiskach: jako pieczywo, wyroby z metalu, wycinanki czy elementy strojów ludowych. Bogaty był program artystyczny przygotowany przez Miejski Dom Kultury w Olsztynku, z udziałem m. in. zespołów regionalnych z Polski i Kaliningradu. Na zamku chętni degustowali potrawy, przygotowane przez restauratorów, członków sieci Dziedzictwa Kulinarnego Warmia, Mazury i Powiśle. Można było zjeść m. in. pierogi i zupę z fasolką.

Pole bitwy i skansen


Przy okazji zjazdu goście byli na Polach Grunwaldzkich oraz obejrzeli imprezę Noc Muzeów w skansenie.
— Więcej takich festiwali! — wyznał nam pan Jerzy, bezrobotny z Olsztynka. — I najeść się można, i dowiedzieć, jak żyją inni.
Na organizację Festiwalu Cittaslow gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.
Władysław Katarzyński


Cittaslow Polska:
Ruch Cittaslow (wolne miasto) narodził się we Włoszech. Należą do niego miejscowości o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 50 tys. To pewna filozofia życia. Kultowi pędu cywilizacyjnego przeciwstawia się życie zgodne z naturą, promuje turystykę, ekologię, tradycyjną gastronomię, rzemiosło. W polskiej sieci jest 10 miast z regionu Warmii i Mazur: Barczewo, Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel, Ryn, oraz Murowana Goślina z Wielkopolski.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a1410 #1090350 | 178.56.*.* 20 maj 2013 20:20

  Cittaslow to nie jest wolne miasto, tylko miasto powolne. Różnica niby niewielka, ale jednak ogromna...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ox #1090236 | 164.127.*.* 20 maj 2013 17:45

   Jak chcecie żeby przynależność miast w naszej okolicy do Cittaslow coś dała to nie protestujcie przeciwko planom budowania lub rozbudowy lotnisk i obniżcie ceny gastronomii.Dopóki mazury latem są tak drogie jak lazurowe wybrzeże turystów nie będzie więcej niż teraz bo u nas nie ma gwarancji pogody.Jesteśmy idealną okolicą do wypoczynku ale musi się dać tu dojechać i to,że turysta wybierze nas musi mieć też uzasadnienie ekonomiczne.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. woje-wóda #1090139 | 178.235.*.* 20 maj 2013 15:56

   No pewnie,jeszcze wolniej,nigdzie nie musimy się śpieszyc i tak Europy nie dogonimy,zawsze będziemy zaściankiem!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. sd #1090118 | 81.163.*.* 20 maj 2013 15:39

   Całą Polska jest cittaslow- kraj emerytów rencistów i bezrobotnych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz