Działdowszczyzna - czyli Lidzbark, Wel i trochę historii

2013-06-19 11:29:06 (ost. akt: 2013-06-19 15:21:08)
Plaża nad Jeziorem Lidzbarskim

Plaża nad Jeziorem Lidzbarskim

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Działdowie

Działdowo kojarzy się z historią, Krzyżakami, a zwłaszcza z głośnym ostatnio projektem utworzenia Muzeum Państwa Krzyżackiego. Ale Działdowszczyzna to także piękna przyroda i niepowtarzalne przeżycia podczas spływu rzeką Wel.

Zresztą od tej rzeki niewielki Lidzbark, turystyczne miasteczko nad Jeziorem Lidzbarskim, bywa nazywany Welskim - dla odróżnienia od większego i sławniejszego brata - Lidzbarka Warmińskiego na Warmii.
Krajobraz powiatu działdowskiego tworzy malownicza kompozycja jezior, lasów, pól i łąk, przeciętych rzekami: Welem oraz Wkrą. Jest to teren bardzo wartościowy pod względem przyrodniczym i historycznym. Występują tu obszary chronionego krajobrazu, Natury 2000, rezerwaty i liczne pomniki przyrody. W granicach powiatu leżą częściowo: Welski Park Krajobrazowy i Górznieńsko–Lidzbarski Park Krajobrazowy. Bogata przeszłość historyczna tych ziem sprawiła, że w wielu miejscach natkniemy się na obiekty zabytkowe np.: zamek krzyżacki, ratusz i kamieniczki w Działdowie, kurhany w pobliżu Gródek, zabytki sakralne cenne ze względu na interesującą architekturę lub bogate wyposażenie, m. in. kościoły w Narzymiu, Płośnicy, Uzdowie, Dłutowie, Rumianie, Burkacie, Działdowie i Lidzbarku, a także liczne miejsca pamięci. Wiele interesujących eksponatów można obejrzeć w Muzeum Przyrody i Muzeum Etnograficznym w Jeleniu oraz Warmińsko – Mazurskim Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku. Warto też dodać, że w działdowskim ratuszu już wkrótce zostanie otwarte Muzeum Państwa Krzyżackiego.

Nad jeziorami i na Welu


W powiecie działdowskim jest wiele miejsc zasługujących na wyróżnienie, jednym z nich jest pięknie zagospodarowane turystycznie nabrzeże Jeziora Lidzbarskiego. Spacerując promenadą wzdłuż jego brzegów, możemy podziwiać różnorodne rzeźby, które są efektem wielu odbywających się w Lidzbarku plenerów rzeźbiarskich, wypoczywać na ławeczkach czy pomostach lub opalać się na plaży. Możemy tu też grać w plażową piłkę siatkową, badmintona, korzystać ze strzeżonego przez WOPR kąpieliska lub wypożyczyć sprzęt wodny, np. kajaki, rowery wodne czy też łódki, natomiast rowerzystów z pewnością usatysfakcjonuje trasa rowerowa biegnąca wokół jeziora Lidzbarskiego.
Wiele osób chętnie wypoczywa również w Rybnie nad Zarybinkiem, a także nad jeziorami: Rumian, Hartowieckim, Tarczyńskim, Grądy i Piaseczno.
Liczne jeziora oraz rzeka Wel doskonale nadają się do uprawiania sportów wodnych np. kajakarstwa i windsurfingu, są też prawdziwym rajem dla amatorów wędkarstwa. Ścieżki rowerowe zachęcają do przejażdżek, na przykład taką trasą, a leśne dukty do spacerów, uprawiania nordic walkingu, czyli spaceru z kijkami i obserwacji wielu gatunków roślin i zwierząt.

Prawdziwym jednak turystycznym przebojem są spływy kajakowe rzeką Wel. Ta niewielka rzeczka chwilami przybiera charakter rwącego górskiego potoku. Jej fragment zwany pieszczotliwie Piekiełkiem wymaga od kajakarzy sporych umiejętności i rozwagi.

Informacje i zdjęcia pozyskaliśmy dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Działdowie i stroną www.powiatdzialdowski.pl.

Na mapie oznaczyliśy plażę nad Jeziorem Lidzbarskim w Lidzbarku.


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodniki lokalne

Zobacz także

  • Park Krajobrazowy  Wzgórz Dylewskich

    Park Krajobrazowy Wzgórz...

    Żyją tu 143 gatunki kręgowców. Z tej liczby 100 gatunków jest objętych ochroną. Tu również leży najwyżej...

  • Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego

    Park Krajobrazowy Pojezierza...

    Mało ludzi, dużo zwierząt. Tak jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Park ma 20 tysięcy hektarów...

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ebi #1169899 | 83.16.*.* 13 sie 2013 08:56

    Przebywającw Lidzbarku można zaplanować sobie różne wycieczki np. rowerem na około jeziora lub do malowniczo położonego Nadleśnictwa. Jeśli ktoś lubi zabytki polecam przejechać się do Koszelew (piekny drewniany kościół), dalej do Turzy Małej ( najpiękniejszy pałac w okolicy), zatrzymać się w Płośnicy (zabytkowy kościół)oraz skręcić na Wielki Łęck (kościół szczególnie wieczorem gdy jest podświetlony robi wrażenie) i wracamy.Taka lekcja historii na żywo jest przyjemniejsza niż dyskutowanie do jakich ziem należymy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Od redakcji #1120912 | 88.156.*.* 21 cze 2013 16:48

    Trochę szanowni komentatorzy przesadzają z tą superpoprawnością historyczną. Istnieje np. Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska, w której zrzeszone są gminy: Biskupiec, Dąbrówno, Grunwald, Grodziczno, Kurzętnik, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Rybno. Lidzbarka nie widać. Istnieje też Ekologiczny Związek Gmin "Działdowszczyzna" w składzie: Gmina Działdowo, miasto Działdowo, gminy: Lidzbark, Iłowo Osada, Płośnica, Rybno, Janowiec Kościelny, Kozłowo, Grodziczno, Nidzica, Janowo, Miasto Lubawa. Jak więc widać te nazwy używane są dość swobodnie, zresztą "Działdowszczyzna" nie jest przypisana historycznie do jakiegoś konkretnego obszaru. My mieliśmy na myśli po prostu powiat działdowski - co łatwo wyczytać z tekstu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. Do oberlander #1120696 | 91.216.*.* 21 cze 2013 13:38

      Ty, weź pod uwagę, że Niemcy kiedy siedzieli na tych ziemiach to głównie im była wojna w głowie. Więc niech już lepiej te ziemie należą do kogokolwiek, ale nie do nich.

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. lubawiak #1120569 | 89.229.*.* 21 cze 2013 11:41

        Prawdą jest, że okolice Lidzbarka to Ziemia Lubawska, a Działdowszczyzną określa się powiat działdowski bezplebiscytowo przyłączony do II RP w 1920 roku. Dziennikarze powinni doczytać, by nie zakłamywać rzeczywistości. Pozdrowienia z NML.

        ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

        1. Lidzbarzak #1119753 | 83.18.*.* 20 cze 2013 15:09

          Proszę nie mieszać Lidzbarka z Działdowszczyzną (raczej dziadowszczyzną), są to 2 historycznie i mentalnie oraz krajobrazowo różne miejsca. Krajobraz Działdowa ma tyle wspólnego z krajobrazem Lidzbarka co świńska farma z wybiegiem dla modelek. Nieszczęściem Lidzbarka jest kolejne wcielenie do powiatu działdowskiego, co zarówno przed 1975 jak i po 1999 roku nie wpłynęło korzystnie na rozwój miasta, gdyż moim zdaniem Działdowo po raz kolejny rozwija się kosztem Lidzbarka (np. sprawa szpitala czy urzędów). Poza tym przynależność wraz z Działdowem do województwa warmińsko-mazurskiego raczej Lidzbarkowi korzyści nie przynosi (co widać chociażby po sąsiednich powiatach). Cóż, jest to tylko jednak moje prywatne zdanie.

          Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

          1. ADHD #1118706 | 81.190.*.* 19 cze 2013 15:32

            Co z tego jak bida i nędza, totalne bezrobocie. Zostaje tylko ten co kombinuje, jest nimota albo mocher acha no i jeszcze chołota z Myśliwskiej i Jeleńskiej bo nigdzie ich nie chcą.....Ja wypiepszyłem juz dawno i sie cieszę....

            Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

            Polecamy