Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Spacerkiem po Piszu

2013-10-11 15:00:31 (ost. akt: 2013-10-11 14:45:57)
Co , Waszym zdaniem, warto jeszcze pokazać turystom?

Co , Waszym zdaniem, warto jeszcze pokazać turystom?

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Pisz jest nie tylko pięknie położony na skraju Puszczy Piskiej, nad brzegiem jeziora Roś, bardzo blisko jeziora Śniardwy. Warto też wybrać się na spacer po mieście. Oto nasza propozycja takiej dwugodzinnej przechadzki.


Jesteśmy w centrum Pisza na placu Daszyńskiego, a tam każdego turystę wita... kamienna baba. Ten tajemniczy obelisk znaleziono 141 lat temu w Wejsunach. Prawdopodobnie jest to posąg kultowy z czasów pruskich. Według innych obiekt wykuto w XIX w. przez mieszkańca Wejsun na pamiątkę przemarszu wojsk napoleońskich. Idziemy jakieś 100 metrów w kierunku ratusza do Muzeum Ziemi Piskiej.


"Historia Pisza i Ziemi Piskiej od czasów najdawniejszych" - to tytuł wystawy prezentującej historię Pisza, którą można zobaczyć w Muzeum Ziemi Piskiej. Autorem makiet osady nad jeziorem Orzysz i piskiego zamku jest Janusz Gnatowski, z kolei obrazów przedstawiających obrzęd galicyjskiego pochówku i piskiego zamku z przełomu XVI-XVII w. Małgorzata Borak i Andrzej Sulewski.

W muzealnych gablotach można zobaczyć dawne narzędzia codziennego użytku, ozdoby, obrazy przedstawiające postacie związane z Piszem, mapy, zdjęcia, zabytki piśmiennictwa. Jest także kilka ciekawostek, takich jak moneta rzymska z II w. n.e, która może świadczyć, że na naszych terenach już wtedy kwitł handel.

Obraz przedstawiający galicyjski pochówek odtworzono nieprzypadkowo, jednym z eksponatów na wystawie są dwie popielnice ze szczątkami ludzkimi, które zostały wykopane przy ul. Okopowej. Dawniej, właśnie w tym miejscu, mogło znajdować się galicyjskie cmentarzysko.


CIEKAWOSTKA: Po wyjściu z muzeum, po prawej stronie, widzimy dawny "Dom Królewski" (obecnie Społeczne Ognisko Muzyczne). Według legendy nocował tam król August II Mocny.

Po prawej stronie, przy kajaku, stoi wyrzeźbiona z granitu mierząca 2,5 m postać Melchiora Wańkowicza. Parę metrów dalej, po lewej stronie, na bulwarze nadrzecznym tuż przy moście samochodowym, leży wielka książka z granitu "Na tropach Smętka" i kamienna tablica z trasą podróży, którą latem 1935 roku pisarz odbywał po Prusach Wschodnich. Wówczas Melchior Wańkowicz płynął z 14-letnią córką kajakiem "Kuwaka" ze Spychowa do Pisza.
Spod pomnika proponujemy przejść się spacerkiem z powrotem na plac Daszyńskiego, a stamtąd na ulicę Kościuszki (około 300 metrów). Będąc w Piszu nie można nie zobaczyć kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela, który wybudowano 170 lat temu na miejscu wcześniejszej świątyni zniszczonej przez pożar.
Kościół posiada konstrukcję ryglową, a do budowli przylega wieża z końca XVII w. W środku można obejrzeć ołtarz z XVII w. Z początków XVII w. pochodzi ambona ozdobiona dużymi figurami Mojżesza i św. Jana Chrzciciela.

Jeżeli zechcemy odpocząć podczas spaceru, możemy przysiąść na ławeczce w Parku Solidarności. Z kościoła to jakieś 100 metrów. Tam nad brzegiem Pisy w XIV w. zbudowano zamek krzyżacki.
Ruiny przetrwały do lat sześćdziesiątych. Wtedy to rozebrano fragmenty widocznych jeszcze murów obronnych i zasypano piwnice (prawdopodobnie XVIII-wieczne).
W 2003 r. przeprowadzono w tym miejscu wstępne prace archeologiczne. Natrafiono na mury obronne, bramę i fragmenty piwnic. Widoczne były ślady ognia.

Z zamkiem piskim wiąże się legenda o przejściu podziemnym wiodącym do dawnego folwarku krzyżackiego w Łupkach. Przejście miało prowadzić pod dnem Pisy.

Na mapie oznaczyliśmy niektóre miejsca z trasy naszego spaceru.
maz
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Tagi:
Zobacz w naszej bazie
 • Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

  Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu

  Muzeum Ziemi Piskiej od 1985 roku mieści się w piwnicach ratusza (wejście od parkingu). Wcześniej...

 • Roś

  Jezioro Roś

  Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej, mulistych stokach ławicy, stromych w środkowej części południowego plosa, niskie,...

 • Śniardwy

  Jezioro Śniardwy

  Śniardwy jest największym jeziorem w Polsce. Leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika...

Przewodnik lokalny

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB