Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Olsztynek. Kresy, czyli wystawa z nostalgią

2014-03-04 14:00:56 (ost. akt: 2014-03-06 11:30:05)
Wiernie odtworzony wystrój salonu

Wiernie odtworzony wystrój salonu

Autor zdjęcia: Włądysław Katarzyński

Sentymentalna wystawa czynna jest w Salonie Wystawowym w Olsztynku. Nosi tytuł "Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach". Są na niej ukazane dokumenty z Muzeum Warmii i Mazur i ze zborów muzeum w Olsztynku.

W gminie Olsztynek osiedlało się po wojnie wielu mieszkańców dawnych polskich Kresów wschodnich. Wchodząc na wystawę, widzimy makietę dworku w Soplicowie i cytat z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Ten nastrój towarzyszy nam przy zwiedzaniu wystawy. Zgromadzono tu m. in. rodzinne zdjęcia z albumów mieszkańców, którzy przyjechali tu pociągami, zostawiając miejsce swojego urodzenia (taki pociąg jest uwieczniony na wielkiej fotografii). Są tu także karty repatriacyjne, urzędowe dokumenty, m.in. przydziału mieszkań, przeróżne legitymacje. Podziw zwiedzających wzbudzają pieczołowicie odtworzone wnętrza pomieszczeń z pełnym wyposażeniem, jak pokój gościnny czy też kuchnia. Znajdziemy tu m. in. zabytkowe meble, makatki na ścianach, patefon, stare radia, bibeloty na półkach, naczynia, przedmioty osobistego użytku. Ten wspomnieniowy obraz uzupełniają telewizyjne projekcje, na których wypowiadają się kresowiacy, wspominając czasy spędzone w ojczystych stronach i tutaj, po przyjeździe po wojnie na Ziemie Odzyskane.
Otwarciu wystawy 18 lutego towarzyszył występ olsztyneckiej kapeli "Śparogi". — Wystawa cieszy się dużym powodzeniem — opowiadają panie z Salonu Wystawowego w Olsztynku. — Przychodzą tutejsi mieszkańcy, byli mieszkańcy Kresów i oglądają ją z nostalgią.
Salon Wystawowy jest częścią Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku. Wystawa będzie czynna do końca lipca 2014 roku.
Władysław Katarzyński

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

  Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

  Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

 • Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody w Olsztynie

  Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. cogito #1341184 | 89.228.*.* 5 mar 2014 06:34

  Co znaczy ostatnie zdanie "wystawa będzie czynna do k"? Czy wystawa będzie czynna do "k"ońca świata? Czy może jednak do kwietnia?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)