Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Jak w Iławie "Gniazdo" kręcili - wystawa fotograficzna

2014-03-05 12:00:38 (ost. akt: 2014-03-05 12:02:36)
Jak w Iławie Gniazdo kręcili - wystawa fotograficzna

Autor zdjęcia: www.ilawa.pl

Dwadzieścia unikalnych zdjęć z 1973 roku, dokumentujących powstawanie filmu „Gniazdo”, zobaczyć będzie można od 14 marca w Iławie. Ich autorem jest iławski artysta fotografik Czesław Wasiłowski.

Wystawę zorganizowano z okazji 40-lecia powstania tego filmu. Wernisaż odbędzie się 13 marca, wystawa czynna będzie do końca marca.

"Gniazdo" to historyczny film fabularny w reżyserii Jana Rybkowskiego, ukazujący początki państwa polskiego. Część zdjęć powstawała w Iławie, na wyspie Wielka Żuława, gdzie zrekonstruowano gród drewniany i podgrodzie. Na potrzeby filmu wyspę połączono z lądem drewnianym mostem.
– Choć żadna z budowli nie przetrwała do dnia dzisiejszego, film funkcjonuje w świadomości mieszkańców Iławy, którzy z sentymentem wspominają czas powstawania „Gniazda” – mówi burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik. – Wiele osób w 1973 roku statystowało w filmie, mogąc zobaczyć z bliska pracę profesjonalnej ekipy filmowej – dodaje.

W filmie wystąpiło wielu znakomitych polskich aktorów, w tym Wojciech Pszoniak jako Mieszko I, Wanda Neumann jako księżna Dobrawa, Franciszek Pieczka, Kazimierz Wichniarz, Ryszard Pietruski, Krzysztof Kowalewski. Scenariusz napisał Aleksander Ścibor-Rylski, a konsultacją historyczną zajęli się dwaj wybitni naukowcy polscy: mediewista prof. Aleksander Gieysztor oraz historyk wojskowości prof. Andrzej Nadolski.
– Ekipa filmowa na czas zdjęć zamieszkała w Iławie – wspomina Czesław Wasiłowski. – Aktorzy spacerowali po Iławie, spotykali się z mieszkańcami. Towarzyszyłem im w trakcie zdjęć, ale też po pracy, w czasie prywatnych spotkań. Żadne ze zdjęć nie było do tej pory publikowane.

Efektem pracy Czesława Wasiłowskiego było kilkadziesiąt zdjęć, dokumentujących powstawanie filmu. Dwadzieścia z nich zobaczyć będzie można na wystawie „Gniazdo. 40 lat” w sali wystaw Iławskiego Centrum Kultury.

13 marca, po wernisażu wystawy, w iławskim kinoteatrze odbędzie się spotkanie z filmową księżną Dobrawą, aktorką Wandą Neumann. Po spotkaniu, którego początek zaplanowano na godz. 19:45, odbędzie się projekcja „Gniazda”. Wstęp wolny, ale trzeba będzie pofatygować się po wejściówki, które już od 6 marca będzie można otrzymać w siedzibie Iławskiego Centrum Kultury.

Zobacz fragment filmu"Gniazdo", kręconego m.in. w Iławie.
Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Jeziorak

  Jezioro Jeziorak

  Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodnik lokalny

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. alina #1346250 | 89.231.*.* 11 mar 2014 11:04

  Takiego gniota teraz nie nakręcą ............pamiętam dokładnie jak kręcili ten film

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wieśniak #1341620 | 89.228.*.* 5 mar 2014 16:20

  zagrałem rolę bojca przybocznego

  ! - + odpowiedz na ten komentarz