Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Pogranicze w ogniu po raz drugi w olsztyneckim Skansenie

2014-08-27 14:48:55 (ost. akt: 2014-08-27 14:45:28)
Jedna z akcji podczas ubiegłorocznej inscenizacji

Jedna z akcji podczas ubiegłorocznej inscenizacji

Autor zdjęcia: R. Jocher

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zapraszają do udziału w edukacyjnej inscenizacji historycznej „Pogranicze '39”. Niedziela 7 września 2014 r. na terenie skansenu w Olsztynku.

Pierwsza edycja inscenizacji zorganizowana w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Obie instytucje postanowiły ponownie zorganizować projekt, którego celem jest przekazanie wiedzy historycznej w bardzo atrakcyjnej formie inscenizacji. Uczestnicy mogą zobaczyć z bliska, jak wyglądały działania w pierwszych dniach II wojny światowej.

Podobnie jak rok temu, tematem przewodnim inscenizacji będzie zobrazowanie sytuacji na pograniczu ziem polskich i niemieckich, ale tym razem inny fragment historii posłuży za tło odtwarzanych wydarzeń.
- Podczas tegorocznej edycji będziemy prezentować historię Armii Łódź w pierwszych dniach września 1939 r. – wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej. – Motywem przewodnim będzie zaplecze frontu, zatem duży nacisk położymy na to, by pokazać jak funkcjonowały służby pomocnicze, jak wyglądało udzielanie pomocy rannym w toku działań wojennych, kwestie związane z życiem codziennym żołnierzy, aprowizacją, zabezpieczeniem technicznym, dowodzeniem czy utrzymaniem dyscypliny. Uzupełnieniem całości będą trzy kameralne inscenizacje z wykorzystaniem pojazdów i pirotechniki.

W projekcie udział weźmie ponad 100 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku posłuży za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało wyjątkową formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu, które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych. Tym samym uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń. Program inscenizacji został przygotowany w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.

Teren skansenu, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie podzielony na trzy strefy: potyczek, polską i niemiecką. Po stronie polskiej planowane są mniejsze dioramy dotyczące obrony przeciwlotniczej, pospiesznej mobilizacji w obliczu niemieckiej agresji, kuchnia polowa, także improwizowany punkt pierwszej pomocy, scenki związane z działalnością piątej kolumny. Zaś po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć działanie sztabu wojskowego, kuźni polowej Wehrmachtu, a także punkt opatrunkowy.
Miłośnicy pojazdów militarnych z epoki będą mieli okazję zobaczyć kopię samochodu pancernego SdKfz 222; ciężarówki Mercedes, KHD oraz Citroen; transporter OT810 przestylizowany na SdKFz 251; trzy kopie pancerek wz.34. Nie lada gratką będzie udział jedynej na świecie rekonstrukcji polskiego czołgu 7TP.

Impreza odbędzie się w godzinach 10.00-14.00.
W dniu inscenizacji obowiązywać będą promocyjne ceny biletów wstępu na teren skansenu w Olsztynku.

Organizator:
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Partner:
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w OlsztynkuCzekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

  • Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

    Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej...

    Bitwa była co prawda pod Grunwaldem, ale muzeum bitwy mieści się w Stębarku. Bo po prawdzie najsłynniejsza...

  • Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody w Olsztynie

    Muzeum Przyrody jest najmłodszym odziałem Muzeum Warmii i Mazur. Mieści się w wyremontowanym pałacyku...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB