Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mazurskie bociany bohaterami filmu telewizyjnego

2015-05-27 13:25:42 (ost. akt: 2015-05-27 13:27:52)
Mazurskie bociany bohaterami filmu telewizyjnego

Autor zdjęcia: Materiały Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków

W najbliższą niedzielę 31 maja 2015 r. o godz 9:35 w telewizyjnej dwójce będzie można obejrzeć film, w którym główne role grają... warmińsko-mazurskie bociany. Większość scen kręcono w sławnej bocianiej wsi Żywkowo na Mazurach.

Producentem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, reżyseria i zdjęcia: Artur Homan, Saturnina Homan, muzyka: Michał Lorenc.
Jak informuje nas Sebastian Menderski, kierownik Regionalnego Biura PTOP w Olsztynie, film pokazuje bociany w ich naturalnym środowisku. Towarzyszymy tym pięknym ptakom od wiosennych przylotów, poprzez czas budowania gniazd, walki o najlepsze gniazdo, zdobywanie pokarmu, aż po opiekę nad pisklętami, naukę latania oraz jesienne odloty.

Zdjęcia zrealizowano na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska, ponadstukilometrowym pasie na północnym skraju województwa warmińsko-mazurskiego, wzdłuż granicy z obwodem kaliningradzkim. Szczególnie wiele uwagi filmowcy poświęcili wsi Żywkowo, gdzie mieszka 30 ludzi i 60 bocianów. W okresie, gdy w gniazdach są młode, liczba bocianów jest czterokrotnie większa od liczby mieszkańców wsi.
W Żywkowie powstało pierwsze w Polsce bocianie gospodarstwo rolne, którego właścicielem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W gospodarstwie prowadzona jest gospodarka ekstensywna, przyjazna bocianom. Ekologicznymi kosiarkami są tu … koniki polskie oraz krowy rasy polska czerwona, które przez cały rok zgryzają trawę na okolicznych łąkach. Cechą charakterystyczną „Ostoi Warmińskiej” jest rolniczy krajobraz. Pola i łąki przeplatane terenami podmokłymi tworzą niezwykle cenną mozaikę ekosystemów. Występuje tu wiele zagrożonych gatunków, które na Zachodzie Europy, ze względu na intensyfikację rolnictwa giną w zastraszającym tempie.

Film został zrealizowany w ramach projektu "Ochrona populacji bociana białego na terenie obszaru Natura 2000 Ostoja Warmińska", finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego dla Środowiska Life+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB