Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

10 miejsc, które warto odwiedzić na Mazurach!

2016-07-13 13:22:40 (ost. akt: 2017-04-30 12:03:43)
Ekomarina w Mikołajkach - jednej z letnich stolic Mazur

Ekomarina w Mikołajkach - jednej z letnich stolic Mazur

Autor zdjęcia: archiwum

Długi weekend majowy to czas nie tylko wspaniałego wypoczynku, ale też okazja do odwiedzania miejsc, o których istnieniu często nie mamy pojęcia. Zapraszamy do wycieczki po Mazurach tymi mniej przetartymi szlakami.

1. Grunwald pole bitwy
No tak, zachęcamy do odwiedzenia miejsc mniej znanych, a zaczynamy od takiego, o którym słyszało każde polskie dziecko. Trudno jednak pominąć w naszej wycieczce Grunwald, skoro już za parę dni zgromadzi się tam kwiat rycerstwa europejskiego, by rozegrać największa bitwę średniowiecznej Europy.
Pola Grunwaldzkie warto jednak odwiedzić także w każdym innym czasie, by zadumać się przed gruzowiskiem, usypanym z pozostałości pomnika grunwaldzkiego w Krakowie czy pod monumentalnymi masztami, ustawionymi na najwyższym wzniesieniu pola bitewnego.


2. Tężnie w Gołdapi
W Gołdapi w środku lasu nad jeziorem wyrosły jak spod ziemi ogromne tężnie. To najważniejsza część Uzdrowiska Gołdap. Można wejść do środka tężni i na tężnie i popatrzeć na wszystko z góry. Ciekawe przeżycie.

3. Mazurskie ekomariny
Latem na Mazurach żegluje ponad 60 tys. osób. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, a także na brzegach Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce - i jeziora Ewingi w Zalewie czeka na nich aż 12 ekomarin, oferujących wszystko to, co wodniakom jest potrzebne, co uprzyjemni im wędrówkę, a jednocześnie pomoże ochronić mazurską przyrodę.
4. Ruiny monumentalnego gotyckiego zamku w Szymbarku
Zamek w Szymbarku koło Iławy jest drugim co do wielkości gotyckim zamkiem na Warmii i Mazurach. Obwód murów, dwanaście wież, robią wrażenie także dziś. W 1945 został spalony przez Armię Czerwoną. Pod koniec XX wieku częściowo go odbudowano. W 1995 roku Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu "Król Olch" z Johnem Malkovichem w roli głównej.
5.Tam gdzie Napoleon mieszkał z panią Walewską
W centrum Iławy na skwerze stoją cztery rzeźby z frontowej attyki dachu pałacu w Kamieńcu Suskim, przedstawiające alegorie czterech pór roku: Jowisz, Junonę, Herkulesa i Wenerę. Przeniesiono je tu po uprzedniej konserwacji w 1976 roku. Miały powrócić na swoje miejsce po remoncie, ale do dzisiaj nie znaleziono środków na odrestaurowanie obiektu, zwanego kiedyś wschodniopruskim Wersalem. Kamieniec leży przy szosie z Susza do Malborka.6. Tę wieś założyli Rosjanie
Wojnowo (niem. Eckertsdorf) to wieś w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida nad jeziorem Duś. Założyli ją prawosławni Rosjanie szukający w XIX wieku miejsca, gdzie mogli bez przeszkód wyznawać swoją religię. Nie uznawali bowiem reformy rosyjskiej cerkwi, przeprowadzonej w XVIII wieku. Znaleźli swoją nową małą ojczyznę m.in. właśnie w Wojnowie.7. Tu urodził się twórca potęgi BMW

Judyty to wieś położona kilka kilometrów od granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Kiedyś stanowiła majątek należący od XVI wieku do rodziny von Kuenheim. Pałac judycki pozostał w rękach rodziny Kuenheimów do czasów II wojny światowej. Tutaj w roku 1928 urodził się słynny Eberhard von Kuenheim, jeden z twórców potęgi koncernu samochodowego BMW. Przez przeszło 20 lat był tam dyrektorem i prezesem, a potem przewodniczył radzie nadzorczej koncernu. Czasy jego „rządów” nazywano w BMW Erą Kuenheima.8. Wąskotorówka wewnątrz góry
Tajemnicza Góra w Pareżkach (210 m) to jedno z największych wzniesień w województwie warmińsko - mazurskim. Niektórzy wierzą, że to tam Niemcy ukryli Bursztynową Komnatę.
W czasie niemieckiego odwrotu w 1944 roku do pobliskiego pałacu w Dzikowie Niemcy przywieźli tu kilkaset skrzyń, także z Królewca. Według niektórych była w nich Bursztynowa Komnata. Jeszcze inni twierdzą, że skrzynie ukryto w sztolniach, które potem zasypano.9. Gdzie statki jeżdżą po trawie
Kanał Elbląski - podobnie jak Pola Grunwaldzkie - raczej nie należy do miejsc mało uczęszczanych. Przeciwnie, w sezonie przyjeżdżają tam tłumy turystów. Większość chce zaznać niezwykłej przygody podczas rejsu statki, które miejscami poruszają się po ... trawie. Inni przyglądają się tym dziwom z brzegu kanału, jeszcze inni odwiedzają Izbę Historyczną Kanału Elbląskiego w Buczyńcu. Kanał w ubiegłym roku przeszedł gruntowny remont; niektóre mechanizmy były remontowane po raz pierwszy od 150 lat!


10. Strażnica Bośniacka w Mrągowie

Budynek zwany Strażnicą Bośniacką - to najstarszy budynek w Mrągowie. Starszy, niż samo miasto. Stacjonował w niej niegdyś Pułk Bośniaków, w którym prawdopodobnie nie było ani jednego Bośniaka.
To tylko niektóre miejsca na mapie Mazur, które warto odwiedzić; takich miejsc są setki, jeżeli nie tysiące. Zachęcamy do wypraw na Mazury, a wcześniej na nasz serwis mojemazury.pl. Znajdziecie tam tysiące szczegółowych opisów atrakcji turystycznych, wszystkie bogato okraszone zdjęciami.

Opr. ab
Na mapie oznaczyliśmy miejsca, o których piszemy powyżej. Wśród ekomarin wybraliśmy tę w Iławie, spośród pochylni na Kanale Elbląskim pokazaliśmy na mapie pochylnię Buczyniec.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Grunwald pole bitwy

  Grunwald pole bitwy

  Wielka bitwa sprzymierzonych wojsk polsko-litewskich pod wodzą króla Władysława Jagiełły z Wojskami...

 • Klasztor staroobrzędowców w Wojnowie

  Klasztor staroobrzędowców...

  Wojnowo jest symbolem polskich staroobrzędowców. To oni założyli wieś. Na Mazurach pojawili się...

 • Pałac w Judytach

  Pałac w Judytach

  Zespół pałacowo-parkowy, wraz z wieloma zabudowaniami gospodarczymi, wybudowano w latach 1862-63 w...

 • Szlak Kanału Elbląskiego

  Kanał Elbląski, błędnie nazywany Kanałem Elbląsko-Ostródzkim lub Kanałem Ostródzko-Elbląskim, jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Łączy Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. Z jeziora Druzno, poprzez rzekę Elbląg...

Przewodniki lokalne

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karol #2054405 | 37.47.*.* 27 sie 2016 19:13

  Tekst tak kiepski, że szkoda komentarza. Totalne zero. Merytorycznie dno i wodorosty.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hmm #2054290 | 89.228.*.* 27 sie 2016 13:26

   Jest takie coś jak Mazury Zachodnie. No, ale głupio-mądrym Mazury kojarzą się tylko z Mamry i Śniardwy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. WieMa83 #2054265 | 5.174.*.* 27 sie 2016 12:30

    Iława na Mazurach..........No brawo !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. chłop z Mazur #2054207 | 89.229.*.* 27 sie 2016 10:30

    Prawdziwe Mazury doskonale sobie radzą bez Waszego przewodnika o czym świadczą statystyki. Promujcie dalej te swoje zadupie nazywane przez Was Mazurami.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Naliczyłem aż 3 miejsca na Mazurach #2026533 | 46.112.*.* 13 lip 2016 17:16

    trzy

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)