Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Mazury: Piramida w Rapie czeka na drugie życie

2017-02-15 12:38:59 (ost. akt: 2017-02-15 12:55:04)
Piramida w Rapie to atrakcja turystyczna na Mazurach. Obiekt z XVIII wieku jest w fatalnym stanie

Piramida w Rapie to atrakcja turystyczna na Mazurach. Obiekt z XVIII wieku jest w fatalnym stanie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Grobowce w formie piramid można podziwiać m.in. w Piotrowicach, Rożnowie, Wągrowcu i Zagórzanach. Jednak ta w Rapie w Polsce nie ma sobie równych. Murowany obiekt z XVIII wieku znajduje się w lesie pod Baniami Mazurskimi.

Piramida jest w opłakanym stanie, czego dowiodły badania archeologów pod kierunkiem Janusza Janowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi dr Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, ten wyjątkowy zabytek pokazuje, jak traktujemy dziedzictwo kulturowe.
— Mimo upływu ponad 70 lat od zakończenia drugiej wojny światowej, nadal nie umiemy się z nim obchodzić — stwierdza dr Jerzy Łapo. — Z jednej strony ten unikalny obiekt to spadek po Prusach, Niemcach, ewangelikach i masonach, z drugiej strony proszę pokazać jakiś przewodnik po Mazurach, który nie uwzględniałby tego obiektu. Prawie każdy chciałby mieć profity z tej piramidy, ale brakuje kogoś, kto powiedziałby: tak, to nasza piramida! — podkreśla dr Łapo.

Dwa lata temu leśnicy z Nadleśnictwa Czerwony Dwór (na tym terenie znajduje się piramida) liczyli, że pieniądze na renowację zabytku uda się pozyskać ze środków unijnych. Niestety okazało się, że nadleśnictwo, jako państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej i zarządzająca mieniem Skarbu Państwa, nie może aplikować o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2014-2020. Nadleśnictwo musiało więc poszukać innych możliwości.
Ostatnio pojawiła się nadzieja na zmiany: leśnicy liczą, że pieniądze na renowację murowanego obiektu uda się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
— Chcemy wystąpić o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na złożenie wniosku mamy czas do końca marca — mówi Mariusz Kiszmal, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerwony Dwór.
Dokumentacja renowacji piramidy — projektowa i konserwatorska - ma być gotowa do końca lutego. Leśnicy muszą jeszcze uzyskać kilka pozwoleń, m.in. na budowę. Według szacunków koszt remontu może wynieść nawet milion złotych.
— Obiekt nie jest duży, ale za to o skomplikowanej budowie, konserwator zaleca też, by w maksymalny sposób odtworzyć materiały, z których została zbudowana piramida. A to kosztuje — podkreśla Mariusz Kiszmal.
Łukasz Kuliś, wójt gminy Banie Mazurskie, dodaje: — To nasze oczko w głowie. Nie jesteśmy właścicielem tego obiektu, ale deklarujemy pomoc leśnikom.
Z badań przeprowadzonych przez dr. Jerzego Łapo wynika, że obiekt powstał jako ekscentryczna lodownia. — Najpewniej wzorowana na piramidzie lodowej, którą zbudowano w latach 1791-1792 w królewskim Nowym Ogrodzie w Poczdamie — tłumaczy doktor.
Dlaczego podobieństw można szukać właśnie tam? Ówczesny król pruski był bardzo dobrym znajomym Johanna Friedricha Wilhelma von Fahrenheid, właściciela Rapy, uchodzącego wówczas za najbogatszego człowieka w Prusach. W 1795 r. von Fahrenheid podjął decyzję o zmianie przeznaczenia budowli na grobowiec zmarłej wówczas żony.
Piramida z kwadratową podstawą i spiczastym dachem to grobowiec rodu, który miał majątek w oddalonych o niespełna 2 km od piramidy w Małych Bejnunach. Jerzy Łapo tłumaczy też, że piramidę w podberlińskim Poczdamie, która stoi do dzisiaj, przebudowano w 1833 r. Podobny obiekt zachował się także we francuskim Chambourcy.
Mateusz Przyborowski
Zobacz inne artykuły o piramidzie w Rapie:
Piramida w Rapie
Kamień mocy
Piramida w fotografii 3D


Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie

  Piramida w Rapie (1811) to jedyna tego typu budowla w Polsce, gdzie zachowały się zmumifikowane zwłoki....

Przewodniki lokalne

Zobacz także

 • Zabrost Wielki

  Zabrost Wielki

  Warto jest zajrzeć do miejscowości Zabrost Wielki - niezwykłej wsi historycznej, która w 2003 roku...

 • Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki

  Kanał Brożajcki łączący rzeki Gołdapę i Węgorapę powstał jako jeden z odcinków spławu drewna...

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB