Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Spływ kajakowy rzeką Iławką

2011-07-08 14:07:49 (ost. akt: 2017-05-10 19:19:28)
Spływ kajakowy rzeką Iławką

Iławka to prawy dopływ Drwęcy. Rzeka łączy obszary chronione: Natura 2000 „Lasy Iławskie”, „Ostoja Iławska” i Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z Doliną Drwęcy. Warto wybrać się tam kajakiem, tym bardziej, że możemy też spłynąć Drwęcą aż do Brodnicy czy nawet do Torunia.

Końcowy odcinek Iławki wchodzi w skład Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000 „Dolina Drwęcy.
Szlak kajakowy Iławką jest łatwy do pokonania. Średnia głębokość rzeki to 1 metr. Ciekawy pod względem przyrodniczym, charakteryzuje się dużym bogactwem flory i fauny, które możemy obserwować podczas spływu. Blisko szlaku znajduje się wieś Ławice, miejsce urodzenia Emila Behringa - laureata pierwszej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. W miejscowej szkole znajduje się izba pamięci poświęcona sławnemu Nobliście. Możemy tak zaplanować spływ, aby zwiedzić tę ciekawą miejscowość.

Iławka wypływa z jeziora Jeziorak w jego południowo - wschodniej części. Spływ najlepiej rozpocząć w Iławie na jeziorze Mały Jeziorak. Kajaki wodujemy przy pomoście obok Amfiteatru im. Louisa Armstronga, w którym co roku odbywa się Old Jazz Meeting „ Złota Tarka”.

Opis szlaku


0,0 km - Na jeziorze Jeziorak Mały kierujemy się na północ. Płynąc środkiem jeziora można z wody podziwiać najstarszą część miasta. Po prawej stronie widzimy górujący nad miastem gotycki kościół z XIV w. W głębi parku pośród drzew neobarokowy ratusz (obecnie siedziba władz miasta) i neoklasycystyczny budynek dawnej hali miejskiej (obecnie kinoteatr „Pasja”).
0,5 km- Most drogowy Iława – Grudziądz. Przepływamy pod mostem, wpływamy na wody jeziora Jeziorak. Patrząc w kierunku na północny zachód widzimy największą wyspę w Europie na wodach śródlądowych - Wielką Żuławę. Kierujemy się na południowy wschód, trzymając się prawego brzegu jeziora, za cyplem zobaczymy ujście Iławki.
1,30 km - Most drogowy na trasie Iława – Zalewo (oddany w roku 2010). Tuż za mostem po prawej stronie stoi nieco zapomniany zabytkowy budynek starej przepompowni ścieków. Kawałek dalej rzeka rozszerza się w małe rozlewisko otoczone bujną roślinnością. Dalej po lewej stronie widzimy tzw. obwodnicę północną miasta. Pod mostem obwodnicy przepływa rzeka Tynwałd, która jest lewym dopływem Iławki. Miejsce wpływu jest ukryte w kręgach betonowych w korycie rzeki.
2,40 km - Most drogowy Iława – Olsztyn. Na rzece ustawiony jest zabytkowy jaz piętrzący. Jaz został wybudowany ok. 1870 roku i poddany generalnej przebudowie w latach 1920-1926 oraz remontowi kapitalnemu w latach 1995-1996 r., z zachowaniem starych mechanizmów wodnych. Jaz zamykany jest czterema pojedynczymi zasuwami drewnianymi o napędzie ręcznym. Tutaj kajaki należy przenieść na drugą stronę. Na uwagę w tym miejscu zasługuje również nieczynny Młyn Wodny z 1376 r., (jest z prawej strony biegu rzeki).
2,60 km - Iławka przechodzi w dość spore rozlewisko, którym od wczesnej wiosny do jesieni włada ptactwo wodne. Zobaczyć tu możemy takie gatunki jak: łabędź niemy (Cygnus olor), krzyżówka (Anas platyrhynchos), łyska (Fulica atra), czapla siwa (Ardea cinerea), perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus), śmieszki (Chroicocephalus ridibundus syn. Larus ridibundus). Po prawej tuż za budynkami mieszkalnymi linia kolejowa Warszawa - Gdańsk. Kierujemy się na południe, w stronę zabytkowego wiaduktu kolejowego.
3,00 km - Opuszczając rozlewisko, widzimy poprzez trzciny zabytkowy wiadukt kolejowy (oddany do użytku w 1872 roku) na linii kolejowej Toruń - Iława - Olsztyn. Niejeden już kajakarz wykrzykiwał pod nim imię swej ukochanej, aby usłyszeć odpowiadające echo.
3,50 km - Most drogowy – obwodnica Iławy. Brzegi i koryto porośnięte są wieloma gatunkami roślin, a w przybrzeżnych trzcinach słychać liczne tu ptactwo wodne. Z występujących roślin wodnych na tym odcinku rzeki przeważa grzybień biały (Nymphaea alba) i grążel żółty (Nuphar lutea). Obydwa gatunki są pod ochroną gatunkową, nie wolno ich pięknych kwiatów zrywać!
5,30 km - Kolejne jezioro na naszej trasie to Jezioro Iławskie (niektóre źródła podają również nazwę Jezioro Długie). Powierzchnia 15 ha, głębokość do 2,8 m, szerokość do 750 m, długość 3,7 km. Bardzo malownicze, rynnowe jezioro, mocno wydłużone w kierunku południowo – zachodnim, posiada trzy wyspy, z których największa, porośnięta lasem, leży w środkowo – północnej części jeziora. Kierujemy się na południe płynąc bliżej lewego brzegu jeziora, by nie przegapić ukrytego wśród trzcin ujścia rzeki.
7,30 km - Wypływ Iławki z Jeziora Iławskiego. Płyniemy nieco szybszym nurtem. Na przybrzeżnych trzcinach można zauważyć i usłyszeć mieszkańców trzcinowisk: trzcinniczka (Acrocephalus scirpaceus), trzciniaka (Acrocephalus arundinaceus), rokitniczkę (Acrocephalus schoenobaenus), brzęczkę (Locustella luscinioides). W zakolach rzeki zobaczymy liczne stanowiska wędkarskie.
8,35 km - Most drogowy, wieś Dziarny. Pierwsza wzmianka o Dziarnach pochodzi z dokumentu z 1317 roku. W średniowieczu we wsi znajdowało się umocnione grodzisko. Dokument z roku 1414 podaje, że w Dziarnach znajduje się karczma. W 1789 roku Dziarny były wsią szlachecką z folwarkiem. Nieopodal położona jest wieś Ławice założona w 1325 roku, w której urodził się w 1854 r. Noblista - Emil Behring.
10,10 km - Most drogowy, na lewym brzegu osada Kazianka.
11,60 km - Po prawej stronie wieś Dziarnówko. Pierwsza wzmianka o Dziarnówku pochodzi z roku 1414. W 1789 roku Dziarnówko było wsią szlachecką z młynem i liczyło 19 domów mieszkalnych.
W pierwszej połowie XIX wieku był w Dziarnówku tartak. Rzeka rozwidla się, by po drugiej stronie znów się połączyć. Można płynąć w lewo lub w prawo. Płynąc w lewo napotkamy przed mostem drogowym jaz i tutaj trzeba przenieść kajaki. Za jazem, jeżeli nie będzie nikogo z obsługi w elektrowni wodnej, kto mógłby „puścić” większą wodę czeka nas chwilami przeciąganie kajaków, gdyż stan wody na tym odcinku jest zwykle niski.
Ci, którzy wybiorą prawy kierunek dotrą do XVIII wiecznego starego Młyna Wodnego. Obecnie w budynku mieści się mała elektrownia wodna. Tam jest również konieczność przeniesienia kajaków, lecz stan wody jest tu znacznie większy niż za jazem i prąd rzeki silniejszy. W tym miejscu można zrobić dłuższą przerwę na odpoczynek, gdyż mamy za sobą połowę trasy. Pozostawiając kajaki na brzegu, kierujemy się w prawą stronę, aby po około 150 metrach dotrzeć do leśniczówki Dziarnówko. W jej sąsiedztwie znajdziemy wspaniałe miejsce na odpoczynek. Lubiących świeżą rybkę zachęcamy do odwiedzenia znajdującego się w pobliżu jazu wodnego gospodarstwa rybackiego, gdzie można ją kupić, a jeżeli dobrze trafimy, to posmakujemy wędzonego pstrąga prosto z wędzarni!!!
Przed nami kolejny odcinek rzeki. Po lewej stronie mijamy stawy hodowlane, te same z których mieliśmy świeżą rybę. Dalej możemy spodziewać się bystrego nurtu, zwalonych drzew, na których zauważymy charakterystyczne zgryzy bobrowe. Bobry(Castor fiber) zamieszkują Dolinę Drwęcy. Jeżeli zachowamy ciszę, może uda nam się zobaczyć zwierzęta, których liczne tropy są widoczne przy wodopojach - rozlewiskach rzeki. A spotkać możemy jelenie (Cervus elaphus), sarny (Capreolus capreolus), dziki (Sus scrofa) a czasami i łosie (Alces alces)
15,85 km - Most drogowy we wsi Mały Bór i leśniczówka ,,Papiernia”. Dalej, aż do połączenia się z Drwęcą, Iławka wije się pośród lasów, łąk i mokradeł. Na łąkach zauważymy żerujące bociany białe (Ciconia ciconia), a przy odrobinie szczęścia i zachowaniu ciszy wypatrzymy również żurawie (Grus grus). Unosząc głowę w górę ujrzeć możemy częstego gościa na tym terenie, majestatycznie szybującego błotniaka stawowego (Circus aeruginosus), wypatrującego swej zdobyczy.
17,6 km - Iławka wpada do Drwęcy. Przed II Wojną Światową na Drwęcy przebiegała granica pomiędzy Polską a Niemcami. Po przepłynięciu około 200 metrów, po prawej stronie znajdziemy urokliwe miejsce na krótką lub dłuższą przerwę z możliwością rozpalenia ogniska. Leśnictwo „Papiernia” zaopatrzyło to miejsce w stoły i ławy z drewna.
21,7 km - Most drogowy na trasie Iława – Lubawa, wieś Rodzone. We wsi sklep i przystanek autobusowy.
22 km - Po prawej stronie obozowisko przy gospodarstwie. W tym miejscu można zakończyć spływ, wygodnie wyciągnąć kajaki z wody; jest to miejsce dostępne dla samochodów. Możemy powrócić do Iławy autobusem lub płynąć dalej Drwęcą.
Spływ możemy uatrakcyjnić, zatrzymując się przy brzegu rzeki i wychodząc do lasu, aby zbierać owoce leśne. Lasy po obu stronach rzeki obfitują w jagody, maliny i jeżyny. Spływ jesienny możemy połączyć z grzybobraniem, gdyż te tereny znane są z wysypów przeróżnych gatunków grzybów.

Sekcja Kajakowa Towarzystwa Ziemi Nowomiejskiej organizuje rokrocznie na Iławce spływ „Sylwestrowy”, dostępny dla wszystkich.
Opis szlaku kajakowego powstał w ramach Projektu promującego walory przyrodnicze rzeki
Iławki podczas Warsztatów Szkoleniowych Dla Społeczności Lokalnej pt. „Walory Przyrodnicze
Obszarów Chronionych” organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Janusz Moszczyński, Krzysztof Truszczyński
© Oddział PTTK w Iławie
Oddział PTTK w Iławie
14-200 Iława
ul. 1-go Maja 7 B
tel.695319642; 695319664
Na mapie zaznaczyliśmy początek i koniec szlaku.
Aby zobaczyć cały szlak kliknij w mapkę szlaku obok.Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak kajakowy rzeką Iławką

  Iławka to lewy dopływ Drwęcy. Rzeka łączy obszary chronione: Natura 2000 „Lasy Iławskie”, „Ostoja Iławska” i Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z Doliną Drwęcy. Końcowy odcinek Iławki wchodzi w skład Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk Natura 2000...

 • Iławskie

  Jezioro Iławskie

 • Jeziorak

  Jezioro Jeziorak

  Piąte co do wielkości i najdłuższe jezioro Polski. Jeziorak leży na zachodnich krańcach województwa warmińsko-mazurskiego,...

Przewodniki lokalne

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. malpacze #2229379 | 89.228.*.* 23 kwi 2017 23:35

  Iławka jest prawym dopływem Drwęcy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)