Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Zwiedzaj Mazury samochodem: Olsztynek - Jedwabno

2011-08-04 14:53:48 (ost. akt: 2011-08-05 21:48:32)
Brzeg jeziora Dłużek z drzewami nadgryzionymi przez bobry

Brzeg jeziora Dłużek z drzewami nadgryzionymi przez bobry

Autor zdjęcia: Wikipedia

Szlak przebiega w całości drogą nr 58, wijąc się dość wąską miejscami szosą wśród gęstych lasów, w pobliży pięknych jezior. Na trasie wiele miejscowości wypoczynkowych, w których z łatwością znajdziemy nocleg i posiłek.

Wyruszając z Olsztynka mamy do przejechania tylko 37 km. Można jednak podróż rozpocząć w Olsztynie - wówczas nasza trasa wydłuży się do ok. 65 kilometrów.
Z Olsztynka kierujemy się na wschód ulicą Mierkowską. Najbliższą mijaną wsią będą Mierki, położone ok. 2 km od Olsztynka. Po lewej stronie mijamy ośrodek wypoczynkowy nad jez. Pluszne Małe. Nieco dalej po lewej stronie, na półwyspie wrzynającym się w jez. Pluszne przysiółek Waszeta z ośrodkiem szkoleniowo-wypoczynkowym. Można tam wypożyczyć sprzęt pływający.
Za chwilę wjeżdżamy do wsi Swaderki z dużym gospodarstwem rybackim. Warto zatrzymać się, aby kupić świeżą rybę lub zjeść już usmażoną bądź uwędzoną. Kto ma czas i ochotę, może też samodzielnie złowić sobie rybkę na specjalnie przygotowanym łowisku. Tędy przebiega też szlak kajakowy rzeką Marózką.
W drodze do miejscowości Kurki mijamy kilka jezior, m.in. tuż przed wsią jezioro Kiernoz Wielki, przez które przepływa Łyna. W pobliskim Orzechowie warto zwiedzić kościół neogotycki z 1910 roku.
Po kilku kilometrach dojeżdżamy do skrzyżowania dróg; w lewo przez Zgniłochę, Nową Kaletkę i Butryny dojedziemy do Olsztyna. Kierujemy się w prawo. Po kolejnych kilku kilometrach znów jesteśmy na skrzyżowaniu. Jadąc w prawo dojedziemy do Nidzicy (25 km) przez Jabłonkę i Wikno. Kieruiemy się w lewo. Mijamy Czarny Piec z ukrytym w lesie jeziorkiem i dojeżdżamy do wsi Dłużek. W pobliżu rozegrała się ważna bitwa z czasów I Wojny Światowej, w której wojska niemieckie pod dowództwem Hindenburga rozbiły armię rosyjską gen. Samsonowa.
Osiągamy cel naszej dzisiejszej wędrówki - Jedwabno. To duża wieś gminna, założona w XIV wieku przez Krzyżaków.
Całą trasę można też oczywiście przejechać rowerem, jednak tego sposobu nie polecamy. Droga jest wąska i dość ruchliwa, a więc niezbyt bezpieczna dla rowerzystów. Natomiast już po przyjeździe do Jedwabna możemy poszukać w pobliżu ciekawych ścieżek rowerowych, przygotowanych m.in., przez miejscowe nadleśnictwo. Przejechaliśmy kontrolnie trasę Jedwabno - Dłużek.
Na mapie oznaczyliśmy początek i koniec szlaku. Aby zobaczyć całą trasę, kliknij w mapę szlaku obok.

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie
 • Szlak Olsztynek - Jedwabno

  Szlak prowadzi wyjątkowo urokliwymi trasami w pobliżu południowej granicy historycznej Warmii - ale po jej drugiej stronie. Na szlaku miejscowości: Olsztynek - Mierki - Kołatek - Swaderki - Kurki - Dłużek - Jedwabno -

 • Dłużek

  Jezioro Dłużek

  Jezioro o rozwiniętej linii brzegowej i przeważnie stromych stokach ławicy przybrzeżnej. Zbiornik skąpo porośnięty....

 • Pluszne

  Jezioro Pluszne

  Jezioro morenowe o bardzo rozwiniętej linii brzegowej z licznymi zatokami i półwyspami. Na jeziorze znajdują się trzy...

Przewodniki lokalne

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jeloł katana #341800 | 95.40.*.* 5 sie 2011 22:16

  tia

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. baba ze wsi #341698 | 46.134.*.* 5 sie 2011 20:25

  W Swaderkach nie ma kościoła,kościół jest w Orzechowie 2 km od Swaderek i w Kurkach.A Lipowo Kurkowskie jest 2,5 km od Selwy i ty jest dopiero cudnie.Zapraszam. Gospodarstwo Agroturystyczne "Pod Lipką"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)