Partnerem serwisu jest firma M.K.Szuster

Nakomiady: manufaktura z 1704 roku - rekonstrukcja

2011-09-14 10:34:10 (ost. akt: 2013-07-03 15:40:50)
Nakomiady: manufaktura z 1704 roku - rekonstrukcja

Autor zdjęcia: Mieczysław Kalski

Nakomiady pod Kętrzynem słyną nie tylko ze wspaniałego pałacu, z pietyzmem odnawianego przez współczesnych właścicieli. Obok pałacu powstała manufaktura ceramiczna, wytwarzająca techniką sprzed 300 lat piece kaflowe i różne elementy ceramiczne.

Na potrzeby pierwszej rozbudowy pałacu w Nakomiadach, mającej miejsce w 1705 roku w ówczesnym Eichmedien von Hoverbeckowie w 1704 uruchomili manufakturę. Powstały zakład – manufaktura ceramiczna – zajmował się głównie wypalaniem i wyrabianiem cegły z lokalnych pokładów gliny.
Dzisiejsi właściciele podczas odbudowy i remontu pałacu próbowali m.in. zrekonstruować stare piece. Nigdzie nie mogli jednak znaleźć odpowiednich pieców kaflowych, nie było też nikogo, kto na podstawie archiwalnych fotografii i rysunków potrafiłby je odtworzyć. Postanowili więc zrobić je sami. Wyremontowali stojącą obok pałacu starą kuźnię i otworzyć w niej nową, kontynuującą tradycję XVIII-wiecznego zakładu, manufakturę.
Aktualnie Manufaktura Nakomiady 1704, zatrudniająca głównie mieszkańców wsi, nastawiona jest na wyrób ceramicznych pieców kaflowych, których cały proces produkcji, od wypalania kafli i nadawania im pożądanych kształtów po malowanie, odbywa się ręcznie. Zakład wykonuje tzw. piece gdańskie i elbląskie z licznymi ręcznie malowanymi zdobieniami wzorowanymi na modnych ówcześnie holenderskich fajansach. Wszystkie wykonywane w manufakturze piece są wiernym replikami egzemplarzy, znajdujących się w pałacach i dworach dawnych Prus Wschodnich czy Pomorza; znajdują się wśród nich m.in. dwa piece z domu Uphagena w Gdańsku, z pałaców w Nakomiadach, Bęsi czy Grazymach oraz piec wiejski ze skansenu w Olsztynku.
Manufaktura wytwarza także małe, pełniące funkcję świecznika piece, które stają się kulturalną pamiątką z Mazur oraz wyroby ceramiki artystycznej: portale kominkowe, kafle, piece, płytki ścienne oraz ceramikę użytkową, z wykorzystaniem wzorów historycznych i nowoczesnych. Manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów.
Manufakturę można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z właścicielami pałacu. Zwiedzający mogą zobaczyć wykonywanie pieca krok po kroku, od przygotowania modelu i formy, poprzez odlewanie i wypalania kafli, aż po ich zdobienie.

Kontakt:
Pałac Nakomiady,
Nakomiady 7A
11-400 Kętrzyn
Piotr Ciszek:
Telefon: +48 661 255 653
E-mail: manufaktura.palac@nakomiady.pl

Czekamy na Wasze zdjęcia i opisy pięknych zakątków regionu, kliknij tutaj, aby dodać swój artykuł lub skontaktuj się z nami pod adresem redakcja@mojemazury.pl.
Zobacz w naszej bazie

Przewodnik lokalny

Zobacz także

 • Pałac w Sztynorcie

  Pałac w Sztynorcie

  XVII-wieczny pałac w Sztynorcie przetrwał dziejowe zawieruchy. Nie tknęli go nawet sowieccy żołnierze,...

 • Pałac z XIX wieku w Rodelach

  Pałac z XIX wieku w Rodelach

  Pałac zbudowano w połowie XIX wieku w stylu eklektycznym na ruinach poprzedniego obiektu, wybudowanego...

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kalii #384305 | 95.40.*.* 17 wrz 2011 18:07

  jestem mieszkanką Nakomiad ale jeszcze nie widziałam tego pałacu z bliska muszę to nadrobić.ciekawe czy dostała bym pracę ,bo jestem bezrobotna

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)