Nakomiady pod Kętrzynem słyną nie tylko ze wspaniałego pałacu, z pietyzmem odnawianego przez współczesnych właścicieli. Obok pałacu powstała manufaktura ceramiczna, wytwarzająca techniką sprzed 300 lat piece kaflowe i różne elementy ceramiczne.
Dzisiejsi właściciele podczas odbudowy i remontu pałacu próbowali m.in. zrekonstruować stare piece. Nigdzie nie mogli jednak znaleźć odpowiednich pieców kaflowych, nie było też nikogo, kto na podstawie archiwalnych fotografii i rysunków potrafiłby je odtworzyć. Postanowili więc zrobić je sami. Wyremontowali stojącą obok pałacu starą kuźnię i otworzyć w niej nową, kontynuującą tradycję XVIII-wiecznego zakładu, manufakturę.
Aktualnie Manufaktura Nakomiady 1704, zatrudniająca głównie mieszkańców wsi, nastawiona jest na wyrób ceramicznych pieców kaflowych, których cały proces produkcji, od wypalania kafli i nadawania im pożądanych kształtów po malowanie, odbywa się ręcznie. Zakład wykonuje tzw. piece gdańskie i elbląskie z licznymi ręcznie malowanymi zdobieniami wzorowanymi na modnych ówcześnie holenderskich fajansach. Wszystkie wykonywane w manufakturze piece są wiernym replikami egzemplarzy, znajdujących się w pałacach i dworach dawnych Prus Wschodnich czy Pomorza; znajdują się wśród nich m.in. dwa piece z domu Uphagena w Gdańsku, z pałaców w Nakomiadach, Bęsi czy Grazymach oraz piec wiejski ze skansenu w Olsztynku.
Manufaktura wytwarza także małe, pełniące funkcję świecznika piece, które stają się kulturalną pamiątką z Mazur oraz wyroby ceramiki artystycznej: portale kominkowe, kafle, piece, płytki ścienne oraz ceramikę użytkową, z wykorzystaniem wzorów historycznych i nowoczesnych. Manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów.
Manufakturę można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z właścicielami pałacu. Zwiedzający mogą zobaczyć wykonywanie pieca krok po kroku, od przygotowania modelu i formy, poprzez odlewanie i wypalania kafli, aż po ich zdobienie.
Pałac Nakomiady,
Nakomiady 7A
11-400 Kętrzyn
Piotr Ciszek:
Telefon: +48 661 255 653
E-mail: manufaktura.palac@nakomiady.pl
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
kalii #384305 | 95.40.*.* 17 wrz 2011 18:07
jestem mieszkanką Nakomiad ale jeszcze nie widziałam tego pałacu z bliska muszę to nadrobić.ciekawe czy dostała bym pracę ,bo jestem bezrobotna
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)